Archeologové objevují ve vodě pod pyramidami poklady egyptských faraonů

14316x 09. 08. 2019 1 čtenář

Když myslíme na pyramidy, vybaví se nám samozřejmě Egypt. Věděli jste ale, že v Súdánu je ještě více pyramid než v Egyptě? Je tomu tak, a archeologové ve vodě pod nimi objevili poklady pohřbené společně s egyptskými černými faraony. V súdánské písečné poušti nedaleko Nilu, v krajině v okolí Nuri – starověkého pohřebiště s hrobkami egyptských černých faraonů, se tyčí dvacet pyramid.

Černí faraoni

Egyptu vládli černí faraoni jen na krátkou dobu mezi lety 760 až 650 před Kristem. Na rozdíl od jiných egyptských panovníků byli králové z Nuri namísto v pyramidách pohřbíváni pod nimi.  Představte si spíše obrovské náhrobní kameny než hrobky. A hrobka se nachází pod pískem.

Podvodní archeologie

Nyní se podívejme, co to má společného s „podvodní archeologií“? Po odkrytí schodiště vedoucího do první komory s hrobkou Nastasena, posledního panovníka Nuri, narazil tým archeologů na vodní hladinu. To znamenalo, že pokud chtěli prozkoumat obsah uvnitř hrobky, museli se ponořit do vody. Tým vedený podvodním archeologem Pearcem Paulem Creasmanem, který je speciálně trénován na podobné expedice, použil vzduchová čerpadla s dlouhými hadicemi přivádějícími kyslík, což umožnilo obejít se bez těžkých kyslíkových bomb, připevněných na záda.

Creasman instaloval do vody ocelový žlab, který umožnil proplutí bez obav z padajících kamenů v případě zborcení.  Když se dostal dovnitř, naskytl se mu pohled na hrobku, kterou viděl naposledy harvardský archeolog George Reisner před téměř sto lety. Ten tenkrát krátce po odkrytí toto místo opustil kvůli vodě, která mu však tehdy sahala pouze po kolena.  Jeden ze členů jeho týmu prý dokonce vyhloubil šachtu a vyzdvihl artefakty ze třetí komory.

Creasman pro BBC News uvádí:

„Jsou zde tři komory o velikosti malého autobusu s krásnými klenutými stropy.  Procházíte z jedné komory do druhé, černočernou tmou, víte, že jste v hrobce, i pokud Vám nesvítí baterka. A začínají se vám odhalovat tajemství, která jsou zde ukryta.“

Podvodní archeoložka Kristin Romey se přidala k Creasmanovi a napsala o jejich objevu hrobky do National Geographic.

„Creasman a já jsme oba trénovali na podvodní archeologické výzkumy, takže když jsem uslyšela, že dostal grant na výzkum potopených starověkých hrobek, zavolala jsem mu a požádala ho, abych se k němu mohla přidat. Jen pár týdnů před tím, než jsem dorazila na místo, vstoupil poprvé do Nastasenovy hrobky. Nejprve proplaval první komorou, pak druhou do třetí a poslední místnosti, kde pod několika desítkami centimetrů vody spatřil něco, co vypadalo jako královský sarkofág. Kamenná rakev vypadala jako neotevřená a nepoškozená.“

Průzkum komor

Nyní byla voda mnohem hlubší. Romey píše, že je to důsledkem „stoupající podzemní vody, způsobené přírodními a člověkem vyvolanými změnami klimatu, intenzivním zemědělstvím a současnou výstavbou přehrad podél Nilu.“ Hlavním úkolem výpravy je zejména vyzkoušet vybavení a položit základy pro budoucí vykopávky, ale zároveň dochází k průzkumu komor, a dokonce Reisnerovy šachty, která může stále ukrývat poklady.

Romey napsala:

„Do třetí komory vstoupíme proplaváním skrz nízký, oválný portál vytesaný v kameni. Kamenný sarkofág je pod námi sotva viditelný – vzrušující pohled – a pak zahlédneme šachtu, kterou před sto lety narychlo vykopal nervózní Reisnerův dělník.“

Podvodní archeologie

Ukazuje se, že Reisner a jeho tým přišli o mnoho dalších objevů.

„Když odkrýváme Reisnerovu šachtu – plníme plastové kyblíky sedimenty, přenášíme je do druhé vzdušné komory, kde je prosíváme a hledáme artefakty – objevujeme papírově tenké fólie z ryzího zlata, které pravděpodobně pokrývaly vzácné figurky, které se již dávno rozpustily ve vodě.“

Vykopávky v královském pohřebišti v Nuri

Cenné nálezy uvnitř komor

Nálezy dokazují, že archeologové mají v Nuri stále co objevovat. Zároveň nám ukazují, že zde lze nalézt hrobky nedotčené jejich vykradači.

„Tyto zlaté oběti zde zůstaly usazeny – malé sošky skleněného typu byly obaleny zlatem. Po zničení skleněných částí figurky vodou zde zůstaly pouze malé zlaté vločky. Zlacené figurky by byly pro zloděje snadnou kořistí a jejich pozůstatky jsou znamením toho, že Nastasenova hrobka byla v podstatě nedotčena.“

To je pro archeologický tým dobrá zpráva, která znamená, že zde lze v budoucnu nalézt další neocenitelné poklady a odhalit další tajemství egyptských černých faraonů. A na rozdíl od předchozích archeologů mají ti současní technologii, umožňující jim dostat se k dříve nedostupným místům.

„Myslím, že konečně máme technologii k tomu, abychom mohli odvyprávět příběh z Nuri, doplnit neznámá fakta a hovořit o tom, co se zde v minulosti událo. Je to mimořádná část historie, o které se mnoho neví. Je to příběh, který si zasluhuje zveřejnění.“

Skutečně je to tak. Reisner odepsal černé faraony jako rasově podřadné a ignoroval jejich činy. Nyní mohou archeologové po pravdě vykreslit jejich příběh a obnovit jejich zasloužené místo v historii jako mocných vládců Egyptské říše.

Podívejte se také na podvodní archeologii v podání National Geographic:

Tip na knihu z eshopu Sueneé Universe

Erdogan Ercivan: Patenty faraonů

Nejméně před 5000 lety disponovali staroegyptští kněží takovou úrovní informací o mikrosvětě, že mohly být získány jen s pomocí mikroskopů. Když James Watt sestrojil v roce 1712 parní stroj, vůbec netušil, že ho staroegyptští učenci předběhli přinejmenším o 2 000 let. Obdobně je to roentgenovým přístrojem, radioaktivním zářením či s poznatky o rychlosti světla a s teorií relativity. Prastarý lidský sen o létání dospěl k naplnění rovněž ve starověkém Egyptě, a to už před 3 000 lety, kdy tehdejší tamní obyvatelé znali balony a kluzáky. Objevy elektrického světla, motorových letadel, satelitů a vesmírných sond stejně jako odhalení tajemství krevních skupin se rovněž udály už ve starověkém Egyptě, takže poznatky o vědecké a technické úrovni doby faraonů budou muset být radikálně přepsány, a to včetně dosavadních vědomostí o znalostech astronomie, biologie, chemie, geografie a matematiky.

Patenty faraonů – po kliknutí na obrázek budete přesměrování na Eshop Sueneé

Podobné články

Napsat komentář