Cesta na Bali (5. díl): Garuda Wishnu Kencana

5530x 14. 01. 2019 1 čtenář

Garuda je historicky vnímán jako tvor, který připomíná ptáka. Je respektován náboženskými směry hinduismu, buddhismu a džinismu. Často je zobrazován současně s bohem Višnu. Ten je pak (společně ještě s bohem Šivou) jedním z nejprominentnějších hinduistických bohů. Má mnoho přívrženců, kteří ho považují za nejvyššího a jediného skutečného Boha.

Analogickou symboliku můžeme vidět i u japonských draků, kteří sloužili svým bohům nebo v mayském opeřeném hadovi – Kukulkan.

Bylo nám doporučeno, abych na Bali navštívila přírodní kulturní park Garuda Wisnu Kencana (GWK), který byl před pár lety vystavěn v blízkosti hlavního města Denpasar na jižní části poloostrova Bali na místě známém jako Ungasan. Domorodci jej považují za svoji místní chloubu, takže jsem byla hodně zvědavá, jak to tam vypadá.

Jak už bylo řečeno – Garuda je podle legend mýtickým ptákem. Wisnu je pak v indonéštině totéž, co v češtině Višnu a slovo Kencana má v domorodém jazyce význam pro přepravu.

Sueneé: Někteří badatelé a přívrženci Ancient Aliens (v češtině známé jako Vetřelci dávnověku) spatřují v Garudě spíše technologii – přesněji létající stroj v prastarých indických textech také označovaný jako Vimana. Ptačí podoba byla Garudě dána podle této interpretace mnohem později jako symbolický popis jeho/jejích schopností.
Ústřední socha parku je novodobým dílem sochaře Nyomanem Nuartem. Je vysoká 150 metrů a na šířku měří 164 metrů. Byla vyrobena z 4000 tun mosazi, mědi a oceli. Je považována za jednu z největších a nejmohutnějších soch na světě. Je dokonce tak obrovská, že za dobré viditelnosti slouží i jako maják na vzdálenost 20 km od pobřeží..!

Socha stvárňuje pána Višnu řídícího mytického ptáka Garudu. Je manifestací moudrosti a vědomé cesty k trvalému božství. Piedestal se sochou obklopují obrovské zahrady (kulturní park) zabírající plochu více jak 2,5 km2. Nachází se zde pravoúhlé vápecové skalní útvary a menší verze ústřední sochy. Též se tu nachází menší hlava sochy stará několik staletí (možná i tisíciletí), která stala právě předlohou pro novodobou verzi celé obrovské skulptury.

Musím říci, že na mne osobně tato ohromná magicky vyhlížející záležitost nezanechala příliš hluboký emocionální dojem. Cítila jsem spíše, že tu jde více o turistickou atrakci, než svaté místo. Prostě jen kulturní-turistický zážitek, ze kterého bezesporu lehce dýchala sláva zašlých časů prostředí romantické přírody.

(09.01.2019 @ 07:37 Bali)

Cesta na Bali

Další díly ze seriálu

Napsat komentář