5 způsobů, jak si vyvolat lucidní (vědomé) snění

35722x 22. 03. 2018 1 čtenář

Vědomé lucidní snění nefunguje u každého, ale ti, kteří jsou schopni vyvolat si lucidní sny se spoléhají na několik populárních metod. Zatímco většina těchto lucidních snů vychází pouze z mentální přípravy a sebe-trénování, existuje také mechanismus lucidního snění, jako jsou masky vědomého snění, které také napomáhají kontrolovat vaše sny. 5 možných způsobů uvádíme níže.

1. Přezkoumání reality

Jedním ze základů učení lucidního snění je přezkoumání reality během dne. Zatímco úspěšné přezkoumání reality může vyvolat vědomé snění samo o sobě, je také nedílnou součástí mnoha jiných metod lucidního snění. Tedy, je to dobré místo, abyste začali a pokusili se vstoupit do lucidního snu poprvé.

Myšlenkou toho všeho je, abyste si všimli nesrovnalost mezi skutečností ve svém bdělém životě a tím, co se vám sní. Takto si budete moci uvědomit, že sníte a budete moci převzít nad snem kontrolu

Zde je několik populárních metod přezkoumání reality pro vyvolání lucidního snu:

 • Nakreslete si velkou tečku nebo symbol na ruce. Dívejte se na něj pravidelně v průběhu celého dne a pokaždé se ptejte samého sebe: „Jsem probuzený nebo sním?“ Udělejte si z toho zvyk. Nakonec tato otázka vyskočí ve vašem snu, což vám umožní uvědomit si to a vstoupit do svého lucidního snu.
 • Ucpěte si nos a zavřete ústa. Můžete stále dýchat? Možná sníte. Podívejte se na hodinky. Čísla na hodinkách jsou zkreslené (pokud máte digitální)? Plynutí času se vám zdá být nesprávné? To jsou dobré ukazatele, že sníte.
 • Pokuste se běhat. Nemoct běhat či zjištění, že běháte pomalým tempem nebo pokud se brodíte vodou, jsou typické znaky snění.
 • Zkuste prostrčit prst přes zápěstí. Pokud zjistíte, že můžete projít částí svého těla přes sebe, může to být dobrý podnět k tomu, že byste začali vědomě snít.
 • Nastavte si časovač nebo si jednoduše zapamatujte, že jste udělali jedno nebo několik těchto přezkoumání reality v průběhu dne, dokonce i když se vám zdá, že jste vzhůru.
 • Jakmile se hluboce zakoření ve vašem normálním, běžném chování, naučíte se spustit tyto kontroly reality, dokud budete snít. Takto bude pro vás jednodušší vyvolat si lucidní sny.

2. Rozpoznejte znaky snění

Znaky snění, jakými jsou přezkoumání reality, jsou dobrými ukazateli, že sníte a pomáhají „ponořit“ vás do lucidního snění. Mezi znaky obecného snění patří:

 • Selhání elektroniky – vypínání světel, lamp, drobných kuchyňských elektrospotřebičů a jiných elektronických přístrojů zřídka funguje správně ve snech.
 • Nesoulad osvětlení – je tma, ale z nějakého důvodu můžete vidět pestrobarevné předměty? Je to dobré znamení, že sníte.
 • Deformace – změny tvarů, zvláštně tvarované nebo roztříděné položky představují ukazatele potvrzující, že sníte.
 • Opakující se sny – přestože nejde o konkrétní věc, mnozí lidé mají opakované sny (např. vypadnutí zubů, být pronásledováni). Pokud se setkáte s něčím takovým, je to dobrý ukazatel toho, abyste se pokusili vstoupit do lucidního snu.

3. Mnemonická indukce lucidního snu (MILD)

Předtím, než usnete, si opakujte: „Poté, jak se probudím z každého období snů, zapamatuji si svůj sen.“ Nyní, pokaždé, když se vzbudíte v průběhu noci, si zapište všechno, na co si vzpomenete z vašeho snu. Pokud si nemůžete vzpomenout na konkrétní obsah svých snů, stačí, když napíšete, jak se cítíte.

Vraťte se k spánku. Jak upadnete znovu do spánku, udržte si váš předchozí sen v mysli. Pokuste se představit si samého sebe zpět v snu, v momentě, kde jste přestali (nebo tam, kde byste chtěli jít). Tento pokus opakujte celou noc, dokud nevstoupíte do lucidního snu.

4. Přerušení spánku (WILD)

Principem této metody je probudit se po 5 až 6 hodinách spánku a strávit nějaký čas přemýšlením nad tím, o čem byl váš lucidní sen. Udělejte něco, aby byla vaše mysl vnímavá k lucidnímu snění tím, že budete sledovat filmy o snech nebo číst články o lucidním snění.

Předtím, než si večer lehnete do postele, pokuste se představit si druh snu, jaký byste chtěli mít. Nebo ještě lépe, opakujte si sami pro sebe, co budete dělat ve vašem snu, dokud neusnete.

5. Externě indukované lucidní snění (EILD)

Metoda EILD, známá i jako asistovaná metoda lucidního snění nebo elektricky vyvolané lucidní snění, představuje dobrou metodu pro ty, kteří mají problémy mít vědomé sny o sobě samých. Na trhu existuje mnoho snových zařízení, které pomáhají vyvolat lucidní sny, ale nejstarší a nejúčinnější zařízení je snová maska, jako je ta, kterou nabízí americká firma The Dream Mask LLC.

Snové masky fungují na základě navození REM fáze spánku a stimulují vás, abyste probudili svou mysl, ale ne vaše tělo. Umělé narážky, jakými jsou LED světla nebo tóny, uživatele masky upozorní, že sní. Jakmile si uvědomíte, že sníte, můžete vstoupit do svého lucidního snu. Jak vidíte, existuje několik účinných metod, abyste vědomě snili, ale existuje i několik odzkoušených a pravdivých metod a zařízení, které pomáhají při tomto procesu.

Doplňující rady pro lucidní snění

 • Pořiďte si snový deník. Ze svých snů si toho budete pamatovat stále více, což je velká pomoc při vyvolání lucidní snů.
 • Změňte svůj spánkový cyklus. Někdy může vytržení z vašich spánkových vzorců způsobit lucidní snění.
 • Pijte před spaním kofein. Pomáhá udržet vaši mysl nahoru, zatímco vaše tělo usne: je klíčem k vyvolání lucidního snu.
 • Vyzkoušejte jednu nebo několik těchto možností, nebo kombinaci těchto indukovaných principů a výrazně si tím zvýšíte šance mít lucidní sen.

Podobné články

3 komentářů k "5 způsobů, jak si vyvolat lucidní (vědomé) snění"

Napsat komentář