Čakry a jejich význam

9603x 04. 04. 2019 1 čtenář

Jak pomoci tělu, aby se oprostilo od dnešní uspěchané doby? Naučte se mu naslouchat a brát vážně varovné signály, které vysílá. Psychické a emoční vypětí vedou ke vzniku nemocím. Vylepšete svůj život a zaměřte se na čakry, přes které proudí životní energie.

Co jsou čakry?

Čakry jsou energetická regulační centra našeho těla. Proudí jimi vitální energie, která nás drží na živu. Lidský organismus musí být zásobován ze tří různých pramenů. Potřebuje výživu, vzduch a vitalitu. Čakry jsou centrem energetické potence a tím i zdrojem veškeré energie, která koluje naším tělem mřížovou sítí meridiánů. Odtud název čakra, která v sanskrtu znamená „kolo“.

Vitální energie proudí všemi energetickými centry. Jde odzdola, podél páteře nahoru. Energie šesti čaker se nakonec spojují v sedmé čakře, která se nachází na temeni hlavy. Čakry se nacházejí na povrchu éterického těla, v řadě kruhových vírů, jakýchsi kónických kuželů na přední a zadní straně trupu s vrcholy na linii osy páteře. Tyto kužele se vzhledem k trupu otáčejí v směru pohybu hodinových ručiček, to znamená, že vitální energie do nás vstupuje spirálovitě zepředu i zezadu, s výjimkou první a sedmé čakry, kterou tvoří jen jeden kužel, vystupující z konců páteře.

Celé tělo je s energetickými koly sedmi čaker spojeno a skrze ně zakouší vitalitu a radost ze života. Je-li jedno ze sedmi energetických center porušeno, potom je oslabena ve výkonu i příslušná žláza a k ní náležející tělesné oblasti a funkce vykazují poruchy, tedy příznaky nemoci. Nevyvážené energie v čakrách mají také silný účinek na city a nálady člověka.

Odkud se vlévá energie do čaker

Energie může být z různých zdrojů. Jednak je to naše vlastní životní energie a duchovní síla. Čakrami však přijímáme také duchovní energii „pránu“ a veškeré ostatní energie kolem nás. Můžeme jimi dostávat do těla energii od ostatních lidí, kteří nám chtějí například nějak pomoci, ale může nám být i některými lidmi odčerpávána. To nás potom oslabuje a býváme unavení.

Když jsou čakry zablokované

V čakrách se ukládá energie našich traumat a různých nepříjemných a bolestivých událostí, které jsme za život prožili. Z toho důvodu můžeme mít některé čakry touto energií zablokované. Naše životní energie jimi nemůže dostatečně proudit a blokuje se v těle, z čehož mohou vnikat různé bolesti nebo dokonce chronická nemoc. Proto je dobré čakry stimulovat a pročišťovat. Proudí-li energie v čakrách správně, je dosaženo určité frekvence, která člověka otevírá psychickým schopnostem a vyšším duchovním úrovním.

Sedm základních čaker našeho těla

Čaker máme v našem těle stovky, každý akupunkturní bod je vlastně malá čakra. Podél páteře se nachází hlavních sedm čaker. Každá má svoji specifickou charakteristiku. Odlišuje se od ostatních svým tvarem, barvou, zněním, tématy a orgány, ke kterým se vztahuje.

Kořenová čakra – základní

Umístění: nachází se mezi konečníkem a pohlavními orgány, je spojena s kostrčí a otvírá se směrem dolů.

Barva: červená, rudá

Vůně: cedr, hřebíček.

První čakra je pramenem vitální síly pro vyšší čakry. Je spojená se zemí, její energií a s činnostmi, které se zemí souvisí. Souvisí s prožíváním nejzákladnějších aspektů existence jako je potřeba jíst, pít, být v bezpečí nebo v teple. Zablokovaná první čakra způsobuje, že má člověk málo síly – fyzické, duchovní i duševní.

Jídla kořeněná zázvorem a čaje z kozlíku nebo lipových květů ohřejí tělo a povzbudí kořenovou čakru.

Sexuální čakra – sakrální

Umístění: Je nad pohlavními orgány, je spojena s křížovou kostí a otevírá se směrem dopředu.

Barva: oranžová

Vůně: silice ylang-ylang, santal

Druhá čakra je centrem emocí a sexuální energie. Ovlivňuje emoce, mezilidské vztahy, sexuální energii a tvořivé síly. Zablokování v této čakře způsobuje sexuální chladnost a potlačování emocí, ale platí to i opačně, potlačování emocí zablokuje tuto čakru.
Je to centrum vnitřního já. Ovlivňuje naše sebevědomí.

Proudění energie zlepší kroužení pánví. Boky pohybujte po směru hodinových ručiček po dobu pěti nádechů a výdechů. Pohyb nechte pomalu odeznít.

Solární čakra – pupeční

Umístění: Přibližně dva prsty nad pupkem. Otvírá se směrem dopředu.

Barva: žlutá až zlatožlutá

Vůně: levandule, rozmarýn, bergamot

Z místa třetí čakry jsou řízeny naše mezilidské vztahy. Je sídlem vůle osobnosti, citových vazeb a mentálních pochodů. Zablokování vede k pocitům ztráty odvahy, porážky, ztráty svobodné vůle, vytváření falešných představ a negativních myšlenkových konstrukcí.
Je to místo, kde se srážejí stresy a strachy a také ovlivňuje kvalitu trávení.

Tuto oblast aktivuje příjemná heřmánková koupel.

Srdeční čakra

Umístění: uprostřed prsou ve výši srdce, otevírá se směrem dopředu.

Barva: zelená (růžová a zlatá)

Vůně: růžový olej

Čtvrtá čakra sjednocuje skrze lásku. Jde jak o vztahy k sobě, tak k druhým lidem, ale i k celému světu. Její blokace způsobuje neschopnost lásku dávat i přijímat.

Čakru posilují čaje z meduňky a hlohu.

Krční čakra

Umístění: Zadní aspekt leží za krční jamkou, přední se nachází na ohryzku. Otevírá se směrem dopředu.

Barva: světle modrá (stříbrná, zelenavě modrá)

Vůně: šalvěj, eukalyptus

Pátá čakra je mostem mezi naším myšlením a cítěním. Na starosti má komunikaci a projevy vůle v životě. Zablokování vede k neschopnosti se vyjádřit – vady řeči i prázdné myšlenky.

V šálku teplé vody rozpusťte špetku soli. Vydatně se napijte a roztokem asi 30 vteřin kloktejte. Přitom stále měňte výšky tónů a tlak. Nakonec ústa vypláchněte čistou vodou.

Čelní čakra

Umístění: je uprostřed čela, jeden prst nad kořenem nosu. Otvírá se směrem dopředu.

Barva: indigově modrá (žlutá, fialová)
Vůně: máta peprná, jasmín

Šestá čakra je sídlem vyšších duchovních sil. Tato čakra se spojuje s intuicí a duchovními silami jednotlivce. Nedostatečná funkce pak vede k přízemním myšlenkám a k odmítání duchovna.

Povzbudí ji vonná masáž s mandlovým a fialkovým olejem.

Temenní čakra

Umístění: Je umístěna na vrcholku hlavy (jako koruna), směřuje vzhůru

Barva: fialová, bílá, zlatá, ultrafialová
Vůně: kadidlo, lotos

Sedmá čakra = sídlo nejvyšší dokonalosti v člověku. Funkcí sedmé čakry má být příjem energie z kosmu. Je sídlem božské dokonalosti v člověku. Do harmonie se dostane, když jsou v harmonii všechny ostatní čakry.

Sedněte si do tureckého sedu, zavřete oči a po stranách zvedejte upažené ruce, až se vám nad hlavou setkají. Prsty přitom ukazují nahoru. Záda jsou vzpřímená. Poté se několikrát zhluboka nadechněte a vydechněte.

Meditace k stimulaci čaker

Pro správné funfování čaker je nejlepší cvičit „Pět Tibeťanů“.

Pro chvíli meditace můžete také zkusit toto jednoduché cvičení. Sedněte si nebo lehněte a očistěte svou mysl pomocí kontrolovaného dýchání. Soustřeďte své vědomí do chodidel. Použijte ruku k vytáhnutí energie z chodidel, skrze nohy, až do základní čakry. Představujte si, že uchopujete energii a táhnete ji skrz sebe.

K harmonizaci čaker jsou také vhodné drahokamy. Většinou volíme takovou barvu kamenů, která je shodná s barvou jednotlivých čaker.

A jak kameny používat? Kámen na chvíli promneme v dlani a několikrát na něj dýchneme. Poté můžeme přistoupit k samotnému přikládání kamenů na jednotlivé čakry.

Podobné články

Napsat komentář