7 meditačních pozic pro začátečníky

110754x 11. 01. 2019 1 čtenář

Jste stále ve stresu, popíjíte ranní kávu, abyste se nakopli do nového dne nebo naopak hledáte způsob, jak se zklidnit? Můžeme vám doporučit meditaci! Pro začátečníky zde máme 7 meditačních pozic. Meditovat totiž můžete vždy a všude. Co se místo rozčilování v práci před monitorem na 5 minut zastavit, vydechnout a oddat se krátkodobé meditaci, a pak se zpět vrátit ke svému úkolu – budete mnohem klidnější a svěží!

Pokud si zvyknete na pravidelnou meditaci jako součást vašeho života, budete méně ve stresu, budete mít více energie a radosti ze života.

Čtvrtinový lotos

Použijte polštář a posaďte se na přední polovinu polštáře, ohněte kolena, otočte je na obě strany a sedněte si v křížové poloze. Udržujte levou nohu na podlaze pod pravým stehnem a pravou nohu opřete o lýtko levé nohy.

Úplný lotos

Tato pozice je asi první pozice, která se vám vybaví, když se řekne slovo meditace. Při této pozici jsou nohy zkříženy tak, že každá noha je na vrcholu stehna opačné nohy.

Sed na patách

Nemůžete mít nohy zkřížené? Pak vyzkoušejte sed na patách – je to dobrý způsob, jak si udržet rovná záda. Váhu udržujte vzadu, aby nedošlo k velkému tlaku na kolena.

Pozice „židle“

Nejpohodlnější pozice – pozice židle. Tato pozice dělá meditaci všestrannou. Ideální do náročného dne v práci – stačí přizpůsobit postavení těla židli (hlava a krk jsou v souladu s páteřů, kolena by měla svírat úhel 90°, nohy na podlaze) a pár minut meditovat a nikdo pravděpodobně ani nepozná, že meditujete.

Pozice ve stoje

Někteří lidé dávají přednost tomu, aby seděli, jiní raději stojí.  Rozkročte se na šíři ramen a nepropínejte nohy v kolenou, spíš je lehce pokrčte. Vnější hrany chodidel by měli být rovnoběžné. Ruce doporučujeme dát na břicho, abyste cítili, jak dýcháte.

Meditace v leže

Meditace v leže je velmi pohodlná, ale je u ní riziko usnutí. Ruce mějte podél těla, nohy udržujte v klidu a prsty nechte směřovat kam je vám pohodlné. Můžete tak lépe relaxovat a uvolňovat napětí ve vašem těle, protože je plně podepřeno zemí.

Sedmibodová meditační pozice

Sedmibodový meditační postoj je spíše sada pokynů než skutečná meditační póza.

Můžete si vyzkoušet jakoukoli základní sedací pozici a pak si projít sedm bodů a opravit svou pozici.

Sed

Pro první bod držení těla si vyberte meditační pozici, v níž se budete cítit pohodlně. Vaše preferovaná pozice závisí převážně na vašich osobních preferencích, ale vaše flexibilita vždy hraje roli.

Páteř

Páteř má být narovnaná jako oštěp, abychom seděli vzpříma. Důvodem je úzké spojení těla a mysli. Mysl je nesena jemnými energiemi (tib. lung – vítr), jejichž proudění je závislé na energetických kanálech uvnitř těla. Pokud je kanál ohnutý nebo zkřivený, nemohou v něm energie proudit hladce a mysl se tak může stát neklidnou. Vzpřímená poloha a průchodné kanály umožňují energiím snadno plynout, a mysl se přirozeně zklidní. Záda držíme zpříma i když meditujeme na židli. Je velmi důležité nenaklánět se dozadu, dopředu a ani do stran.

Ruce

Můžete si položit ruce na stehna dlaněmi dolů, můžete je položit na klín, můžete je držet před vámi nebo je skládat do hrudníku – je to na vás. My však doporučujeme mít ruce položené dlaněmi dolů k většímu uzemnění a uvolnění při meditaci.

Ramena

Ramena mějte uvolněná. Ramena tlačte lehce směrem dozadu, aby se vám otevřel hrudník a energie mohla být lépe přijímána přímo k srdci. Lépe tak také udržíte rovná záda.

Brada a krk

Bradu mějte mírně zastrčenou, svoji tvář mějte uvolněnou. Ideálně pootočte koutky úst do lehkého úsměvu, pomůže vám to uvolnit napětí.

Čelist

Zkuste udělat několik zívnutí, abyste natáhli čelist a zbavili se napětí.

Pohled

Lidé nejčastěji meditují se zavřenýma očima. Pokud chcete medotovat s otevřenýma očima, zaměřte pohled na podlahu pár metrů před vámi.  Je důležité si toto rozhodnout už před meditací.

Závěr

Nyní znáte základní možné pozice a je jen na vás, pro kterou se rozhodnete.

Meditace s tibetskými mísami – začínáme 17.1.2019 (vyjimečně od 19:30)!

Rádi vás proto zveme na pravidelné čtvrteční Meditace s tibetskými mísami, které se budou od ledna konat vždy 1 x za 14 dní (střídají se se spontánním bubnováním). Vždy začínáme v 19 hodin v čajovně Šamanka. Meditace vede Ing. Radim Brixí, který má s pořádáním meditací dlouhodobé zkušenosti. Vedl meditační kurz také na vysoké škole v laboratoři systémové analýzy, kde zkoumal EEG měření meditace a záznam emocí. Cena meditace je pouhých 100 kč.

Meditace – Radim Brixí

 

Podobné články

Jeden komentář k "7 meditačních pozic pro začátečníky"

Napsat komentář