17 faktů o faraonu Achnatonovi

1712030x 29. 06. 2018 1 čtenář

Faraon Achnaton byl jedním z nejvlivnějších a nejkontroverznějších faraonů starého Egypta. Je považován za jednoho z nejvýznamnějších náboženských inovátorů. Byl faraonem osmnácté dynastie, otcem Tutanchamona a manželem královny Nefertiti.

17 zajímavých faktů o Achnatonovi

1) Achnaton byl Egyptským faraonem osmnácté dynastie, vládl 17 let a byl znám jako „velký kacíř“.

2) Na začátku své vlády byl znám jako Amenhotep IV., ale záhy si změnil jméno na Achnaton, aby vyjádřil svůj vztah s novým, jím ustaveným nejvyšším bohem.

3) Achnaton byl manželem královny Nefertiti, jedné z nejznámějších a nejvlivnějších egyptských žen a královen. Jejich společná zobrazení ukazují, že při vedení náboženských obřadů si byli s Achnatonem rovni.

4) Mumie Nefertiti nebyla nikdy nalezena. Archeoložka June Fletcher sice tvrdila, že nalezla Nefertitinu velmi poničenou mumii v boční komnatě hrobky Amenhotepa II. v údolí králů, většina vědců však o tom není přesvědčena. Achnaton udělil Nefertiti božský status. Vědci poukazují na to, že jí v době sňatku s Achnatonem mohlo být pouhých 12 let.

5) Achnaton ukončil zahraniční vojenské mise a dramaticky omezil vojenskou obranu Egypta.

6) Je známý tím, že opustil tradiční egyptský polyteismus a zavedl uctívání jediného boha Atona.

7) Achnaton vyhlásil: „Existuje jediný bůh, můj otec. Můžu s ním být ve spojení ve dne i v noci. “

Achnaton (©Jon Bodsworth)

8) Achnaton tak mohl být historicky prvním monoteistou.

9) Podle egyptské mytologie byl nástupcem bohů, kteří přišli na Zemi v době Tep Zepi. I dnes lidé stále věří, že tento faraon ve skutečnosti pocházel z „hvězd“.

10) Poté, co se stal Achnaton faraonem, nařídil, aby byla odstraněna veškerá ikonografie předchozích bohů.

11) Podle Achnatonových spisů a básní, které o něm byly později napsány, jej navštěvovaly bytosti, které sestoupily z nebe. Tyto bytosti sdělily Achnatonovi co má dělat a jak vládnout svému lidu.

12) Achnaton prohlašoval, že je přímým potomkem Atona, že se považuje za božského a dokonce i za Boha. Nejen že věřil, že je bůh, ale celý národ ho jako jediného boha i uctíval.

13) Achnaton nařídil výstavbu nového hlavního města, které nazval Amarna a zasvětil jej slunci.

14) Zavedl změny v umění a kultuře.

15) Jednou z nejvýznamnějších změn bylo jeho veřejné vykreslování sebe ne jako silného, „nedotknutelného“ faraona, ale „reálného“ jako ve skutečnosti – protáhlá lebka, dlouhý krk, tlustá stehna, dlouhé prsty, otočené kolenní klouby, s břichem a ženskými prsy.

16) Po skončení jeho vlády bylo město Amarna opuštěno a chrámy slunce byly zničeny, zobrazení Achnatonovy tváře byla záměrně odstraněna.

17) Tělo Achnatona objevil v roce 1907 v egyptském údolí králů britský archeolog Edward Ayrton.

Sueneé Universe doporučuje: Pokud vás fascinuje starověký Egypt, doporučujeme vám následující knihy z našeho e-shopu Sueneé Universe (po kliknutí na obrázek budete přesměrováni)

Tajemství egyptských pyramid

Tutanchamonovo tajemství

Zakázaná egyptologie

Pyramidy, obři a zaniklé vyspělé civilizace u nás

 

Podobné články

17 komentářů k "17 faktů o faraonu Achnatonovi"

 • OKO OKO napsal:

  Proč tu chybí zmínka o incestu, který tato dynastie dlouhodobě praktikovala? Mohlo by to být vysvětlení pro deformace (minimálně některé), které byly na mumiích pozorovány. Tutanchamon měl například kromě deformované lebky také chybějící kost na druhém prstu nohy (musel kvůli tomu mít speciální sandály). Tutanchamonova manželka byla, dle zaběhnuté tradice, také jeho sestra, a potvrdily to genetické testy vykonané na mumiích. Narodili se jim dvě mrtvé, nedonošené a deformované dcery. Zrovna dneska o tom dávali zajímavý dokument „Tutanchamonovy poklady“ na National Geographic.

  • Martin Horus Martin Horus napsal:

   Zde není web tradiční teoretické demagogie. Zmínky o incestu je snůška nesmyslů, které zastiňují pravou podstatu Egyptské historie. Mainstreamové média a jejich chlebodárci neznají pravou povahu dávnověké genetické manipulace.

   • OKO OKO napsal:

    Nevím, jestli lze genetické testy považovat za tradiční teoretickou demagogii. Achnaton byl prokazatelně otec Tutanchamona a je tu další mumie, která je prokazatelně jeho matkou a současně sestrou Achnatona. To je fakt a článek se jmenuje „17 faktů..“
    Incest nebyl v královských rodinách žádné tabu.
    Takže i když to samozřejmě nijak nevylučuje možnost nějaké další nebo dřívější genetické manipulace, je dost pravděpodobné, že některé deformace Tutanchamona má na svědomí právě incest.

    • Martin Horus Martin Horus napsal:

     Napsal bych ti pravdu o Nefercheprure Waenre a celé genetice Achetatonu, jsi však skeptik – provokatér, proč tedy marnit čas.
     Spíš ty popřemýšlej sám o sobě.

     • OKO OKO napsal:

      Nic nedbej, klidně se „o celé genetice Achetatonu“ rozepiš, určitě si to rádi přečtou i ostatní.

      • Martin Horus Martin Horus napsal:

       Většina z nás Pravdu o podstatě Života dávno zná a ti kteří jdou po cestě poznání, budou za svou snahu odměněni.
       Popřemýšlej o těchto slovech a dej si je do spojitosti s faktem, proč je skeptikům odepřeno uzřít Mimozemskou aktivitu na této Zemi.

       • OKO OKO napsal:

        Kvalitní výhybka, ale budiž.
        Takže nemůže být nic snazšího, než tu „Pravdu o podstatě Života“ pár větami vyjevit což? Tupější menšina, co po pravdě a podstatě života pátrá, zatímco většina má jasno, ti bude určitě vděčna.
        A proč si myslíš, že je skeptikům „odepřeno uzřít Mimozemskou aktivitu na této Zemi“? Povídej, přeháněj.

        • Martin Horus Martin Horus napsal:

         Nu budiž, nic než Pravda.
         Pochybovat o povaze Vesmíru a podstatě Života je právě to, co Vás Skeptiky činí sterilní vůči Pravdě.
         Není-liž pravda, co myslíš.
         Píši ti to již poněkolikáté, přilož ruku k dílu poznání, nebuď vůči nám vztahovačný a ponech právě Vesmíru rozhodnutí o Tvém dalším osudu, neb Předurčení sice nezměníš, ale seberealizace je dobrou cestou pro každou Bytost.
         S pozdravem M. Horus

         • OKO OKO napsal:

          Píši ti to již poněkolikáté, vyjev konečně tu „Pravdu o povaze Vesmíru a podstatě Života“. Zatím jsi nic konkrétního k věci nenapsal.

          • Martin Horus Martin Horus napsal:

           Kdyby jsi místo negace věnoval pozornost invenci, mohl by jsi být mnohem dále.

          • OKO OKO napsal:

           Pročpak uhýbáš? Oháníš se znalostí „Pravdy o povaze Vesmíru a podstatě Života“, mentoruješ všechny široko daleko, ale kdykoliv po tobě tedy logicky chci, abys ji vyjevil, tak z tebe nic nevypadne a uhýbáš. To přece nemůže být tak složité, když to všichni kromě nás skeptických tupounů víte ne? Tak už nekličkuj, nemumlej zaklínadla a ven s tou „Pravdou o povaze Vesmíru a podstatě Života“. A nezkoušej 42 :-)

          • Martin Horus Martin Horus napsal:

           Oko ty jsi skeptik – provokatér, proto dostáváš přesně to co si zasloužíš, což znamená “ nic “
           Znám mnoho skeptiků, kteří se ke kolegům z druhé strany chovají s úctou a slušným respektem.
           Jestli ti to stále ještě nedochází, tak žijeme všichni na jedné krásné Planetě ve Vesmíru, a název Země není její pravé pojmenování, což už samo o sobě značí, že systém v kterém se nacházíme je uměle vytvořen.
           Zamysli se a podívej se kolem sebe, pokud shledáš, že cosi není v pořádku, tak vítej na palubě, jestliže si však myslíš, že je vše v pořádku, tak už nás přestaň provokovat a jdi o dům dál.
           Kdysi jsem ti psal, že mám k Tobě trpělivost, neb jsem mírumilovná Bytost jako je samotná podstata Vesmíru, nikoliv však nekonečná.
           Pokud nám chceš pomoc, měl bych pro Tebe jednoduchý úkol, co ty na to.

          • OKO OKO napsal:

           Chybí ti elementární pokora před úžasným světem, ve kterém jsme se ocitli. Můžeš si být jistý, že dokud se budeš nestoudně chvástat a lhát, že znáš „Pravdu o povaze Vesmíru a podstatě Života“, budu se tě na to jednoduše ptát. A ty nebudeš mít odpověď, stejně jako teď.
           ————————-
           Opravdu nevím, jestli se zrovna od tebe chci nechat úkolovat. Nicméně píšeš o pomoci a já pomoc zpravidla neodmítám. Takže o co jde?

          • Martin Horus Martin Horus napsal:

           Nezklamal jsi, vždyť to říkám
           Skeptik – provokatér a tuplovaný
           Úkolovat tě nechci, ale nic jsi pro pro tuto Planetu neudělal, spíš naopak, tak od ní nic nežádej.

 • Martin Horus Martin Horus napsal:

  Úžasné jak Božský Vesmír synchronizuje.
  Achnatonův Sluneční Kult je zcela zásadní v dějinách pro pochopení lidské podstaty ve smyslu s mimozemským vlivem na této Planetě.
  Prostudoval jsem stovky hieroglyfických dokumentů a dle veškerých indícií nepatří vůbec Achnatonův vliv do doby 18.dynastie kterou určili tradiční egyptologové, ti pouze kopírují dataci kterou mylně určili jejich kolegové v 18. století, čím se dopouštějí tragické repetitivní chyby, stejně tak jako v mnohých případech v oblasti Egyptské historie.
  Když jsem tuto kauzu probíral s kamarádkou z Českého egyptologického ústavu, tak mi s jistotou potvrdila, že “ já mohu mluvit a ve své podstatě musím, ona však nikoliv, přesto že by ráda ! “
  Smutné že, dokonce bych s jistotou konstatoval, že tragické v jaké účelové lži lidé žijí.
  Takže cegu.ff.cuni.cz Vám sice úmyslně neporadí, ale když se podíváte na Otce Amenhotepa III a také na tvar lebky potomků Achnatona určitě vám nebude připadat přirozená.
  Pravé jméno Achnatona zní “ Nefercheprure Waenre Achnaton “ a rodové linie “ Amenhotep “
  S pozdravem Vám všem Horus, nechť Vás provází Vesmírná Síla :-)

Napsat komentář