5 ztracených legendárních měst

7297x 19. 04. 2018 2 čtenáři

Kdo nemá rád dobrý dobrodružný příběh? A kdo nemá rád filmy Indiana Jonese, že? A nebylo by úžasné jednoho dne nalézt Atlantis? Navzdory skutečnosti, že Atlantis může být jedním z nejznámějších „ztracených“ starověkých měst, existuje mnoho dalších míst stejně záhadných a ohromujících jako Atlantida. V tomto článku vás zvu, abyste se ke mně připojili, zatím co prozkoumáme pět ztracených legendárních starobylých měst, které po staletí unikaly pozornosti odborníkům.

Ztracené město Z

V dubnu 1925 byl britský průzkumník a archeolog Percy Fawcett seznámen s dobrodružstvím v brazilské džungli, odkud se nikdy nevrátil. Fawcett se vydal najít ztracené město, které pojmenoval Z, nacházející se někde v Mato Grosso v Brazílii. Nikdy se z cesty nevrátil a nikdo o něm ani o jeho společnících, kteří se šli od Cuiabá do Alto Xingu, jihovýchodního přítoku řeky Amazonky, více neslyšel.

Zdrojem, na kterém zakládal svůj sen o nalezení legendárního města v brazilské džungli, jakýsi El Dorado, byl rukopis 512 umístěný v Národní knihovně Rio de Janeiro. Rukopis 512 byl dokument od portugalského průzkumníka, napsaným v roce 1753, kde popisuje objev městského obezděného území v oblasti Mato Grosso, připomínající svým designem města starobylého Řecka. Nebylo to poprvé, kdy se Fawcett pustil do expedice, aby našel ztracené město Z, ale tahle expedice byla jeho konečná. K dnešnímu dni, stejně jako Atlantida, zůstává legendární ztracené město Z hlubokým tajemstvím a mnozí odborníci tvrdí, že existuje jen jako legenda.

Shambala

Více než jen ztraceným městem, má být Shambala mocným královstvím. Někdy nazýváná Shangri-La, má Shambala významné místo v hinduistické i tibetské buddhistické tradici. Říká se, že království je rozmístěno v přesně stejném tvaru jako osmiplátkový lotosový květ, který je uzavřen sérií sněhových hor. Ve středu leží palác krále Šambaly, který řídil město Kalapa.

Shambhala je v některých textech často označována také jako Shangri-La. Hindské texty, jako je Vishnu Purana (4.24), uvádějí vesnici Shambhala jako místo narození Kalki, poslední inkarnace Višnua, který předznamenává nový zlatý věk (Satya Yuga).

Aztlán

Legendární domovské místo jedné z nejvýznamnějších starověkých civilizací z amerického kontinentu, Aztéků, nebylo nikdy nalezeno. Aztlán je jako americká Atlantida a někteří autoři si dokonce troufli říci, že by to mohla být hledaná Atlantida. Aztlán byl domovem Aztéků, odkud odešli, aby vybudovali svou mocnou říši s hlavním městem v dnešním městě Mexiko.

Podle různých teorií se toto ztracené město nachází někde v severní Americe, a někteří autoři tvrdí, že Aztlán existoval v novodobém Utahu. Aztlán, jehož jméno znamená „země na severu“ nebo „místo bělosti“, nebylo nikdy nalezeno. Ale Letopisy Tlatelolco umístili migraci Aztéků z Aztlanu do Tenochtitlanu 24. května 1064, což je první rok aztéckého slunečního kalendáře.

Ztracené město El Dorado

Po Atlantidě si myslím, že legenda o El Doradu je dnes jednou z nejznámějších. Ve skutečnosti hledání ztraceného města zlata bylo to, co motivovalo mnoho konkvistadorů, aby cestovali tisíce kilometrů přes nehostinné terény Jižní Ameriky a hledali město, které podle záznamů bylo vyrobeno výhradně ze zlata. Mýtus o El Doradu byl spojen s vládcem, který se každé ráno koupal ve zlatě a myl se v noci v posvátném jezeře Guatavita, ve kterém bylo uloženo veškeré bohatství. Ve skutečnosti byl mýtus obřadem kolumbijského muzejského lidu, odehrávající se od dávných dob.

V roce 1541 byl Francisco de Orellana prvním evropským dobyvatelem, který měl překročit řeku Amazonku, štván hledáním El Dorada. Později v roce 1594 odešel na své první pátrání Sir Walter Raleigh a u dvou ze svých cest neuspěl. Nikdo nenalezl legendární město, a stejně jako o Atlantidě a Aztlánu, mnozí věří, že nejde o nic jiného než mýtus.

Camelot

Camelot je název pevnosti a království legendárního krále Artuše, odkud vybojoval mnohé bitvy, které zřetelně označily jeho život. Stejně jako u jiných slavných měst a míst, přesné umístění Camelotu zůstává tajemstvím a mnozí učenci tvrdí, že Camelot je zcela fiktivní dílo a nikoliv skutečné. Příběhy umisťují město někam ve Velké Británii a někdy ho spojují s reálnými městy, ačkoli jeho přesná poloha není odhalena.

Město bylo poprvé uvedeno ve francouzských románech dvanáctého století. Artušův dvůr v Camelotu byl poprvé zmíněn v Chrétienové básni „Lancelot, král na vozíku“, datovaný do sedmdesátých let 12. století, ačkoli se neobjevuje ve všech rukopisech. Camelot nakonec byl popsán jako fantastické hlavní město Artušovho království a symbol artušovského světa. Vzhledem k tomu, že Camelot zůstává tajemstvím, pravda o něm, pokud existoval, zůstává záhadou.

Podobné články

Napsat komentář