4000 let stará, tajemná historie Irska, odkryta pomocí Google map

3731x 13. 03. 2019 1 čtenář

Kruhy v obilí v Irsku? Ano, technicky. Ale ne ten druh, který si spojujeme s mimozemšťany. Vypadají jako stejný typ kruhů, nicméně záleží na tom jak se na ně díváte. V tomto stejne jako i v jiných případech google mapy umožnily výzkumníkům vidět do naší lidské (ne mimozemské) minulosti.

Anthony Murphy

Anthony Murphy, zakladatel mythologicke irské skupiny, se po dlouhém období sucha v irsku podíval na snímky krajiny pomocí google map. To co objevil se ukázalo jako 50 let staré archeologicke nalezistě, které bylo do té doby neznámé pro výzkumníky. Galerie těchto snímků je níže. Podle Murphyho byly tyto nalezistě extrémně těžké najít, protože zde nebyly žádné stopy pradávných monumentů. Je možné, že lidé zde žijící po všechny ty roky si nikdy neuvedomili, že zem na které farmaří skrýva prastarou historii.

Některé z těchto nalezisť včetne kruhových opevnění a středověké zástavby se datují do doby železné a některé hroby se datují do doby bronzové. Všechny nové vykopávky se datují od pár stovek let až po 4000 let staré a byly nalezeny v Carlow, Dublin, Kildare a Meath. Někteří se domnívají, že některé vykopávky jsou staré až 6000 let. Nové naleziště jsou většinou ve velikosti od 20 az 100 metru v průměru, kdežto některé vykopávky z dřívější doby jsou až 3x větší.

Google mapy

Tým vědců měl velké štěstí s načasováním snímkování Google map. Google pravidelně obnovuje své vzdušné snímky a kdyby byly nafoceny jen o měsíc dříve, nikdy by nebyly kruhy spatřeny. Poté, co dlouhá sucha zničila většinu obdělávaných polí v roce 2018, byly vykopávky více zřetelné. Pokud by vegetace byla zdravá, nikdy by nebyla naleziště spatřena. Ale co ma zdravá vegetace
společného s hledáním archeologických nalezišť?

Co Murphy odpověděl: Protože půda v místě nalezišť udrží více vlhkosti, plodinám se lépe daří a rostou zelenější než okolní rostlinstvo. Ze vzduchu je viditelný kontrast mezi zdravou a méně zdravou zelení, což odhaluje tvary a struktury pod zemí. Je to fascinující.

Archeologicky důležitá naleziště

Váha kamenů použita při stavbe těchto středověkých struktur, způsobila jejich vnoření do země, vytvářejíc příkopy. Díky těmto příkopům se zde zadržuje více vody než v okolní půdě. Tráva, která zde roste zůstává po delší dobu zdravá a má zelenější barvu. Po prozkoumání vzorů které byly vytvořeny zdravější zelení skupina usoudila, že se jedná o archeologicky důležitá naleziště. Podle Murphyho bylo možné objevit naleziště tímto způsobem v roce 1976 – to bylo naposledy, kdy Irsko zažilo taková sucha.

Murphy je po nalezení nahlásil národnímu úřadu pro archeologii pro další výzkum. To bylo podruhé v roce 2018, kdy Murphy udělal podobný objev. Je také zodpovědný za nalezení předchozího neobjeveného Neolitu v Newgrange. Bylo také nalezeno umění z kamene a také náboženské předměty z prehistorických časů.

Ministr kultury a dědictví Joseph Madigan na pokon prohlásil:

,,Tyto nové informace jsou grafickým znázorněním rozsahu a hustoty rituálních a ceremonialních nalezišť spojené s Newgrange Passage Tomb. Tyto nové omračující poznatky poskytují pozoruhodný vhled do původu a vývoje Neoliticke krajiny a její společnosti.“

Podobné články

Napsat komentář