«« »»

Černobyl: Zvěři se daří skvěle bez ohledu na radiaci

Před více jak 30 lety došlo v Černobylu, na území tehdejšího SSSR, k havárii jaderné elektrárny. Na mezinárodní stupnici INES byla označena nejvyšším stupněm 7. Jediná další havárie tohoto stupně byla havárie ve Fukušimě (2011). Černobylský les se mění a získává úplně jinou podobu, než měl před havárií. V rámci jednoho z projektů zkoumají vědci ekosystém černobylského lesa a z výsledků jsou opravdu překvapeni.

Cílem studie bylo zjistit, jaké druhy zvířat se na tomto území vyskytují a jaká je jejich početnost. Výsledky průzkumu vyzvaly obrovskou odezvu z řad biologů. Ukázalo se, že po třech desetiletích se tam počet zvířat nejenom nesnížil, ale naopak se jednotlivé populace významně rozrostly. Dnes se na tomto území pasou stáda jelenů a srn, losů a dalších druhů vysoké. Značně vzrostla populace vlků, což v těchto končinách dříve nebývalo.

Je „zakopaný pes“ opravdu v radiaci?

Vědci jsou toho názoru, že příčinou takového nárůstu populací tamních druhů živočichů není ve skutečnosti radiace, ale zásadním faktorem je podle nich nepřítomnost člověka.

Je známo, že radiace má obecně opačný účinek. Ve většině případů zasahuje reproduktivní orgány a živočich umírá, aniž by zanechal potomky. Výsledky práce vědců v Černobylu ale šokovaly celý svět.

Nejenom, že černobylští jeleni a losi přežili, ale postarali se i o mnohačetné potomstvo, mezi kterým se nevyskytovali tříhlaví anebo beznozí jedinci.  Se zvířecími invalidy se vědci nesetkali. To znamená, že obyvatelé Černobylského lesa jsou zdraví a plodní jedinci, kterým se daří dobře.

Pozdvižení mezi biology

Časopis Current Biology uveřejnil článek, ve kterém bylo popsáno, že v Černobylském lese přežily nejenom rozšířené druhy, ale i ty, které jsou v ohrožení jako například evropský rys.

Vědci také zjistili, že se na tomto území nachází i hnědý medvěd, který se v těchto místech vyskytoval naposledy před zhruba 100 lety. Kromě toho zkoumali i populace divokých prasat, vlků a lišek.

Profesor portsmouthské univerzity, Jim Smith, předpokládá, že se v Černobylu díky nepřítomnosti lidského faktoru vytvořila přirozeně přírodní rezervace.

Je zřejmé, že působení radiace nemělo na zvířata pozitivní účinek, ale ze zkušeností již víme, že člověk je schopen nanést daleko větší úder.

A tím to nekončí

Před několika lety se černobylští vlci natolik rozmnožili, že se vydali hledat nová území. Běloruští myslivci (na příkaz vlády) přistoupili v roce 2013 k odstřelu vlků, kteří se na jižní hranici začali objevovat ve větších smečkách.

V současnosti je v Černobylském lesu nainstalováno 40 kamer, které sledují dění a ze kterých vědci analyzují výstupy. Obzvlášť je zajímají rysi, zubři, divocí koně a medvědi.

Líbí se vám článek? Podpořte, prosím, překladatele v další práci a nastavte trvalý příkaz na transparentní účet: 2900794933/2010. Platby ze zahraničí IBAN: CZ8920100000002900794933, SWITFT: FIOBCZPP. Do zprávy pro příjemce uveďte prosím "DAR" a název článku nebo vyplňte VS: 13029 a SS: 100.

One Response to Černobyl: Zvěři se daří skvěle bez ohledu na radiaci

  1. Standa Standa napsal:

    Pokud by to někoho zajímalo, tak zajímavé výsledky z celosvětového (polo)amatérstého měření radiace, do kterého se může připojit každý, kdo si pořídí přístroj (stavebnice 600$, sestavený 1500$, ale dá se i na čtvrt roku půjčit od Státního úřadu radiační ochrany) jsou k dispozici zde:

    http://safecast.org/tilemap/?y=51.346&x=30.472&z=10&l=0&m=0

Napsat komentář