60. výročí od založení NASA

5208x 17. 10. 2018 1 čtenář

Za 60 let své činnosti má NASA za sebou bohatou historii vesmírných výzkumů. Takže jaké byly nejdůležitější body?

Založení NASA a první kroky v letech 1958-1972

NASA byla založena v důsledku vesmírné soutěže mezi Sověty a USA. V roce 1957 SSSR šokoval svět demonstrací jejich technických zdatnosti, když uvedli na oběžnou dráhu první uměle vytvořenou družici Země – Sputnik. V listopadu téhož roku vypustili Sputnik 2, který nesl psa Lajku, která se stala prvním živým tvorem, větším než mikrobi, na oběžné dráze kolem naší planety.

USA získaly první úspěch později, 31. ledna 1958, kdy bezpečně vypustili satelit Explorer 1. Při jejich prvním pokusu nosná raketa Vanguard explodovala jen pár metrů od země a vláda USA si uvědomila, že je zapotřebí větší úsilí pro dobývání kosmu. Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) fungoval od 1. října 1958, aby pokračoval v práci, kterou prováděl Národní poradní výbor pro letectví (NACA), a rozšířil oblast jeho působnosti do vesmíru.

Jurij A. Gagarin

Když vyslal Sovětský svaz 12. dubna 1961 kosmonauta Jurije A. Gagarina na oběžnou dráhu, prezident John F. Kennedy učinil toto prohlášení:

„Nejprve se domnívám, že tento národ by se měl zavázat k tomu, že předtím, než bude ukončeno toto desetiletí, přistane člověk na Měsíci a vrátí se bezpečně na Zemi. Žádný vesmírný projekt v tomto období nebude přínosnější pro lidstvo, nebo důležitější pro průzkum vesmíru, než takový let na dlouhou vzdálenost, který nebude obtížný nebo nákladný.“

Malý krok pro člověka, obrovský skok pro lidstvo

To řekl v době, kdy Amerika vyslala Alana Shepharda jen na 15 minut do vesmíru, byla to skutečně velmi odvážná prognóza. Ale to je přesně to, co USA udělaly, když 20. července 1969 Neil Armstrong a Buzz Aldrin opustili Michaela Collinse v řídícím modulu Columbia a sestoupili v lunární přistávací jednotce Eagle na měsíční povrch, kde Armstrong prohlásil: „Je to jeden malý krok pro člověka, ale obrovský skok pro lidstvo.“

Neil Armstrong a Buzz Aldrin vystoupili z lunárního modulu, Michael Collins zatím zhotovoval vlastní dokumentaci z orbitu, když zůstal sám v modulu Kolumbia a stal se nejizolovanějším člověkem, kdy nejbližší lidé byli asi 3,5 tisíce kilometrů daleko a zanechávali své stopy na Měsíci. Od té doby pouze 5 dalších astronautů plnilo stejný scénář, zatímco celkem 12 astronautů chodilo po povrchu Měsíce, to vše v období tří následujících let.

Vesmírné závody od roku 1972 po současnost

Jaký byl další cíl NASA? Dosáhli svého největšího cíle, jak bezpečně dosáhnout našeho nejbližšího nebeského souseda, a vrátit se na Zemi. Po vítězství v tomto vesmírném závodě, NASA rozšířila svoji působnost, na vysílání kosmických sond do vesmíru, a předávání informací zpět na Zemi.

NASA vysílala výzkumné kosmické sondy, aby prozkoumaly vnější planety naší Sluneční soustavy. Voyager sebou nesl „Zlatou plaketu“ lidstva, disk obsahující informace o lidstvu pro každého, kdo by ho mohl najít.

Kosmický teleskop Hubble se mohl podívat ještě dále než pozemské dalekohledy, aby nám pomohl porozumět původu vesmíru, tvorbě galaxií a hvězd a zrodu planet. Současně se naše družice dívaly k Zemi, kdy poprvé spatřily Zemi jako úplný systém, studovaly pozemské klima, počasí a fotografovaly povrch Země.

Konečně se uskutečnilo obrovské, koordinované mezinárodní úsilí na vybudování a údržbu Mezinárodní kosmické stanice. Raketoplány NASA Space Shuttle byly využívány pro převoz amerických astronautů nahoru a zpět na kosmickou stanici.

Oběti

Vše nebylo bez oběti. Při startu Apolla 1, 27. ledna 1967 zahynuli astronauti Grissom, White a Chaffe, 1. února 2003 zahynulo při návratu k Zemi 7 členů posádky raketoplánu Columbia. Všichni byli ztraceni ve jménu vědy, ale ve zkoumání neznáma se pokračovalo. Pouze vědecká komunita NASA a astronauté znali slavný, ale často nesprávně označený výrok: „Houstone, máme problém“.

Všechna tato práce způsobila ohromující technologický rozvoj. Ten využíváme nejen ve vesmíru, ale i na celém světě. Existuje mnoho přístrojů NASA, které používáme každý den! Laserové diody (LED), počítačová myš, prachová filtrace – abychom jmenovali jen několik. Samozřejmě i miniaturizované kamery, které nalezly použití ve smartphonech. NASA můžeme poděkovat i za selfíčka.

NASA v příštích 60 letech

Profesor Andrew Coates z University College v Londýně říká:

„NASA se podívá na původ vesmíru, na černé díry, na to, jak se tvoří planety a na další prvořadé záležitosti. Mise Cassini prozkoumala Saturn a jeho měsíce, na Enceladu se našla oblaka z vody, na Titanu složité chemické procesy. Vozítka Spirit a Opportunity zkoumala vodu na Marsu a zjistila, že Mars je celkem obyvatelný. NASA hrála důležitou roli při měření vzdáleností ve vesmíru a potvrdila počáteční měření globálního oteplování.“

Naše galaxie a ještě dále

Proč by nám mělo záležet na tom, co je ve vesmíru? Proč utrácíme peníze na věci, které nemají žádné praktické využití?

Profesor Andrew Coates dodává:

„Je to samozřejmě drahé, když vypouštíme objekty do vesmíru, využíváme vesmír na řadu různých věcí, zkoušíme špičkovou technologii, ale skutečný důvod, proč to děláme, je pochopit více o tom, odkud pocházíme a proč jsme tady. Snažíme se pochopit naše místo ve vesmíru. K velkým otázkám patří ta, zda existuje život kdekoli jinde ve vesmíru nebo zda jsme sami na této modré planetě. Musíme být schopni porozumět všem souvislostem, vesmír je velmi důležitou součástí toho všeho.“

Objevy byly vždy životně důležité pro pokrok lidstva. Nebylo známo použití elektronu, když ho vědci hledali, ale teď naše znalosti obsahují téměř vše, co bereme za samozřejmé. Kdo ví, co použijeme pro budoucí technologie NASA? Musíme počkat a uvidíme…

Pozn. překladatele: Přes všechny úspěchy a poznatky, kterých NASA za 60 let dosáhla, se stále diskutuje o tom, zda byli astronauté skutečně na Měsíci. Rovněž nejsou známy oficiální poznatky o tajném kosmickém programu, o používání UFO, získaných od mimozemšťanů a z vlastní výroby podle reverzní technologie. Je možné, že skutečný technologický pokrok je již mnohem dále, než vláda USA a jí podřízené organizace přiznávají.

Podobné články

Napsat komentář