Bajau: Lidé geneticky přizpůsobení pobytu pod vodou

16022x 11. 09. 2018 1 čtenář

Ne, vědci neobjevili mořský lid, ani nový druh člověka. V jihovýchodní Asii žijí lidé, kteří zůstávali pro vědce záhadou dlouhé roky. Lidé z kmene Bajau se dokáží na jeden nádech potopit až do hloubky 70 metrů po hladinou. Tam vydrží několik minut a loví ryby. Tento fakt vede odborníky k otázce – jak je to možné? Jak toto dokáží?

Studie – genetické mutace

Nedávná studie uveřejněná v článku Journal popisuje civilizaci, která byla schopná díky větším orgánům zůstat pod vodou déle, než je obvyklé. Toto není prvně, kdy byla objevena lidská genetická mutace. Čím více se zabýváme našimi geny, tím více zjišťujeme, jak se dokáží lidé z různých koutů světa přizpůsobit svému přirozenému okolí. To je dělá unikátními.

Například lidé z Tibetu a etiopských vysočin se lépe přizpůsobili přežití ve extrémně vysokých nadmořských výškách. Lidé z východní Afriky a severní Evropy si osvojili genetickou mutaci, která jim pomáhá lépe strávit mléko a mléčné výrobky. Nyní vědci objevili nový typ genetické mutace – lidé z kmene Bajau. Tento kmen je roztříštěn do více komunit (například v indonézii, Malajzii a ve Filipínách). Jejich genetická mutace jim pomáhá stát se vyjimečnými potapěči.

New York Times napsali:

,,Tito lidé tradičně žijí v obytných člunech.“

Rodney C. Jubilado tvrdí:

„Jednoducho nemajú toľko skúseností so životom na pevnine.“

Rodney C. Jubilado je antropoložka z Univerzity na Hawai, která se věnuje studiu lidí z Bajau, nového výzkumu sevčak nezúčastnila. Vědci zkoumali neobyčejnou schopnost lidí z kmene Bajau a dospěli k závěru, že díky genetické mutaci dokáží strávit několik minut pod vodou, mají také zvětšenou slezinu. Tento orgán, kromě jiného, dokáže uchovat kyslík nesoucí červené krvinky.

Lidé Bajau – PDE10A a zvětšená slezina

Tento závěr jasně navazuje na předchozí studii, ve které vědci zkoumali to, proč někteří tuleni vydrží pod vodou déle, jak ostatní. Jak se ukázalo, tuleni, kteří se dokáží udržet déle pod vodou, mají také zvětšenou slezinu. Vědci, které tento závěr inspiroval se rozhodli použít ultrazvukové zařízení na změření sleziny 43 lidem z Bajau a 33 lidem ze sousednískupiny farmářů Saluan. A jaký byl výsledek? Jedna variace genu, která se nazývá, která se nazývá PDE10A, ovlivnila velikost sleziny u lidí z Bajau. To bylo pro vědce překvapivé zjistění, doteď si nikdy nespojovali tento gen s velikostí sleziny.

 

Podobné články

Jeden komentář k "Bajau: Lidé geneticky přizpůsobení pobytu pod vodou"

 • OKO OKO napsal:

  No vida. Je to takové pěkné potvrzení Darwina ne? :-)
  Ale teď by mne zajímalo, kde vzaly své vlastnosti téměř všudypřítomné mnohobuněčné želvušky. Zdá se, že ve své historii musely po dlouhou dobu čelit opravdu nepřátelským, ale opravdu nepřátelským, podmínkám :-) Potíž je, že na Zemi se mnohobuněčné organizmy vyvinuly teprve před cca 635 miliony let. Velkou většinu existence Země tu tedy byly jednobuněčné organizmy.
  ????????????????
  Želvušky jsou opravdu neuvěřitelné:
  https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDelvu%C5%A1ky

  V tomto světle se teorie panspermie jeví jako celkem přijatelné vysvětlení :-) Představa, že se želvušky takto adaptovaly zde na Zemi během posledních 635 mil let mi přijde jako extrémně nepravděpodobná (nikoliv však vyloučená)

Napsat komentář