5 věcí, které byste si měli pamatovat, pokud trpíte stresem v práci

4535x 13. 09. 2019 1 čtenář

Říct si, abyste přestali být nervózní, pokud nervózní zrovna jste, je trochu jako poručit si, abyste spali, když trpíte nespavostí – prostě to nefunguje. Co tedy funguje? Zde je pět věcí, které byste měli mít na paměti, když procházíte špatným obdobím.

Jste-li úzkostlivá osoba – stejně jako já – tato situace vám bude povědomá: Jste v zaměstnání, hledíte si své práce, když se do vás začne vkrádat úzkost. Ať už vás trápí něco konkrétního, například blížící se termín, nebo se jedná jen o neurčitý pocit strachu, možná si pomyslíte něco v tomto smyslu: „Musíš se vrátit zpět k práci, přestaň se bát, zbav se posedlosti, používej zase svoji hlavu a soustřeď se!“ Pokud se vám to nedaří a máte tendenci věci dramatizovat – což úzkostliví lidé často dělají – další věc, která vás vyděsí je, že budete propuštěni. Takže se budete obávat obav. Vaše mysl se brzy vymkne kontrole a dostane se do spirály, která vás může dostat až k panickému záchvatu. Může se zdát, že z tohoto uzavřeného kruhu úzkosti z úzkosti není úniku, obzvlášť pokud úzkosti souvisejí s vaší prací. Tlak zařvat na vaši mysl, aby jednoduše mlčela, může být během těchto temných časů opravdu obrovský.

Způsoby, jak uklidnit mysl

Ale teď už je vám asi jasné, že to tak jednoduše nefunguje – naopak se může vše mnohonásobně zhoršit. Existují ale jemnější a laskavější způsoby, jak sám k sobě promlouvat, srovnat se a zklidnit svoji mysl. Teď se spolu podíváme na některé z nich. Navštívit terapeuta je pravděpodobně to nejlepší, co pro sebe můžete udělat, pokud se s tímto stavem potřebujete vypořádat.

Ať už procházíte nějakou formou léčby nebo ne, snad v tomto článku najdete potřebnou pomoc. Až budete příště cítit, že vaše mysl je vaším největším nepřítelem, zkuste si vzpomenout na těchto pět věcí.

1) To, co cítíte, je skutečné

Když jsem měl v práci svůj první záchvat úzkosti, čekal jsem, až se dostavily fyzické obtíže, abych požádal o možnost odejít domů. Myslím, že jen duševní příznaky se mi zdály málo hmatatelné, nevýznamné nebo méně skutečné než ty fyzické. Pouze fyzické příznaky mohly mé potíže potvrdit a cítil jsem se tak méně provinile a rozpačitě při přiznání, že potřebuji nějakou formu pomoci.

Domněnka, že problémy duševního zdraví nejsou tak závažné jako zdraví fyzického, je velmi častá. Během tohoto roku se miliony uživatelů internetu dotazovali na Googlu, zda existuje psychické onemocnění a internetové stránky, plné osvětové kampaně pro veřejnost, podporované státními i neziskovými organizacemi odpovídaly jednoznačně „ano“.

ADAA uvádí: „“Úzkostné poruchy jsou skutečná a závažná onemocnění – stejně tak jako závažné fyzické choroby jako například srdeční onemocnění či cukrovka“.

Když mě potkal záchvat úzkosti, mojí hlavní obavou bylo, že si zaměstnavatel pomyslí, že se pokouším vyhnout pracovním úkolům. Pokud máte stejné pocity, nejste rozhodně sami. Nedávný průzkum zabývající se stresem a úzkostí na pracovišti uvádí, že 38 % lidí nepřizná svému zaměstnavateli úzkostnou poruchu z obavy, že si to jejich nadřízený vyloží jako nedostatek zájmu a neochotu k plnění pracovních úkolů. Pokud jste v práci, na místě, kde se od vás očekává nejlepší výkon, může být obtížné přiznat své slabiny a odpustit si drobná pochybení. Pokuste si ale zapamatovat, že vaše úzkost je skutečná, stejně tak jako bolestivá migréna nebo silná bolest žaludku, a že si zasloužíte stejnou péči, jako kdybyste se potýkali s těmito fyzickými obtížemi.

2) Z práce vás nepropustí

Hlavní součástí úzkostného záchvatu na pracovišti může být strach, z toho že vás propustí. Dobrá zpráva je – pravděpodobně vás nepropustí. Strach z propuštění je často součástí katastrofického scénáře, který je pro úzkost na pracovišti charakteristický.

3) S úzkostí pracujte, nepotlačujte ji

Profesor klinické psychologie na univerzitě v nevadském Renu, Steven Hayes, který je předním odborníkem v oblasti duševního zdraví a co je ještě více důležité, člověk, který sám zažil panické záchvaty, obhajuje používání více sebe-soucitu a zvědomnění při vypořádávání se s úzkostí. Profesor Hayes je ve skutečnosti zakladatelem jedné z nejnovějších a nejmodernějších forem kognitivně behaviorální terapie, která je nazývána akrálně koaktivační terapií (ACT). Tato forma terapie začíná přijetím a neutrálním, nekritickým pozorováním negativních myšlenek, směruje klienta k současnosti a pomáhá mu vést smysluplný život.

V tomto videu profesor Hayes vysvětluje, proč nám vnímání úzkosti jako nepřítele nepomůže. Pokud vnímáte své pocity úzkosti jako svého nepřítele, pak je i vaše osobní historie nepřátelská; Pokud jsou vaše fyzické vjemy nepřátelské, pak je vám „vaše tělo nepřítelem“ a boj proti úzkosti je boj proti vám samým.

Toto popírání a vyhýbání se sobě samému nakonec vede k psychopatologiím, poznamenává profesor Hayes. Místo toho navrhuje zkusit si podržet svůj strach soucitným způsobem. „Pusťte si svůj strach blíž a přistupujte k němu s důstojností“. 

Možná stojí za zmínku, že ACT metoda prokázala svoji účinnost při léčbě úzkosti v celé řadě studií a v některých oblastech duševního zdraví byla dokonce efektivnější než klasická forma CBT.

4) Stres berte jako přítele

Světově proslulá psycholožka a mluvčí Kelly McGonigal se snaží propagovat pozitivní vnímání stresu. V této přednášce vysvětluje, že stres samotný není až tak škodlivý, jako způsob, jakým o něm přemýšlíme. Namísto toho, abyste viděli stres jako svého nepřítele, nechte jej pro sebe pracovat. Stres a úzkost nejsou ničím jiným než známkou toho, že vám na něčem záleží, a tento zájem může být přeměněn na něco, co opravdu zlepší váš výkon, namísto jeho snižování.

Video 2: Jak se spřátelit se svým stresem

Ale není to jen zbožné přání, či jakýsi druh pseudovědy –  něco ve stylu „mysli pozitivně“, „usmívej se na sebe v zrcadle a tvé deprese samy odejdou“? Vůbec ne.

Jedna taková studie vyzkoušela jednoduchý třístupňový postup, jak zvládat stres a úzkost na pracovišti. Její výsledek byl silně pozitivní. Návod podle McGonigal zní:

„Prvním krokem, když zažijete stres, je jeho přiznání. Jednoduše si dovolte všimnout si jej, včetně toho, jak zapůsobí na vaše tělo.“

„Druhým krokem je stres přivítat. Uděláte to tak, že uznáte, že je to reakce na něco, na čem vám záleží. Můžete se propojit s pozitivní motivací k vašemu stresu? O co zde jde a proč vám na tom záleží?“

„Třetím krokem je využít energii, která stresem vznikne, namísto plýtvání na jeho ovládnutí. Co právě teď můžete udělat, aby to zohlednilo vaše cíle a hodnoty?“

5) Objevte, co vám dělá dobře“

U jógy byl prokázán významný vliv na snížení pocitů úzkosti a stresu, a tato poslední myšlenka je vlastně citace od mé oblíbené instruktorky jógy. Na svých lekcích „Jóga s Adriene“ – které jsou k dispozici online a zdarma – Adriene často říká „Najděte si to, co vám dělá dobře“.  A zatímco většinu času se zmiňuje o fyzických jógových pozicích, myslím, že tato rada sedí krásně i na nás “obaváře“, když se snažíme vymyslet způsoby, jak se vypořádat s úskalími v našem nitru.

Ti z nás, kteří žijí s úzkostí, jsou často také perfekcionisté a vše přehánějí. Jsou to obvykle lidé, kteří od sebe hodně očekávají. Když pociťujete úzkost, tento stav to ještě zhoršuje, protože se na sebe zlobíte, když nepodáváte ten nejlepší výkon. A to je ta poslední věc, kterou potřebujete, když jste nejzranitelnější. Ale stojí za to si uvědomit, že nikdo není dokonalý, a my všichni bychom měli o své nedokonalé já pečovat a vychovávat jej.

„Najít si to, co vám dělá dobře“ je skvělé rčení, protože ten nelítostný vnitřní hlas nahrazuje hlasem laskavějším a jemnějším. Stejně tak je důležité si připomenout, že pro různé lidi fungují různé strategie  a jen vy si můžete najít to, co je pro vás nejúčinnější.

Video: Jóga proti úzkosti a stresu

Tip na knihu z eshopu Sueneé Universe

Sandra Ingerman: Mentální detoxikace

Sandra Ingerman, která je terapeutkou a šamankou, vás naučí, jak se vypořádat se svým strachem, hněvem a frustrací. Sandra je známa pro svou schopnost přinášet do naší kultury ve srozumitelné podobě pradávné léčebné metody z nejrůznějších kultur tak, aby tyto vyhovovaly našim současným potřebám, a zároveň nám ukazuje, jak se můžeme chránit v jakémkoli negativním prostředí, které je naplněno škodlivou a nepřátelskou energií. S pomocí svých teorií se autorka v této knize zabývá tím, jak můžete vhodným způsobem zpracovat a transformovat negativní myšlenky a emoce, které se ve vás vynořují v průběhu dne.

Sandra Ingerman: Mentální detoxikace – kliknutí na obrázek vás přesměruje do eshopu Sueneé Universe

Podobné články

Napsat komentář