Bitcoins: Dobrý nápad ve špatném provedení

65212x 29. 01. 2014 1 čtenář

Bitcoins patří bezesporu mezi mediálně nejvíce protěžovanou alternativní virtuální měnu, která by mohla být prvním krokem k  osvobození od centrálních bank a jakéhokoliv systémového řízení, které by někdo kontroloval (banky) a nebo zpoplatňoval (bankovní poplatky a nebo úroky). Bohužel se čím dál více ukazuje, že jde bohužel zase jen o další podvod na důvěřivé, ze kterého těží nejvíce ti, kteří stáli u zrodu celého nápadu a možná ještě několik prvních nadšenců, pro které se bitcoins staly virtuálním zlatým dolem.

Na druhou stranu je fakt, že vytváření lokálních (potažmo virtuálních) měn založených na principech P2P má něco do sebe, takže by nebylo dobré házet je všechny do jednoho pytle.

Peer-to-peer (doslova rovný s rovným), P2P nebo klient-klient je označení typu počítačových sítí, ve které spolu komunikují přímo jednotliví klienti (uživatelé). Opakem je klient-server, ve které jednotliví klienti komunikují vždy s centrálním serverem či servery, prostřednictvím kterého i komunikují s jinými klienty, pokud je to potřeba. Čistá P2P architektura vůbec pojem server nezná, všechny uzly sítě jsou si rovnocenné (a působí současně jako klienti i servery pro jiné klienty).

Zdroj: Wiki

Osobně si myslím, že jediné co má smysl v současnosti používat je měna, která je krytá skutečnými hodnotami, a která slouží jako převodový můstek mezi problematicky směnitelnými komoditami.

Evropský orgán pro bankovnictví (instituce EU) vydala zprávu, ze které předkládám následující citace:

 

Co jsou virtuální měny?

Virtuální měna je typ neregulovaných digitálních peněz, které nevydává ani negarantuje žádná centrální banka, a které lze využívat jako platební prostředek. Virtuální měny se objevují v celé řadě forem, na začátku fungovaly jako měny používané v prostředí on-line počítačových her a sociálních sítí, a vyvíjejí se do formy platebních prostředků přijímaných „off-line“ neboli ve „skutečném životě“. V současné době je stále častěji možné používat virtuální měny jako prostředek k placení za zboží a služby v maloobchodě, v restauracích a v zábavním průmyslu. Za tyto transakce často nejsou účtovány žádné poplatky a neprocházejí přes banky.

V poslední době připravila virtuální měna „bitcoin“ scénu pro novou generaci decentralizovaných a uživateli provozovaných virtuálních měn – často označováných jako „kryptoměny“. Po rozšíření této měny se na trhu ve stopách „bitcoinu“ objevují tucty dalších virtuálních měn.

 

Jak to funguje?

Použijeme-li jako příklad bitcoin, virtuální měny lze nakupovat za běžnou měnu prostřednictvím obchodní platformy. Poté se převádějí na soukromé bitcoinové konto, kterému se říká „digitální peněženka“. Pomocí této peněženky mohou spotřebitelé posílat bitcoiny on-line komukoli dalšímu, kdo je přijímá, nebo je mohou převádět zpět na některou běžnou měnu s nuceným oběhem (například euro, libru nebo dolar).

Nové bitcoiny jsou vytvářeny on-line pomocí softwaru náročného na počítačový výkon známého jako „bitcoin miners“. Tento software umožňuje spotřebitelům, aby získávali („dolovali“) malé množství této měny prostřednictvím řešení záměrně složitých algoritmů. Zvyšování peněžní zásoby je ale omezeno, takže postupně přibývají pouze malá množství bitcoinů.

 

Přesto má smysl vytvářet lokální měny, které usnadní směnu.

Podobné články

6 komentářů k "Bitcoins: Dobrý nápad ve špatném provedení"

 • Looper napsal:

  BITCOIN MÁ SVÉ TECHNICKÉ NEDOSTATKY, ALE PODVOD TO ROZHODNĚ NENÍ.
  A ŽE NĚKDO ZROVNA OMYLEM NAKOUPIL BITCOIN NA VRCHOLU A PAK KLESNUL NA HODNOTĚ? TO SAMÉ SE DĚJE PŘI NÁKUPU AKCIÍ !!!
  TAKÉ MŮŽE NĚJAKÝ CHOLERIK ŘÍCI, ŽE JSOU AKCIE PODVOD, PROTOŽE ZROVNA ON MĚL TU SMŮLU, ŽE PO NÁKUPU AKCIÍ ŠLA CENA NA POLOVINU.

  BITCOIN SE NEJČASTĚJI POUŽÍVÁ K USNADNĚNÍ ZAHRANIČNÍCH TRANSAKCÍ, KTERÉ JSOU V NORMÁLNÍ MĚNĚ A NORMÁLNÍCH BANCE VELMI SLOŽITÉ KOMPLIKOVANÉ A ŠÍLENĚ POMALÉ.
  KDYŽ TO LIDÉ POUŽÍVAJÍ K TOMUTO ÚČELU, TAK TO ZNAMENÁ, ŽE SI V BITCOINU NEHROMADÍ ÚSPORY, TAKŽE ANI POTOM NERISKUJÍ.

  OTÁZKA VHODNOSTI HROMADĚNÍ ÚSPOR V BITCOINU ČI ČESKÉ KORUNĚ – KTERÁ NEUSTÁLE ZTRÁCÍ NA HODNOTĚ – JE NA JINOU SLOŽITĚJŠÍ DISKUZI.
  KDO NECHCE RISKOVAT, TAK BY NEMĚL HROMADIT ÚSPORY A RADĚJI SI NĚCO KOUPIT.

  • Looper napsal:

   JO AKCIE VELMI ČASTO PODVOD JSOU – OBZVLÁŠT V ČESKÉ REPUBLICE.
   ALE OBECNĚ JDE O RIZIKO SPOJENÉ S TÍM, ŽE FIRMA UDĚLÁ ŠPATNÉ ROZHODNUTÍ A NÁSLEDNĚ SE FIRMĚ TENČÍ ZISKY A HODNOTA AKCIÍ JDE DOLŮ. A TO NENÍ PODVOD, TO JE O TOM, ŽE AKCIONÁŘ VĚŘÍ, ŽE FIRMA UDĚLÁ DOBRÉ ROZHODNUTÍ, A VĚŘÍ ŠPATNĚ.
   AJ AKCIE MIKROSOFTU JDOU OBČAS DOLŮ, NEJDOU STÁLE JEN NAHORU !!!!!!!!!!

 • Martin Horus Martin Horus napsal:

  Dobrý nápad to je, ale kulhá realizace v globálnějším měřítku, výdělek snad jen pro vyvolené.

 • S. S. napsal:

  Píšete, že podle Vás „jediné, co má smysl v současnosti používat je měna, která je krytá skutečnými hodnotami, a která slouží jako převodový můstek mezi problematicky směnitelnými komoditami.“

  Jenže: kdo podle Vás má zajistit to krytí?
  Peníze jsou obecně jen poukázkou na nějaké hodnoty. Kdo by podle Vás měl ručit za to, že je ta poukázka něčím fakticky krytá? A co je tou hodnotou, jež by podle Vás měla krytí zajistit?

  • Sueneé napsal:

   Odpovím nepřímo: U některých přírodních národů fungovalo to, že uvnitř vesnice se všichni znali a tudíž nepotřebovali měnu. Bylo to založeno na vzájemné důvěře. S ostatními kmeny pak obchodovali pomocí „měny“ (zlato/obilí/…).
   Přeneseno do našich reálií. Moje myšlenka vychází z lokálních měn, kde se její držtelé znají. Musí jít tedy o malé komunity, které mezi sebou mohou pak obchodovat pomocí nějakého jednotného převodového pravidla.
   Je to otázka vzájemné důvěry. Současné peníze, taky nejsou ničím kryté. Že je emituje banka na důvěryhodnosti moc nepřidává. Těm papírkům věříme jen proto, že tomu chceme věřit.

   • S. S. napsal:

    Lokální měny jsou jasné. V prostředí, kde se všichni znají, nejsou prakticky ani potřeba.

    Co mne zajímá, je to, kdo a jakým způsobem by podle Vás měl emitovat spravovat a ručit za to zmíněné „jednotné převodové platidlo“.

    Jinak: to, že peníze nejsou NIČÍM kryté, není podle mne pravda. Peníze jsou kryté právě důvěrou, že se dají za něco směnit. V minulosti lidé věřili, že za ně mohou dostat například zlato. Dnes (i kdysi), že za ně mohou dostat služby a zboží.


    Diskuse mi trochu připomněla starý vtip z období budování socialismu:

    Dotaz na Radio Jerevan: Budou v komunismu peníze?
    Odpověď: Levičáci říkají, že nebudou.
    Revizionisti říkají, že budou.
    A my marxisti-leninisti odpovídáme: u někoho budou, u někoho nebudou.

Napsat komentář