Arkaim – Ruský Stonehenge

510400x 25. 01. 2015 1 čtenář

Arkaim je archeologické naleziště nacházející se v jižní části uralské stepi – 8,2 km na severo-severozápad od Amurskiy a 2,3 km jiho-jihovýchodně od Alexandronvskiy, dvě vesnice v oblasti Chelyabinsk (Rusko); na sever od kazašských hranic.

Oblast je celkově datována do 17. století před naším letopočtem. Dříve byly také zvažovány datace do období 20. století před naším letopočtem. Nacházela se zde osada kultury Sintashta-Petrovka.

Arkaim bylo objeveno v roce 1987 týmem vědců z Chelyabinsk, který zkoumal danou oblast během záchranných archeologických prací před zatopením oblasti a vytvořením přehrady. Tým vedl Genadii Zdanovich.

První výzkumy byly sovětskými autoritami ignorovány. Ti již dříve zatopili Sardel. Mediální tlak způsobený novými objevy donutil sovětskou vládu záměr se zatopením přehodnotit. Oblast byla v roce 1991 vyhlášena jako kulturní rezervace a v roce 2005 ji navštívil tehdejší prezident Vladimír Putin.

Arkaim a srování s malbami na stěne

Arkaim a srování s malbami na stěne

Osada Arkaim z doby bronzové je záhadné a legendární místo. Mnoho šamanů a mystiků považuje tuto oblast (horu se spirálou) za střed světa. Podle některých na tomto místě působí kosmická energie.

Archeologové nedokáží s jistotou říci, kdy bylo dané místo vybudováno.

Podobné články

5 komentářů k "Arkaim – Ruský Stonehenge"

Napsat komentář