10 nejpozoruhodnějších starověkých chrámů na Zemi

77914x 23. 03. 2018 1 čtenář

Staré kultury po celém světě postavily na povrchu planety před tisíci lety některé z nejúžasnějších staveb, například právě chrámů. Pomocí neuvěřitelných znalostí matematiky, astronomie, strojírenství a architektury vytvořili lidé ve starověku skutečně zázračné památky, které odolaly zkoušce času. Některé z těchto struktur jsou obestřeny tajemstvím, neboť vzdorují všemu, co jsme se učili o starověkých kulturách.

Od laseru podobných řezů až po supermasivní bloky kamene vážící až sto tun – tyto neuvěřitelné starodávné struktury dokazují, že naši předkové byli mnohem pokročilejší, než za jaké je považujeme. Připojte se k této pouti, na které prozkoumáme deset nejpozoruhodnějších chrámů, co kdy na Zemi byly postaveny.

Konark Sun Temple

Tento starobylý chrám nacházející se v Orisse, v Indii, byl postaven králem jménem Narasimhadeva I. z východní dynastie Ganga v roce 1255. Tento chrám považuji za ohromující, neboť obsahuje řadu tak složitých designových detailů, že vám spadne čelist. Samotný chrám má tvar obrovského válečného vozu, ale jeho úchvatné designové prvky jsou tvarovány jako menší, umně vytesané kamenné stěny, sloupy a kolečka. Velká část stavby je nyní v troskách.

Brihadeeswarar

Dalším chrámem, možná stejně ohromujícím, je takzvaný chrám Brihadeeswarar, který byl věnován Bohu Šivovi a postaven na příkaz vladaře Raja Raja Chola I. Chrám byl dokončen v roce 1010 a nachází se v indickém státě Tamil Nadu. Jedním z nejvýznamnějších rysů je masivní 40m vysoká Vimana (létající stroj), jedna z největších na světě. Celý chrám byl postaven ze žuly, a učenci vypočítali, že lidé starověku použili při stavbě více než 130 000 tun tohoto kamene.

Prambanan

Tento chrámový komplex je domovem 240 raketám podobných struktur. Byl údajně postaven během 9. století za dynastie Sanjaya, prvního království Mataram v oblasti střední Javy. Prambanan je považován za nejvýznamnější hinduistický chrám v Indonésii, a je jedním z největších v jihovýchodní Asii. Ohromující konstrukce podobné raketám se vyznačují vysokým a špičatým architektonickým stylem, který podle historiků je typický pro hindskou architekturu. Má věžovitou, 47 metrů vysokou centrální budovou uvnitř rozsáhlého komplexu jednotlivých chrámů.

Kailasanatha

Jeden z mých oblíbených starých chrámů se nachází v Elloře, Maharashtra, Indie. Tento starodávný zázrak světa je považován za největší do skály vytesaný chrám na povrchu planety. Kailasanatha chrám (Jeskyně 16) je jedním z 34 jeskynních chrámů a klášterů, známých společně jako jeskyně Ellora. Jeho stavba je obecně připsána králi Kršnovi I, dynastie Rashtrakuta z 8. století v letech 756-773.

Chrám bohyně Háthor v Dendeře

Z Indie cestujeme do Egypta. Zde, v zemi Faraonů, v Dendeře, narazíme na starobylý monument, chrám, postavený na počest bohyně Hathor. Je zajímavé, že tento chrám, který se nachází pouhých 2,5 km jihovýchodně od Dendery, je jedním z nejlépe zachovaných egyptských komplexů (zejména jeho centrální chrám) díky tomu, že zůstal pohřben pod pískem a bahnem, dokud ho uprostřed 19. století neodkryl Auguste Mariette.

V chrámu bohyně Háthor v Dendeře je záhadný reliéf, o kterém někteří autoři tvrdí, že zobrazuje masivní žárovku používanou starověkými Egypťany, což naznačuje, že staří Egypťané měli před tisíci lety přístup k pokročilým technologiím, jako je elektřina.

Chrám údolí Khafre

Egypt má řadu starobylých chrámů, které stojí za zmínku, a nemohu z tohoto článku vyloučit chrám údolí Khafre. Tento starobylý chrám je jedním z nejkurióznějších chrámů v Egyptě především kvůli tajemným „ohýbaným“ kamenům, které leží uvnitř chrámu. Obsahuje supermasivní bloky kamenů o hmotnosti přesahující 150 tun a designové prvky, které se docela podobají prvkům, nacházejícím se na půl cesty kolem světa, v Peru.

Obří pyramidový chrám Borobudur

Tato nádherná starověká stavba je považována za největší buddhistický monument ve tvaru pyramidy na světě, ale je také jednou z nejsložitějších staveb na povrchu planety. Uznávaní učenci nemají tušení, kdo ho postavil, jaký byl jeho původní účel, ani jak byl na zemi postaven.

Chrámy a pyramidy starobylé civilizace v Peru

V Peru, hluboko uvnitř pouštní oblasti, je skrytá více než 5000 let starobylá civilizace Caracalu, která postavila nádherné chrámy a pyramidy. Věří se, že pyramidy a chrámy Peru byly postaveny (nejméně o 500 let dříve než pyramidy na plošině Gíza) lidmi vyspělé kultury Caralu (Údolí Supe, v provincii Barranca, asi 200 km severně od Limy). O uznání Caralu jako nejstarší civilizace Ameriky se velkou měrou zasloužila Dr. Ruth Shady – česká krajanka, dcera Jiřího Hirše.

Chrám slunce Coricancha

Z Peru cestuji ke chrámu Slunce (nebo Coricancha, Koricancha, Qoricancha nebo Qorikancha), k hlavní svatyni Inků. Jeho vnitřní stěny, které jsou uloženy a tvarovány s milimetrovou přesností, překvapují ještě víc, když je známo, že během Říše Inků nebyly „holé“, ale že všechny stěny chrámu podle Garcilasa de la Vega, který o Coricance napsal na konci šestnáctého století, „byly pokryty shora dolů masivními zlatými pláty.“ Chrám slunce Coricancha je součástí krásného komplexu, složeného z několika chrámů.

Chrám Bayon

A v neposlední řadě cestujeme do Kambodže. Tam ve městě Angkor Thom leží ruiny chrámového komplexu 200 usmívajících se tváří: chrám Bayon. Postaven na konci 12. století a dokončen za vlády Jayavarmana VII. v buddhistickém stylu. Chrám je orientován směrem k východu, a tak jsou jeho stavby sestaveny zpátky směrem k západu ve vnitřních prostorách ohrady podél osy východ-západ. Je nejvíce znám svými 54 věžemi a více než dvěmi stovkami Buddhů, kteří vyzařují pocit, jako by se na vás dívali s uvolněným, klidným a blaženým pohledem.

Navštívili jste některý z uvedených chrámů? Máte tip na jiný, podobně vyjimečný? Neváhejte nám napsat do komentářů. Budeme rádi za vaše reference, zkušenosti, fotky, doporučení…

Podobné články

7 komentářů k "10 nejpozoruhodnějších starověkých chrámů na Zemi"

 • petrvetr napsal:

  Fotku s údajnou žárovkou z chrámu bohyně Hathor už jsem viděl, ale přiznám se, že jsem si ji nikdy takto detailně neprohlédl. Napadla mně jedna věc. Představme si, že to nejsou žádné žárovky, ale symbol pro těžkou věc. Nalevo to zdvihá postava, svou silou, na hlavě má nějakou vycpávku, protože to fakt bolí. No a napravo je chlapík za kterým je mechanismus, něco jako hydraulický píst, který to zdvihá za něj. No a borec si mne ruce, jak s tím vymr…. Aby toho nebylo málo, tak vedle něj je chlapík, který mu to poradil a víte co? Má protáhlou lebku

 • petrvetr napsal:

  Děkuji za článek, ty fotky jsou fantastické. Myslím, že ani jednu z těch staveb by jsme dnes nedokázali ani napodobit. Postavit monstrum ze železa, nebo z betonu není problém, ale jak dlouho to vydrží? Toto je jiný level

  • Martin Horus Martin Horus napsal:

   Původní název a význam Dendery je “ Lunet “ což doslova značí Lůno, ve staro-egyptském chápání jako “ nitro Božské paní “ s principem matky HatHor jako Bohyni Lásky, rozmnožování a plodu. Nikoliv však jako jen pouze pozemského, ale Vesmírného osetí živými organismy, čímž komplexně odkazuje na Kosmologickou Astronomii.
   Všechny ostatní novodobé názvy jsou zavádějící, řecké či arabské zkomoleniny odvádějící pozornost od pravé podstaty místa určení.
   Budova je zasypána resp. spodní patra leží hluboko pod nánosem písku po několika globálních potopách z dávné minulosti. Takže se nejedná o sklepení, ale o spodní patra.
   Na reliéfech je znázorněn vlnící se Had, což je znak Lékařství převzatý do současnosti.
   Takže se spíše jedná o místo Genetického plození.
   Dále jsou tam některé hieroglyfy, které tradiční egyptologové označují za neznámé.
   Pokud je tedy Lunet / Dendera / tím čím se dle všech indícií jeví, můžou být nepřeložitelné znaky technickým resp. lékařským označením, a celý areál genetickým komplexem.

Napsat komentář