Byl nalezen komplex chodeb pod Gízou

5174x 02. 07. 2013 1 čtenář

Britští vědci objevili pod pyramidy na plošině v Gíze velký komplex jeskyní a chodeb. Přestože jsou pyramidy v Gize nejnavštěvovanější památkou v Egyptě, tato část pozemního světa zatím uniká pozornosti turistů.

O podzemním komplexu se dozvěděli z poznámek britského diplomata Henryho Salta (19. století). Ten v roce 1817 provedl průzkum katakomb ve spolupráci s italským průzkumníkem Giovannim Cavigalim. Salt popisuje katakomby jako rozsáhlý systém.

Vědcům se podařilo společnými silami zrekonstruovat pravděpodobný průběh Saltovi cesty po Gízské plošině a díky tomu našli vchod západním směrem od Velké pyramidy.
Průzkum prováděli tak dlouho, dokud se dal vzduch ještě dýchat. Jeskyně jsou bohužel velmi nebezpečné. Nachází se tam různé skryté trhliny.

Vědci dodávají, že staré texty o podzemním systému chodeb pod Gízou zmiňují. Gíza byla totiž známa též jako brána prostor, kde ústí chodby do podsvětí. To koresponduje se staroegyptským označením – Duat.

Zahi Hawass objevy britských vědců dementoval s tím, že egyptologové vědí o Gízské plošině již vše a tudíž vědci neobjevili nic nového.

Podobné články

Napsat komentář