Bezpilotní vesmírné letadlo NASA X-37B - 400 dní na orbitu

3753x 31. 10. 2018 1 čtenář

Naší planetu obíhá po dobu 400 dnů na své tajemné misi mysteriózní tajné vesmírné letadlo NASA nazvané X-37B.

Oficiální informace z wikipedie říkají:

Boeing X-37 (jinak též Orbital Test Vehicle) je americký experimentální bezpilotní kosmický raketoplán. Má sloužit k otestování nových technologií na oběžné dráze a při návratu do atmosféry. Původně civilní projekt spravovaný agenturou NASA převzalo v roce 2004 Ministerstvo obrany Spojených států amerických.

V listopadu 2006 Letectvo Spojených států amerických oznámilo, že pro své účely vyvíjí vlastní variantu nazvanou jako X-37B Orbital Test Vehicle (OTV). Plavidlo je vynášena na nízkou oběžnou dráhu pomocí běžné rakety, díky své velikosti se vejde do aerodynamického krytu. Dosud byla používána raketa Atlas V, na následující misi OTV-5 je plánováno použití nosiče Falcon 9. Tato varianta je schopna, za použití solárních panelů pro napájení systémů, setrvat na oběžné dráze až stovky dní, dosavadní rekord je 717 dní na orbitě. Raketoplán je pokryt tepelným štítem, podobně jako Space Shuttle. Ten umožňuje návrat zpět na zem, kde automaticky přistává na dráze podobně jako běžné letadlo. Vzhledem k tomu, že je celý program utajen, jsou další cíle programu známy jen velmi obecně. Vyrobeny byly zatím zřejmě dva exempláře, třetí je ve výrobě.

Raketoplán není schopen nést lidskou posádku, to je plánováno až u verze X-37C.

X-37B Orbital Test Vehicle-5

Utajený výlet kosmické lodi X-37B Orbital Test Vehicle-5 (OTV-5) započal 7. září 2017. Tajemná kosmická loď byla vypuštěna na palubě jedné z raket Elona Maska SpaceX Falcon 9,  z Kennedyho vesmírného střediska NASA na Floridě. Jeho současné poslání, stejně jako všechny dřívější mise, zůstávají hlubokým tajemstvím. Ve skutečnosti oficiální zprávy dosud odhalily nedostatečné detaily o misi OTV-5, ale věří se, že současná mise může být součástí většího plánu leteckých sil v rozvoji tzv. Space Force (Vesmírne síly). Nedávno (červen 2018) prezident Donald Trump oznámil, že řídí Pentagon, aby vytvořil Space Force jako nezávislou pobočku. Pobočku, která by zajistila americkou nadvládu ve vesmíru.

Kosmická loď není velká. Má délku 8,8 metrů, je vysoká 2,9 metrů, s rozpětím křídel téměř 4 metry a váží asi 5000 kilogramů. Tajné „špionážní letadlo“, jak ji otitulovali mnozí, obíhá naší planetu 320 kilometrů nad zemským povrchem. Jeho motory jsou napájeny solárními články s lithium-iontovými bateriemi, které mu umožňují bezproblémový manévrovací prostor. Tajné vesmírné letadlo bylo postaveno a vyvinuto společností Boeing.

Tajná technologie NASA?

Jeho užitečné zatížení zůstává záhadou. Nikdo nemůže s jistotou říci, co vesmírné letadlo má jako své užitečné zatížení, ale víme, že nese americký tepelný chladič a odborníci budou testovat životnost elektroniky a chladících tepelných potrubí ve vesmírném prostoru. Někteří autoři tvrdí, že mise prováděné X-37B nesou tajnou technologii, která se ve vesmíru testuje. Tato tajuplná technologie (která zůstává zahalená tajemstvím) by měla „údajně“ pomáhat Spojeným státům při dosažení dominantního postavení v novém vesmírném závodění. Každá z předchozích misí kosmických lodi nesla do vesmíru jiný tajný „užitečný“ náklad.

Mluvčí Air Force vysvětluje:

„Pátá mise OTV nadále zvyšuje výkon a flexibilitu modelu X-37B jako demonstrátoru vesmírných technologií a hostitelské platformy pro experimentální užitečné zatížení. Na základě čtvrté mise a předchozí spolupráce s experimentálními partnery bude tato mise hostit náklad výzkumné laboratoře Air Force Research Laboratory, Advanced Structurely Embedded Thermal Spreader pro testování experimentální elektroniky a oscilačních technologií tepelných trubek (oscilující/vibrující chladící médium v trubkách – pozn.překl) v dlouhodobém pobytu ve vesmíru.“

Skutečný účel  misí zůstává tajemstvím stráženým americkým letectvem.

Prezident Donald Trump oznámil, že „vesmír“ je otázkou národní bezpečnosti a Spojené státy nemohou dovolit jiným zemím – konkrétně Rusku a Číně, aby vedly a dláždily tuto cestu. A tak prezident Trump vyvinul novou iniciativu k vytvoření vesmírných sil.

Podobné články

Napsat komentář