Cesta na Bali (7. díl): Jak se žije na ostrově bohů?

7015x 23. 01. 2019 1 čtenář

Náš západní svět má z našeho pohledu jistě mnoho výhod. Z materiálního hlediska můžeme říci, že všeho máme dostatek. Oč méně svět na Ostrově bohů oplývá nadupanými supermárkety, o to více mu dominuje všudypřítomná magická příroda a hlavně spiritualita, která vás prostoupí už v prvních minutách na letišti hlavního města…

Tento článek je nejspíše posledním, který napíšu ještě s nohama na zemi nebo spíše v zemi za sedmero horami a sedmero oceány – na Bali. :) Zítra se vracím domů do Prahy. Ale jistě to nebudou poslední řádky o tom, jaké to tu je. Je toho ještě opravdu hodně, co bych vám moc ráda vyprávěla ať už v článcích, které mám teď zatím rozepsané, tak ve videích, které jistě ještě k tomuhle výletu natočíme.

Jsou to tři týdny, které uběhly jako voda nebo spíše onen častý déšť. Sama jsem se bála, jak to vůbec zvládnu a teď se mi pomalu ani nechce domů. Je tu krásně! Je tu skvělá energie, která mi pomohla na hodně věcí změnit názor, něco si v sobě srovnat – uvolnit se od starých životních programů – zase být o kousek dál…

A tak mi v tomto vyprávění dovolte, abych vám trošku představila život domorodých lidí, na které jsem během těch několik týdnů narazila. Jak už tušíte, není to jen o krásné přírodě, hezkých plážích a chrámech na významných místech… Je též určitě hodně o společenství lidí, kteří tu žijí a tvoří dohromady s Ostrovem bohů (Bali) nádhernou synergii – souhru, ve které je hodně přátelství, radosti, lásky a harmonie…

Na Bali existuje celá řada vesniček, které se převážně zaměřují na uměleckou činnost. Jsou zejména v jižní a střední části ostrova. Díky místnímu domorodci a skvělému průvodci v jedné osobě, který se nás ujal, jsme se dostali snad na všechna klíčová místa uměleckého průmyslu.

Vesnice Batuan: malování

Malování na Bali prošlo významnou evolucí. Bylo a stále je zásadně ovlivňováno západními malíři, kteří našli svůj nový domov právě Bali. Jistě se tu mísí jak původně regionální a mýtické archetypy, které mají hluboké kořeny v historii ostrova, tak moderní západní prvky. Vznikají tak nové styly a umělecké postupy dýchající svojí naprostou originalitou a svěžestí všudypřítomné pozitivní energie. Umělecká díla zachycují též denní dění i turistický ruch.

Nejznámější místní díla jsou tvořena odstíny šedých uhlíků, které jsou dnes doprovázena bervnými momenty. Častými motivy jsou pak pták Jalak Bali a hora Gunung Agung s ranním východem Slunce.

Místní malíř Raja, pocházející z části Baliského ostrova Ubudu, byl znám svou otevřeností a přátelskostí k turistům. I díky němu se stalo právě Ubudu centrem umělců, kteří zde rádi zůstávali. V Ubudu se nacházejí tři muzea, kde můžete vidět malířské umění jak rize místních, tak zahraničních umělců.

Vesnice Celuk: zpracování zlata a stříbra

Celuk je hojně navštěvovanou turistickou destinací, právě protože zde místní zpracovávají zlato a stříbro na nádherné šperky. Jsou v tom opravdu velmi výjimečnými profesionály s citem pro umělecké ztvárnění ornamentů a symbolů, které opět odkazují na místní genius locy, i když i ty prošly svérázným vývojem.

Vše začalo skupinou rodin Slamoande a touhou… Jejich aktivita se rozrostla a z jejich malebné vesnice se z pěstitelů stali výrobci – šperkaři. Díky nim se zprvu malá sociální skupina i samotná oblast změnila z pěstitelského místa na místo plné umění s neskrývaným důrazem na turismus. Díky tomu se stal kraj Ubudu zejména kolem vesnic Celuk a Kuta oblastí s nejvyšším příjmy na obyvatelstvo v rámci Bali. Vesnice Celuk je umístěna strategicky 5 km od Denpasaru na cestě do Gianyaru.

V blízkosti Celuk se nachází navíc Batubulan, který je znám zejména díky Barongským tancům a mistrům kameníkům, kteří skvěle ovládají své sochařské řemeslo.

 

Vesnice Tohpati: batikování

Pro mne jedno z nejhezčích setkání se soudobým uměním a kulturou na Bali bylo ve vesnici Tohpati; vesnici jejíž doménou je batikování. Malují na textil a předměty různé mytologické výjevy nebo vytvářejí ceremoniální (rituální) roucha.

Nejdříve si namalují obrazce tužkou na plátno, pak jednotlivé linie obtahují voskem, a až pak se teprve látka barví. Je to velmi detailní ruční práce! Jakmile je vše zpracováno přechází se k praní, aby se vosk z platna smyl. Hotový produkt je možné zakoupit přímo na místě.

Pozorovat výrobu batikování byla krásná a úžasná zkušenost.

Zemědělství
Hlavní plodinou v zemědělství na Bali je jednoznačně rýže. Pěstuje se skoro všude ať už na rovných polích nebo terasovitých políčkách ve svazích kopců. Rýži tu dostanete k jídlu na všechny možné způsoby. Hodně často se tu setkáte s tím, že pole jsou obdělávána ručně s minimálním využití mechanizace. Je v tom cítit ještě ten lidských přístup…

Jsem vegetariánka a musím říci, že mne naprosto uchvátila velká rozmanitost cizokrajného ovoce. Desítky nových chutí připomínající někdy známé věci z domova se špetkou něčeho nečekaného. Ovocné saláty, opečené banány a nebo smoothie drinky miluji! :)

Ovoce je tu opravdu velký dostatek. Stačí se vydat po hlavní ulici a téměř na každém rohu narazíte na stánek s velkým výběrem. Zajímavou zkušeností bylo ochutnat třeba právě místní banány. Nejen že je tum mnohem rozmanitější škála druhů, ale jsou opravdu mnohem chutnější než-li ty, které znám z domova. To se nedá popsat, to se musí zažít! :)

Naproti tomu, pokud rádi holdujete zeleninovým salátům, pak si připlatíte. V restauracích nebo hotelových jídelnách patří tohle jídlo k těm dražším.

Jak se žije na Bali
Koupili jsme si jeden batikovaný ubrus a šátek v hodnotě cca 700000 IDR. Za tuto cenu vyžije na Bali 30 pracovníků. Průměrná denní mzda je 36 Kč/osobu. Ve srovnání na naše poměry tu lidé dokáží vyžít s velmi malým příjmem v přepočtu 50 Kč/den. Státní úředníci a nebo zaměstnanci v hotelech si vydělají od 130 Kč do 220 Kč/den. Řidiči taxi tu mají zdá se nejlépe. Jejich příjem se pohybuje kolem 1320 Kč/den.

Pohledem turisty se dá na Bali vyžít velmi levně. Na měsíc by vám mělo v průměru stačit 10000 Kč (Zhruba 6000000 IDR – a hned jsou z vás milionáři :) ). Je to jistě závislé od lokality a též hodně záleží, zda víte kde nakupovat a máte představu o cenách. Všude se musí smlouvat. Rozdíly jsou veliké.

Tak například balená voda v obchodě stojí  od 5000 IDR do 25000 IDR. Největší pozor si dejte u lokálních prodejců na trzích. Kakao prodávají za 160000 IDR, přičemž reálná hodnota za kterou jej můžete zakoupit je ale 10000 IDR. Takže opravdu smlouvat, smlouvat a nebát se nastavovat vlastní ceny! :)

 

Lidé na Bali

Jsou velmi vděční a usměvaví. Od číšníka přes uklízečku či prodejce ve stánku. Jsou velmi trpěliví a pokorní. Taktéž vynalézaví a pro mne jedni z nejlepších řidičů! ;)

Jistě i zde můžete narazit na vlezlé prodejce zvláště, když tu jste mimo hlavní turistickou sezonu.

Jejich odevzdání se bohům je tak opravdové a naprosto přirozené. Každý den uctívají bohy tím, že dávají byť jen malé obětiny. Každý má své místo kam chodí vzdát hold vyšším bytostem. Ti bohatší mají své menší chrámy v blízkosti svých domovů. Ceremonie jsou jejich denním chlebem.

Do místních chrámů mohou vstupovat jen domorodci. V každé části Bali se některá pravidla rituálů liší…

Všudypřítomné odpadky

Vše je možná jistým způsobem v rovnováze. Na jednu stranu tento svět oplývá krásou v lásce a harmonii na druhou stranu velice trpí západními vlivy, se kterými si místní nevědí tak úplně rady. Je to hodně znát na všudypřítomných plastových obalech, které se valí většinou někde v ústraní hlavního proudu života ale též na plážích nebo v bujné vegetaci. Místní lidé nejsou na plast zvyklí. Nechápou, že se budou rozkládat desítky let a že narozdíl od biologického odpadu se plastů jen tak nezbaví. Plasty se zkrátka válí všude. :(

Ptala jsem se, co s tím dělají, zda jim to nevadí a zda to nějak hodlají řešit. Pochopila jsem, že oni to nevnímají jako svůj problém, protože oni za to přece nemohou. Jeden mi řekl: “To sem přichází z jiného světa – vyplaví to moře nebo ze sousedních ostrovů.” Mají částečně pravdu. Moře je zasenesné odpadem. Ony přízračné plastové ostrovy skutečně existují! Viděla jsem je a bylo to opravdu děsivé.

Bylo mi velmi líto, když jsem se procházela po jinak krásné pláži, kde se válely haldy plastového odpadu. O to více bylo smutné, že ve snaze si zaplavat v moři mne uvízlo na nohou několik igelitových pytlíků. Jak z plastového hororu. Jistě že to není jen problém Bali! Je to problém globální. Týká se to nás všech… Neumíme domýšlet životní cyklus věcí, které stvoříme.

Dobrou zprávu je, že na přelomu roku 2018/2019 se čím dál více států a obchodních korporací připojilo k iniciativně omezení nebo úplnému zakázání jednorázových plastových obalů. Typicky jde právě o mikrotenové sáčky, igelitové tašky, příbory a talíře. Vše lze nahradit věcmi, které můžete použít více než jednou.

Plasty se staly velkou doménou až posledních několika desetiletí. Přesto jsme za tak krátkou dobu dokázali jimi naši planetu zahltit. Dopad na životní prostředí, život zvířat v moři a tím vlastně i na nás lidi samotné je obrovský…!

Cesta na Bali

Další díly ze seriálu

Napsat komentář