Asteroid Ryugu prozkoumá v říjnu 2018 sonda Hayabusa-2

3832x 20. 09. 2018 1 čtenář

Japonsko ustanovilo datum pro přistání vesmírné sondy Hayabusa-2 na asteroidu. Asteroid bude prozkoumán vesmírnou sondou Hayabusa-2. Vesmírná sonda Haybusa-2 dosáhla asteroidu Ryugu (rotující vesmírný objekt zašpičatělého tvaru) v červnu 2018 po tři a půl leté cestě.

Pro nasazení samostatných robotických přistávacích plavidel z „mateřské lodi“ Hayabusa-2 už byly vybrány konkrétní dny v průběhu září a října 2018. Roboti budou vysláni na různá místa na asteroidu. Pokud vše půjde dobře, Hayabusa-2 bude první kosmickou sondou, která úspěšně vysadí přistávací stroje, aby shromažďovali data z povrchu asteroidu.

Asteroid Ryugu (©JAXA, UNI TOKYO & COLLABORATORS)

Vesmírný objekt o průměru 1km (označovaný jako 162173 Ryugu), patří k celkem primitivnímu typu asteroidů. Je to relikvie, která se nachází ve vesmíru už od počátku existence naší Sluneční soustavy. Její studium může objasnit vznik a vývoj naší vlastní planety.

Hayabusa-2

Hayabusa-2 byla vypuštěna z kosmického centra Tanegašima v jižní části Japonska  03.12.2014. Nese v kontejnerech vědecké nástroje, které vyloží na povrch Ryugu. Kontejner o hmotnosti 3,3 kg, označovaný jako Minerva II-1, vyloží dvě robotická vozidla známá jako Rover 1A a Rover 1B.

Vozidla Rover váží 1kg. Pohybují skákáním, protože asteroid má nízkou gravitaci. Každý z nich obsahuje vnitřní motor, který se otáčí a vytváří sílu, která pohání robota po povrchu. Vozítka Rover jsou vybavena širokoúhlými a stereo kamerami, které posílají obrazy z Ryugu na Zemi.

Maskot

V říjnu 2018 vysadí mateřská loď výsadkový modul nazvaný Mascot, který vyvinulo německé letecké centrum (DLR) ve spolupráci s francouzskou kosmickou agenturou (CNES).

Maskot, jinak také známý jako Mobile Asteroid Surface Scout, je 10kg balíček s přístroji, který shromažďuje řadu vědeckých dat z povrchu asteroidu. Obsahuje širokoúhlou kameru, mikroskop pro studium složení minerálů, radiometr pro měření teploty a magnetometr pro měření magnetického pole. Po dosažení povrchu se dokáže Mascot posunout pouze jednou a to skokem.

Japonsko vysadi sondu na asteroid

Drsný povrch asteroidu by ale mohl být pro přistání riskantní.

Kosmická agentura prohlásila:

„Povrch Ryugu je pokrytý balvany, takže musíme dále shromažďovat a upravovat informace o asteroidu, abychom mohli přistát co nebezpečněji.“

Výška největšího balvanu, který se nachází blízko jižního pólu, se odhaduje asi na 130 metrů – což je přibližně stejně, jako výška Londýnského oka. Další přistávací modul, známý jako Minerva II-2, který byl postaven týmem japonské univerzity z Tohoku, bude vysazen později.

Mise a další plány

Mise má i další plány do budoucna.  Japonská letecká průzkumná agentura (Jaxa) plánuje odpálit výbušninu, která vytvoří kráter do povrchu Ryugu. Modul Abusa-2 by tak později mohl sestoupit do kráteru, aby shromáždil čerstvé horniny, které nebyly vystaveny během věků změnám okolního prostředí. Tyto vzorky pak budou poslány na Zemi pro laboratorní zkoumání.

Kosmická sonda se vzorky z asteroidu bude odlétat z Ryugu v prosinci 2019 a vrátit na Zemi by se měla v roce 2020.

První kosmická sonda Hayabusa byla spuštěna v roce 2003 a dosáhla asteroidu Itokawa v roce 2005. Přestože byla provázena řadou nepříjemností, vrátila se na Zemi v roce 2010 s malým množstvím materiálu z asteroidu. Podobná mise se sběrem vzorků z asteroidu probíhá v současnosti také v Americe. Kosmická sonda Osiris-Rex přistane v průběhu letošního roku na objektu 101955 Bennu.

Velmi povedená animace (©Kowch737)

Podobné články

Napsat komentář