NASA: ISS zachytila objekty odlétající ze Země

Záznam NASA z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) pořízený z živého vysílání minulý týden zachytil objekty, které zjevně opouštěly naši atmosféru a mířily dále do vesmíru. Krátce nato někdo v NASA přerušil živé vysílání s výmluvou, že došlo k technické poruše.

NASA již delší dobu čelí kritice za cenzurování důkazů o mimozemské přítomnosti v naší sluneční soustavě a to jak v současnosti, tak v dávné minulosti.

Podle ruského zpravodajského serveru Sputnik, ISS obletí Zemi vždy jednou za 90 minut rychlostí 27 600 kilometrů za hodinu.

Celá záležitost je o to více podezřelá, že nedávno byly objeveny možné pyramidy na planetce Ceres.

15 Responses to NASA: ISS zachytila objekty odlétající ze Země

 1. wanda napsal:

  V dálce mi přijde ,že to má tvar krychle jako, když se něco katapultovalo ze země, ale bude to dost velké.Při zoomu přiblížení to dost kmitá a nedá se to vůbec identifikovat .

  • S napsal:

   Jak poznáte velikost, když neznáte vzdálenost?

   A neměly by ty předměty být zaostřené, když by byly daleko od kamery, která je zaostřena na nekonečno?

   Rozostření svědčí o předmětu mimo rovinu ostrosti. Dále než nekonečno být nemohou, takže zbývá jen možnost, že jsou velmi blízko.

   • Sueneé napsal:

    Na záběru jde o velmi malý objekt, což z mého pohledu znamená, že se nachází ve velké vzádlenosti. Tu vzdálenost by přece mělo jít spočítat, ne? Pokud vyjdeme z toho, že je zaostřeno na „nekonečno“, tak je třeba zjistit jaká je horní hranice ohniskové vzdálenosti té kamery. Matně si pamatuji, jak jsme to počítali ve fyzice na ZŠ.
    Co se týče zaostření je též třeba vzít do úvahu rozlišovací schopnost kameny DPI. Dále v jakém video formátu NASA vysílá data pro veřejnost. Protože pokud použiji ztártovou kompresy (MPEG a v jaké kvalitě?) pak sice velké objekty jako Země budou vypadat super, ale velmi vzdálené objekty nebudou vidět vůbec a nebo budou rozmazané (tento případ).
    Jako třešnička na dortu je fakt, že NASA přerušila vysílání v momentě, kdy objekt(y) vstoupily do záběru, což se děje prakticky vždy, když je vidět něco, co by se špatně vysvětlovalo. 🙂

    • S napsal:

     To že je na záběru malý objekt (přesněji řečeno tři malé objekty), může také znamenat jen to, že tam jsou zachyceny malé blízké objekty.

     Vy jste probírali na ZŠ hloubku ostrosti nebo hypergfokální vzdálenost?
     My ani na střední.

     Ale klidně to tu rozeberme.

    • M napsal:

     Je nutné mít neustále na vědomí, že jediné, co lze o nějakém pozorovaném objektu z pouhého pohledu říct, je jeho úhlový rozměr. Daný úhlový rozměr může mít buď vzdálené velké těleso, nebo naopak bližší menší těleso – stačí si vzpomenout na Slunce a Měsíc. Dokud člověk z nějakého nezávislého měření nemá vzdálenost objektu, nemůže určit jeho velikost a obráceně.
     Pásmo ostrosti na ZŠ bych taky chtěl vidět. To buď bude nějaká mýlka, nebo jste měli za fyzikáře nějakého nadšeného fotografa či optika, který vám vnutil věci výrazně nad rámec běžného učiva i z hlediska střední školy.

     Jinak tento experiment HDEV využívá normální komerční kamery a zkoumá se, jak se mění jejich vlastnosti, když jsou vystaveny kosmického prostředí. Kamer je hned několik do různých směrů a automaticky se přepínají. Při přepnutí se vždy na chvíli objeví ta obrazovka, co je vidět i na videu. Během pár desítek minut koukání jsem ji viděl několikrát, není to nic výjimečného. Zajímavostí je, že experiment je částečně navržen a hlavně provozován studenty. Přičemž ten internetový přenos je spíš jen taková třešnička, která propaguje experiment veřejnosti. Kdyby se někdo něčeho bál, tak to vůbec takhle volně na internet nepouští, případně není problém tam dát nějaké zpoždění a vše utnout ještě předtím, než se cokoliv dostane ven. V článku vylíčená představa, jak někdo z NASA u toho nonstop sedí a vypíná to, když se tam něco objeví, nezní vůbec pravděpodobně.
     Jedno z možných vysvětlení velmi názorně v extrémní podobě nabízí například toho video: https://www.youtube.com/watch?v=PGu7-KaAi2g

 2. S napsal:

  Hmm – a nemůže to být jen nějaký drobek (přeba ze svačiny), letící těsně před kamerou? Nebo nějaký kousek laku či jiného smetí, odpadlý z ISS?

Napsat komentář

Líbí se vám naše stránky?

Podpořte prosím autory a překladatele trvalým příkazem na transparentní účet: 2900794933/2010
nebo pomozte s překlady.