6 mytologických strašidel

3595x 04. 09. 2019 1 čtenář

Jsou opravdu skutečné? Skutečný svět nabízí spoustu strašáků – výšky, uzavřené prostory, daně, obří hmyz a jiné. Proč ale nevstoupit do kouzelné říše, kde se potuluje spousta bájných tvorů…jste si ale jistí, že nemohou být reální?

Perchta

Perchta je folklórní postava, známá především v jižním Německu a v Rakousku, často ztotožňováná s bílou paní. Jméno této postavy má řadu variant, například Perahta, Berchte, Berchta, Behrta nebo Pehta. V Bádensku, Švábsku, Švýcarsku a některých oblastech Slovinska je známa jako Frau Faste „paní půst“ či Kvaternica což ji spojuje s takzvanými suchými dny. S jejím jménem se často pojí přízvisko paní (německy Frau). Perchty obcházely domácnosti před Vánocemi, obvykle večer v den svaté Barbory či Lucie, byly zahalené v bílém a mívaly strašidelnou masku podobnou psí nebo dračí hlavě s velkými zuby a vyplazeným jazykem. Perchta strašidelně huhlala a v ruce nesla dřevěný nůž, jímž strašila děti, nedodržující půst (hrozila, že je rozpáře a vycpe koudelí) někde dohlížela i na zákaz předení v neděli (jinde se věřilo, že přestoupení tohoto zákazu potrestá rarášek ći jiné strašidlo).

Pishachas

Podle védského mýtu se tito démoni živí tělem a považují se za nejsilnější ze všech. Číhají v  domech a hřbitovech a čekají, až se lidé nakazí chorobou nebo šílenstvím. Živí ani mrtví nejsou v bezpečí, protože tito démoni konzumují maso bez ohledu na jeho čerstvost. Často také pronásledují místa, kde došlo k násilným úmrtím. V jižní Indii se potulují lesy mezi vesnicemi. Lidé tak nesou při své cestě lesem kus železa nebo listy od stromu Neem, aby odvrátili démony a mohli projít v pořádku. Těhotné ženy jsou na tyto tvory obzvláště citlivé.

Poreskoro

V romském folklóru je Poreskoro jedním z potomků Anny, královny víl a Loçolica, krále démonů. Poreskoro má lidské tělo se třemi hlavami koček a čtyřmi hlavami psů a hadem s rozeklaným jazykem jako ocasem. Tento démon je zodpovědný za epidemie nakažlivých nemocí a má zvláštní zálibu pro ty nemoci, které se šíří parazity.

Namazu

Cokoliv víte o zemětřeseních, je špatné. Zapomeňte na vědu: tento obrovský japonský sumec je příčinou seismických otřesů! Tento úhoř leží pod Japonskem. Svůj hněv vyjadřuje zemětřesením. Kaname-ishi, velký kámen, spočívá na jeho zádech a vyčnívá nad zemí v chrámu boha Kashima. Sumec je vázán tímto kamenem, dokud Kashimova pozornost nezmizí. Po ničivém zemětřesení v Ansei v roce 1855 se kolem města objevily stovky různých typů otisků Namazu. Zemětřesení bylo často považováno za akt yonaoshi neboli „světové nápravy“, který se zabýval neduhy společnosti. Namazu pak byl uctíván jako bůh.

Cauchemar

Tento démon, zvaný Mahr v Německu, Ephialtes („Leaper“) v Řecku a noční můra v Anglii, zasahuje do spánku. Spícím lidem způsobuje bolest. Když se spáč náhle probudí, cítí silný tlak na hrudi a je neschopný pohybu. Návštěvu Cauchemaru poznáte – po probuzení se cítíte vyčerpaní a odmítáte jít večer spát.

Nidhogg

Skandinávský Nidhogg ohrožuje existenci celého světa. Obří had nebo drak jí mrtvoly, aby se udržel naživu. Snaží se zničit kořeny Yggdrasilu, Stromu světa. Bydlí v mlžném domě, který je umístěn na nejnižší úrovni vesmíru. Když se zrovna nesnaží zničit svět, hádá se s orlem na vrcholu stromu. Má své komplice, kteří mu pomáhají ničit svět.

Podobné články

Napsat komentář