Bolívie: v Tiahuanaco našli pyramidu

11559x 03. 02. 2019 2 čtenáři

Ve starobylé pevnosti Tiahuanaco byla v roce 2015 nalezena pohřební pyramida.

Ludwing Cayo, ředitel Archeologického výzkumného centra Tiahuanaco, řekl že stavba se nachází v oblasti Kantatallita, východně od pyramidy Akapana.

V prezentaci pro media Cayo odhadl, že průzkum Tiahuanaco bude trvat minimálně 5 let. Archeologické naleziště se nachází 71 km na západ o La Paz, která byla kolébkou starověké civilizace, jenž předcházela Inky.

Tiahuanaco a vykopávky

Předpokládá se, že vykopávky budou moci začít někdy mezi květnem a červnem 2015 v závislosti na načasování dohod o spolupráci se zahraničními universitami a ústavy, které si přihlásily s nabídkou forenzních archeologických odborníků.

Kromě pyramidy georadar nalezl řadu podzemních anomálií, které by mohly být megality. Tyto nálezy ale vyžadují podrobnější analýzu.

Tiahuanaco bylo chápáno jako hlavní město předkolumbovské říše známé Tiwanaku, která po sobě zanechala po sobě působivé kamenné památky jako je Kalasasaya, polopodzemní chrám, sochy významných osobní, Bránu Slunce a ruiny paláců.

Kalasasaya, Tiwanaku, Bolivia

Kalasasaya, Tiahuanaco, Bolivie

Tiahuanaco – zemědělská osada

Bolivijští výzkumníci říkají, že Tiahuanaco vzniklo jako zemědělská osada kolem roku 1580 před naším letopočtem a svého vrcholu dosáhlo kolem roku 724 našeho letopočtu a existovalo až do svého konce a úpadku ve 12. století. Tiwanaku zabíralo na svém vrcholu 0,6 Mm2.

Nutno dodat, že stavby v Tiahuanaco jsou nejspíše mnohem starší než-li archeologové předpokládají. Sami indiáni po příchodu Španělů tvrdili, že oni to nepostavili a nevědí kdo to byl, že to už tady bylo a bylo to poničené.

Podobné články

Napsat komentář