Amerika se nebude vracet na Měsíc

37771x 09. 04. 2013 1 čtenář

Amerika nebude opakovat svůj historický malý krok v dohledné době, alespoň ne podle vyjádření šéfa NASA Charlieho Bolena.

„NASA se nechystá s člověkem na Měsíc. Určitě to nebude to primární projekt za dobu mého života.“, řekl Bolden minulý týden ve Washingtonu na společném zasedání rady Vesmírných studií a rady Letectví a Vesmírného inženýrství, jak uvádí Jeff Foust z SpacePolitics.com. „Důvodem je, že můžeme dělat jen omezené množství věcí.“

Místo toho řekl, že současné zaměření zůstane na mise lidí na asteroidy a na Mars. „Máme v úmyslu to udělat. Domníváme se, že se to může uskutečnit.“ Přesto zájem o Měsíc roste jak v soukromém sektoru tak v zahraničí.

Minulý týden Rusko obnovilo své plány robotnického programu zkoumání Měsíce. Odhalila tak svoji první novou měsíční misi od doby, kdy Sovětský svaz vypustil Luna 24 v roce 1976. Ruští vesmírní vědci sepisují nový plán k obnovení misí na Měsíc, jak vysvětlil jeden z vědců.

„Průzkum Měsíce jeden z důležitých bodů tohoto programu.“, řekl Igor Mitrofanov z Institutu Vesmírného Výzkumu během Mikrosymposia 54, které se zabývalo „Lunar Farside and Poles — Nové cíle pro průzkum,“ a konalo se v Texasu, 16. a 17. března.

„Chci jen zdůraznit, že Rusko je schopné vyslat k Měsíci nejen automatizovanou sondu, ale též lidskou posádku.“, dodal.

V soukromém sektoru je též několik případů, které se zajímají o Měsíc. Několik společností oznámilo plány na dobytí Měsíce. Jejich hlavním cílem je těžba vzácných nerostů, včetně titanu, platiny a helia 3, což je vzácný izotop helia, který mnozí považují za budoucnost energetiky na Zemi a ve vesmíru.

Společnosti Moon Express a Lunar X Prize Google plánují mise na rok 2015 s cílem prozkoumat povrch Měsíce.

Bolden z NASA minulý čtvrtek poznamenal, že oceňuje rozšířený zájem o Měsíc ze strany jiných národů a řekl, že jeho agentura bude připravena pomoci.

„Všichni mají sny o přistání lidi na Měsíci.“, řekl. „Řekl jsem všem vedoucím z každé partnerské agentury, že pokud převezmou vedoucí úlohu v posílání lidí na Měsíc, NASA bude u toho. NASA chce být účastníkem.“

Zdroj překladu: FoxNews.com

 

Sueneé: Jeví se to tak, že NASA nechce na Měsíc, aby nemusela absolvovat divadlo z 60. a 70. let. Proto si zvolila za cíl projekty, které se mohou jevit věrohodně, ale jsou natolik dlouhodobé, že nehrozí, že by v nejbližších 10 letech z toho něco bylo. Naproti tomu dává jasně najevo, že pokud by někdo jiný chtěl přistát na Měsíci s lidskou posádkou, chce být u toho. Jinými slovy dává jasně najevo, chceme to mít pod kontrolou.

 

Podobné články

3 komentářů k "Amerika se nebude vracet na Měsíc"

Napsat komentář