Americká armáda tají financování černých operací. Auditoři nacházejí neshody v účtech.

4333x 18. 11. 2017 1 čtenář

Steven Greer z projektu Sirius Disclosure k tomu poznamenává, že tohle je praktická ukázka, jak jsou financovány všechny ty černé projekty, vývoj technologií založených na reverzním inženýrstvím z ETV – mimozemských létajících strojů… obrovské sumy peněz padají kamsi nekontrolovaně do neznáma.

New York (Reuters) – Finanční prostředky armády Spojených států jsou tak zamíchané, že se musela udělat řada podvodných účetních úprav k vytvoření iluze, že účetnictví je vyvážené.

Inspekční generál oddělení obrany v červnovém reportu sdělil, že armáda špatně přiřadila účetní položky v celkové hodnotě 2,8 trilionů dolarů v jedné čtvrtině 2015, za celý rok pak 6,5 trilionů dolarů. Armáda též postrádá účtenky a faktury – v mnoha případech je prostě vytvořila.

Závěr zprávy o výsledcích četní uzávěrky 2015 bylo, že byl klasifikován jako „materiálně nesprávný“. „Nucené“ úpravy zcela znehodnotily uzávěrky, protože „oddělení obrany a armádní manažeři se nemohli spolehnout na data ve svém účetním systému, když řídili zdroje a rozhodovali o nich.“

Odhalení, že armáda manipuluje s čísly, je poslední příklad závažných účetních problémů trápících oddělení obrany po desetiletí.

Zpráva potvrzuje, že Reuters série z roku 2013 odhaluje, jak oddělení obrany falšovalo účetnictví ve velkém, když se snažilo uzavřít své „knihy“. Výsledkem je, že je absolutně nemožné se dopátrat, jakým způsobem nakládá oddělení obrany s veřejnými penězi – přesněji s největší položkou ročního rozpočtu kongresu.

Nový report se zaměřuje na armádní generální fond, největší se dvou hlavních účtů, s aktivy ve výši 282,6 bilionů dolarů k  2015. Armáda ztratila, či si neponechala, potřebná data – ta zbyvší, která měla, byla nepřesná, řekl inspekční generál.

„Kam jdou ty peníze? Nikdo neví,“ řekl Franklin Spinney, analytik Pentagonu a kritik plánování oddělení obrany ve výslužbě.

Význam těchto účetních problémů přesahuje pouhý zájem o vybalancování účetních knih, poznamenal Spinney. Oba prezidentští kandidáti vyzvali k navýšení výdajů na obranu uprostřed současného globálního napětí.

Přesné účetnictví by totiž mohlo odhalit hlubší problémy o faktu, jak oddělení obrany utrácí ony peníze. Rozpočet na 2016 je 573 bilionů dolarů, tedy více než polovina ročního rozpočtu vyhrazeného kongresem.

Chyby účetnictví armády budou pravděpodobně mít důsledky pro celé oddělení obrany.

Kongres zadal lhůtu oddělení pro podstoupení auditu a to do 30. Září 2017.  Problémy týkající se účetnictví armády vyvolávají pochybnosti o tom, zda může dostát termín – „černý puntík“ pro obranu, protože každá jiná federální agentura každoročně podstupuje onen audit.

Generální inspektor – úředník auditora ministerstva obrany – již několik let přikládá odmítnutí odpovědnosti za všechny vojenské výroční zprávy. Účetnictví je tak nespolehlivé, že i „základní účetní závěrka může mít nezjištěné nesprávnosti, které jsou jak hmotné, tak všudypřítomné.“

V e-mailovém prohlášení mluvčí řekl, že armáda „zůstává odhodlána prosadit připravenost auditu“ do termínu a podniká kroky k vyřešení problémů.

Téže bagatelizoval význam nevhodných změn, což podle něj vyjde na 62,4 bilionů dolarů. „Přestože se jedná o velký počet úprav, věříme, že informace o finančních výkazech jsou přesnější, než se předpokládá v této zprávě,“ uvedl.

Velká ucpávka

Jack Armstrong, bývalý úředník Občanského inspektora odpovědný za audit armádního generálního fondu, uvedl, že stejný druh neoprávněných změn armádních finančních výkazů byl činěn již při jeho odchodu do důchodu v roce 2010.

Armáda vydává dva typy zpráv – zprávu o rozpočtu a finanční zprávu. Rozpočet byl dokončen jako první. Armstrong řekl, že je přesvědčen, že do finančního výkazu byla vložena fiktivní čísla, aby se shodovala se zbytkem.

„Sakra, vždyť oni ani netuší, jaké by ty zůstatky měly být,“ řekl Armstrong.

Někteří zaměstnanci Úřadu pro účetnictví a finance obrany (Defense Finance and Accounting Services – dále v textu jako DFAS, pozn. překl.), který zpracovává širokou škálu účetních služeb pro oddělení obrany, se křečovitě odvolávali na přípravu konsolidačních prohlášení armády jako na „Velkou ucpávku“, uvedl Armstrong. „Ucpávka“ je účetní žargon pro vkládání hotových čísel.

Na první pohled se zdá, že úpravy, které dosahují trilionů, je nemožné dohledat. Tyto sumy jakoby zmenšují celý rozpočet ministerstva obrany. Provádění změn na jednom účtu také vyžaduje provedení změn na více úrovních pod-účtů. To vedlo k „domino“ efektu, kdy se v podstatě falšování prolnulo až do těch nejposlednějších položek. V mnoha případech se tato série kroků opakovala několikrát pro stejnou účetní položku.

Zpráva inspekčního generála také obviňovala DFAS, když říkala, že i ona sama způsobila neoprávněné změny čísel. Například dva počítačové systémy DFAS vykazovaly různé hodnoty dodávek pro rakety a střelivo, uvedla zpráva – ale raději než řešit rozdíl, zaměstnanci DFAS vložili falešnou „opravu“, aby se hodnoty shodovaly.

DFAS také nedokázala provést přesné výroční finanční výkazy armády, protože z jejího počítačového systému zmizelo více než 16 000 souborů finančních dat. Vadné programování počítače a neschopnost zaměstnanců nalézt problém, byly na vině, řekl inspekční generál.

DFAS zkoumá zprávu „a v tuto chvíli nemá žádné komentáře,“ uvedl mluvčí.

Podobné články

Napsat komentář