Bolívie: Puma Punku – jak to udělali?

17715x 13. 04. 2016 1 čtenář

Celý komplex staveb, který se nachází nedaleko města Tiwanaku v Bolívii je dnes označován jako Puma Punku. Někteří toto místo označují za místo, kde poprvé sestoupili bohové.

Dnes tu vidíme jen trosky, které se ale vyznačují velkou technickou dokonalostí a o to i po tolika tisících letech se musíme ptát, jak to udělali?

Překvapující jsou technologie použité při budování komplexu civilizací, která například ani nepoužívala písmo. Monolity vynikají pravými úhly, rovností povrchu a úrovní zpracování. Některé kamenné bloky též disponují pravoúhlými konkávními prohlubněmi, rovnými rýhami a liniemi pravidelně vzdálených děr naznačujícími stopy mechanizace. Velikost chrámového komplexu zase vyžaduje pokročilé znalosti logistiky a plánování při stavbě. Doprava materiálu předpokládanou technikou valení kamenných bloků po kládách byla komplikována tím, že v této nadmořské výšce neexistuje vegetace stromů. Fascinující jsou též takzvané kameny H, vyrobené v normovaných (totožných) rozměrech.

Puma Punku - srovnání řezů

Chris Dunn provedl test. Vzal úlomek kamene, který byl opracován neznámou pradávnou technologií. Na tomto kousku provedl řez diamantovým kotoučem a laserem. Jak můžeme vidět na obrázku, řez diamantem a laserem má pod mikroskopem úplně jiný charakter, než původní řez.

Chris Dunn: I když vezmeme v úvahu tisíce let zvětrávání horniny, muselo jít o úplně jinou technologii…

Puma Punku - rovný řez, pravidelné rozestupy děr

Na jednom z kamenů v Puma Punku je vidět úzký rovný řez. V řezu jsou vidět malé hluboké díry, které jsou udělány s pravidelným rozestupem. Každá z děr je stejně hluboká. Vyrobit něco takového v současnosti by vyžadovalo diamantovou kotoučovou pilu a diamantový vrták.

Podobné články

Jeden komentář k "Bolívie: Puma Punku – jak to udělali?"

Napsat komentář