5000 let staré megality připomínající Stonehenge

2752x 30. 08. 2019 1 čtenář

Toto léto bylo jedno z nejžhavějších a nejsušších lét v Evropě. Působilo požáry a ničilo úrodu zemědělcům. Ale přesto přineslo jeden velký objev. Objev 5 000 let starých megalitů uspořádaných do kruhu, které byly dříve skryty pod vodou.

5000 let staré megality připomínající Stonehenge

„Kameny, které se datují do druhého a třetího tisíciletí před naším letopočtem jsou umístěny na březích řeky Tajo. Tvoří tak chrám Slunce. Místní obyvatelé naposledy kameny viděli před šesti desítkami let, než byla oblast zaplavena.“

Mnozí srovnávají objev těchto záhadných kamenů se starým Druidovým chrámem v Stonehenge ve Velké Británii. Sbírka 144 kamenů, z nichž některé dosahují výšky dva metry a mají rytiny hadů, jsou uspořádány do kruhů. Ale stejně jako u Stonehenge není jasné, kdo je tam dal a za jakým účelem.

Megality ve Španělsku

Angel Castaño, který je součástí kulturního sdružení Raíces de Peralêda poznamenal:

Tento kamenný shluk byl vytvořen pomocí žuly přepravené kilometry daleko. Stejně jako u Stonehenge tvoří kameny chrám a pohřebiště. Vypadá to, že mají náboženský ale také ekonomický účel. Jsou totiž umístěny na jednom z mála míst, kde je možné řeku překročit. Místo tak mohlo také sloužit jako místo k obchodování. Skutečnost, že na kamenech jsou vyřezávaní hadi je také důležitá. Představují draky, kteří chrání poklad, jsou strážci posvátné zóny.

Kdo tyto megality postavil?

Kdo tedy postavil tento velkolepý shluk megalitů? Vědci se domnívají, že to mohli být pravděpodobně Keltové, kteří žili v Iberii asi před 5 000 lety.

Bohužel je to závod s časem. Brzy přijde opět déšť a pravděpodobně bude chrám opět pod vodou. Castaño a ostatní vědci se snaží přijít na způsob, jak tomuto opětovnému skrytí zabránit. Pokud se vědcům nepodaří vymyslet způsob, jak kameny uchránit, mohlo by opět trvat roky, než budou odhaleny. S ohledem na jejich stav (kameny jsou ze žuly a již vykazují známky eroze a praskání) je důležité kameny ochránit dříve, než bude příliš pozdě.

Další informace najdete v těchto videích

Podobné články

Napsat komentář