Cesta na Bali (4. díl): Tanah Lot - ceremonie přijetí sebe a kávové plantáže

6758x 11. 01. 2019 1 čtenář

Přijeli jsme na Bali zrovna v době kdy probíhají celý víkend (SONE) obřady a ceremonie, které se tu dějí jen dvakrát do roka a jsou určené hlavně pro místní obyvatele. Cizinci na ně nemají normálně přístup. Podařilo se nám přemluvit průvodce, aby nás na jedno takové místo přeci jen vzal. Říkají mu Tanah Lot (mapa) a nachází 25 km na západním pobřeží od Denpasaru (hlavní město Bali), kam jsme jeli autem asi hodinu.

Když jsme zaparkovali a vydali se dále na pobřeží pěšky, bylo to pro mne opravdu vzrušující a nepopsatelné. Kolem nás proudily davy domorodců, kteří směřovali k jedinému místu na kraji ostrova Bali. Na jeho konci se nachází vyvýšená pevnina – či spíše maličký ostrůvek, na němž je jeskyně a nad ní chrám. Museli jsme brodit téměř pokolena vodou, abychom se k jeskyni dostali. Ač je ostrůvek obtékán slanou vodou z moře, vyvěrá na něm sladkovodní pramen. Ten je považován za léčivý a posvátný. V něm jsme si omyla nohy a dostala požehnání k další cestě dál. Samotný rituál pak probíhal až v chrámu nad námi, ze kterého se už z dálky ozývaly zpěvy manter a byla cítit síla naprostého odevzdání.

Místní šaman byl překvapen, co tu děláme – my bílé tváře z Evropy! :) Přesto i nás s láskou a úsměvem ve tváři rituálně očistil vodou, vykuřovadlem a požehnal rýží na třetí oko. Byl to pro mne velmi silný moment a cítím chvění po těle ještě teď, když vám píši tyto řádky. Je to jako kdyby do vás v ten moment pustili proud lásky a harmonie, který projede celým tělem. Opravdu hodně silné!

Vrátila jsem se zpět od chrámu ke vstupu do jeskyně, kde směrová cedule hlásala Ularsuci, což znamená Posvátný had. V útrobách jeskyně totiž žije několik hadů, o které se stará místní šaman a přivolává je jen v době obřadů. Místní přicházejí a prosí je o požehnání. Sbírám odvahu a jdu s davem ostatních. Opět vidím v očích šamana lehké překvapení, jak je možné, že tu jsou ti “Čeko” … To, co je na místních domorodcích velmi krásné, že se dokáží z celé své hloubky duše usmívat.

Jsem vedena k tomu, abych se hadů dotkla. Opět pocítím velmi intenzivní příliv energie, který prostupuje celým mým tělem…. woow!

Toto místo je jedním ze šesti základních klášterů na Bali. Místními je považováno za posvátné, protože podle jejich tradice je poctěno mnohými bohy a bohynemi oceánu. Chrám je uctíván balijskými hinduisty.

Podle informací, které se mi dostaly, bylo místo objeveno v 16. století mnichem Danghyangem Nirarthanem pocházejícím z Javany. Místní vypráví legendu o tom, že mnich ve snu viděl místo kde postaví Balijci posvátný chrám Tanah Lot. Název znamená Chrám moře a země. Byl postaven na vrchu zubaté skály u pobřeží a je přístupný pouze při odlivu, kdy se objeví cesta ze skály a písku. Místní tvrdí, že je chráněn malým černým jedovatým hadem a bílým mořským hadem.

V mých představách mi běží hlavou, že nezvaného sem asi jen tak nepustí. O to více jsem poctěna, že mě a mým spolucestovatelům byla dána příležitost.

Ještě se hodí vzpomenout pověst, která se tu traduje. Na toto místo neměly chodit neoddané páry, protože jinak se rozejdou… ;)

Zastávka na plantáži Cibetkové kávy

Oviječ skvrnitý alias Luwak

V angličtině Luwak Coffee, v místním jazyce pak Kopi Luwak a po našem Cibetková káva. Slovo Kopi znamená v indonéštině kávu a luwak je název cibetkové šelmy, kterému přírodovědci říkají oviječ skvrnitý. Ten se živí plody kávovníku, ze kterých stráví pouze dužinu a zrnka vyloučí spolu s výkaly. Enzym proteáza v trávicím traktu zvířete způsobí, že kávová zrnka získají jemnější, méně hořkou chuť. Kopi Luwak patří k nejdražším druhům kávy. Ročně se vyprodukuje na světě pouze okolo pěti set kilogramů, přičemž cena za kilogram se pohybuje okolo tisíce amerických dolarů (zhruba 22000 Kč/kg).

Zaslechla jsem, že některé skupiny ochránců přírody protestují, proti týrání luwak. Měla jsem možnost jich pár zahlédnout v korunách stromů a alespoň na této plantáži bylo vidět, že mají maximální volnost a svobodu.

Na plantáži pěstují kromě cibetkové kávy mnoho druhů čajů. Měla jsem příležitost ochutnat obojí.

 

Srovnání Buddhismu a Hinduismu

Většina hinduistů uctívá nesčetná vyjádření jednoty prostřednictvím celého zástupu bohů a bohyň, jichž je podle některých zdrojů přes 300000. Tito nejrůznější bohové a bohyně se vtělují-inkarnují do sošek, chrámů, guruů, řek, zvířat atd. Brahma není jeden Bůh, ale spíše princip konečné jednoty. Hinduisté vidí základ svého postavení v tomto životě ve svých skutcích vykonaných v minulém životě. Pokud jejich tehdejší jednání bylo zlé, mohou v tomto životě prožívat obrovské těžkosti. Totéž platí obráceně… Cílem hinduisty je osvobodit se od zákona karmy… od pokračujících reinkarnací.

Existují tři možné způsoby ukončení tohoto cyklu karmy: 1. být láskyplně oddán libovolné manifestaci boha či bohyně; 2. růst v poznání skrze meditaci o Brahmovi (jednotě)… uvědomovat si, že životní okolnosti nejsou skutečností, že já je jen iluzí a že jedině Brahma je skutečný; 3. oddat se různým náboženským obřadům a rituálům.

V rámci hinduismu si člověk může svobodně zvolit, jak se chce dopracovat k duchovní dokonalosti. Hinduismus má také možné vysvětlení existence utrpení a zla ve světě. Podle hinduismu si za utrpení, které člověk prožívá, ať už jde o nemoc nebo hlad nebo katastrofy, může on sám kvůli svým zlým skutkům obvykle vykonaným během minulého života. Záleží jen na duši, která se jednoho dne osvobodí z cyklu znovuzrození a nalezne klid.

Buddha původním jménem princ Siddharta Gautáma. Své kořeny má právě v hinduistickém světě.
Buddhisté neuctívají žádné bohy ani Boha. Lidé vně buddhismu si často myslí, že buddhisté uctívají Buddhu. Avšak Buddha o sobě nikdy netvrdil, že je bůh a buddhisté odmítají myšlenku jakékoli nadpřirozené síly. Vesmír funguje podle přirozených zákonů. Život je vnímán jako řetězec bolesti: bolesti provázející narození, nemoc, smrt a neustálý žal a zoufalství. Většina buddhistů věří, že člověk prochází stovkami či tisíci reinkarnací, jež všechny přinášejí utrpení. A tím, co způsobuje převtělování člověka, je touha po štěstí. Cílem každého buddhisty tedy je očistit své srdce a vzdát se veškerých tužeb. Člověk by měl opustit veškeré smyslové požitky, veškeré zlo, veškerý smutek.

(07.01.2019 @ 22:09 Bali)

Cesta na Bali

Další díly ze seriálu

Napsat komentář