Cesta na Bali (8. díl): Největší chrámový komplex Pura Besakih

6659x 14. 02. 2019 1 čtenář

Dnes je nádherný den – tak nádherný svým očištným projevem. Hustě prší, že pláštěnka je mi vlastně k ničemu. V podstatě si to užívám s pocitem, že mám možnost si dát na chvíli oddych od Slunce, které tu v jasné dny hodně připaluje. Má duše i tělo zažívá sílu vodního živlu na každičkém kroku. Mám jen lehké sandály, ve kterých se brodím přívaly vody. Je to úžasná oslava v kapkách deště na posvátném magickém místě.

Měli jsme na dnešní den velké plány, které onen vydatný magický déšť trošku hatí, ale i tak to cítím velmi pozitivně, stejně jako sami Balijci. Ti mají ke všem živlům velmi přátelský vztah, proto jejich ceremonie probíhají za každého počasí.

Dnešní zastávka byla pro mne jedna z největších a nejsilnějších. Byla jsem v největším a spirituálně nejhlubším chrámu, jaký jsem kdy tady na Bali zažila. Už z dálky hluboko pod vrcholem hory, kde se nachází, jsem cítila velkou sílu místa. Připadala jsem si, jako by mne tam na tom magickém chrámovém kopci čekala křížová cesta

Besakih Temple je jedním z největších a nejdůležitějších chrámů na Bali, který leží skoro na 1000 metrů vysokém horském svahu nejvyšší místní hory Gunung Agung. Domorodci mu říkají Pura Besakih – čistý Besakih. Je to vlastně komplex poskládaný z 23 samostatných chrámů. Ten úplně nejvýznamnější se jmenuje Pura Penataran Agung. Jak jsem se dozvěděla, jsou všechny chrámy navzájem propojené.

Dle mého vnímání a energetického naladění, je energie celého komplexu nadmíru ozdravná a tak silná, že se zde čistí a léčí duše pouhou přítomností a to sama od sebe. Vaše karma, ne-moci, čakry, mysl, osud… tohle všechno je rázem zasaženo přívalem pozitivní léčivé energie! Cítím se jako doma, jako kdybych se vrátila v čase. Točí se mi z toho hlava, prudce buší srdce a v očích mám slzy ra-dosti…

Sama hora Gunung Agung je vysoká 3142 metrů a v jejím středu se nachází kráter o průměru 700 metrů. Když se vám podaří vyškrábat se až na její nejvyšší bod, máte před sebou naprosto nádherný výhled na celé přírodní panorama a to až k samotnému oceánu. Pura Besakih je umístěn na jejím jihovýchodním svahu. Hora je považována za sídlo duchů místních předků. Odtud také pramení i ona tolik ctěná posvátnost samotného chrámového komplexu.

Místní říkají, že na počátku tu stálo jen velmi málo chrámů, které byly ale umístěny co nejvýše k nebi, aby tak co nejsnáze mohly vzdát hold místním bohům. Až postupem času se začaly stavět další v nižších polohách a vesničkách, aby se tak staly dostupné i ostatním lidem.

Jméno Besakih pochází ze staroindického jazyka sanskrit a je odvozeno ze slov Baski Wasuki. Až mnohem později se z sanskritu vyvinul samostatný javanský jazyk, ve kterém přetrval význam slova: gratulace.

Podle mytologie Samudra Manthana je Besakih totéž co drak. Tento drak se točí kolem hory Mandara. Podle nejnovějších interpretací starých textů mohou mít draci a to, čemu dnes říkáme mimozemská loď k sobě hodně blízko. Je třeba vzít na srozuměnou, že naši předkové neměli tak bohatý slovník a pro neznámé věci používali přirovnání… s tím souvisí i bezesporu velká záhada předávaná jak v ústní, tak písemné tradici, kde praví, že chrám byl vystavěn dávno předtím, než vzniklo hinduistické náboženství.

Jednotlivé chrámy svojí konstrukcí připomínají stupňovité pyramidy. Podle současných archeologů je odhadované stáří pouhých 2000 let, což nejspíše nebude úplně přesné datum. Chrámy totiž nesou v sobě stopy konstrukčních prvků připomínající megalitické a též monolitické stavby. Pro opracování kamene vytěženého ze sopky museli použít nějakou sofistikovanou technologii, protože i dnes jsou jednotlivé stavební prvky ve velmi dobrém stavu. Jsou zde taky jasně vidět místa, kde byla stavba v posledních stoletích novodobě dotvářena. To vše ale spíše naznačuje, že stavba je stará v řádu desítek tisíc let, což by bylo v souladu s mytologií místa.

Vypráví se, že v dávných dobách za vlády balijského krále Sri Kesari Warmadewa byl kromě Pura Penataran Agung znovuobjeven chrám Merajan Selonding. To panovníka motivovalo k postavení chrámu Blan Jong ve vesnici Sanur.

Další chrámem v komplexu je Penataran Agung, který symbolicky ukazuje solidaritu mezi originální indonéskou kulturou, megalitickou érou s hinduistickým konceptem. Podrobnější informace o historii komplexu bohužel nemáme. Mnohé chrámy jsou tu zjevně už tak dlouho, že se paměť místních vytrácí…

Celý komplex chrámů v Besakih je postaven na základě kosmické rovnováhy přírody, která je zde zastoupena jednou budovou. Samotné uspořádání komplexu respektuje světové strany, aby byla zachována rovnováha sil. Pokud se zadíváte na samotnou architekturu, připadá mi, že se tu setkává několik světových stylů. Jistá precizní okázalost reliéfů a detailní výzdoba, která se vidí u starobylých indických chrámů na kontinentě, ale jsou tu i právě prvky, které jsou spíše typické pro japonské chrámy – stupňovité střechy a vysoké věže (pyramidy). Naopak naprosto specifickým prvkem jsou brány bez klenby, které připomínají portály – vstupní brány do jiné dimenze.

Besakih je jistě skvělým místem pro meditaci a transformaci sebe sama. Slouží jako oltár, místo kde můžete v hluboké pokoře oslovit pradávné bohy (vyšší spirituální energie) tohoto místa. Chrámový komplex je otevřený všem a pro všechny, kdo hledají ve svém srdci lásku, mír, přátelství a harmonii…

 

Světové strany a živly

Jednotlivé světové strany zastupují současně živly:

Země (sever): symbolem je kámen nebo země – býk, panna, kozoroh
Oheň (jih): symbolem je svíčka nebo oheň – beran, lev, střelec
Voda (západ): symbolem je miska s vodou – rak, štír, ryby
Vzduch (východ): symbolem je vonná tyčinka – blíženci, váhy, vodnář

Podle hinduistické tradice se vše zbíhá v jednom bodě, kterým je Mandala. Je to onen pátý element, Spirit, který iniciátorem a spojovatelem zároveň.

 

Cesta na Bali

Další díly ze seriálu

Napsat komentář