Chile zveřejnila oficiální studii o fotografiích UFO

6617x 06. 04. 2018 1 čtenář

Vládní úřad vyšetřující UFO v Chile zveřejnil analýzu dvou vysoce kvalitních fotografií, které zobrazovaly autentické neidentifikovatelné létající objekty nad opuštěným dolem mědi.

Tento úřad, známý jako Výbor pro studia anomálních leteckých jevů (dále jen CEFAA, pozn. překl.), je umístěn pod dohled Ministerských oddělení civilního letectví (dále jen DGAC, pozn. překl.), které jsou podobné naší Federální správě letectví (v USA – dále jen FFA, pozn. překl.), pod soudní správou chilské Air Force. Je zodpovědný za analýzu vybraných zpráv nevysvětlitelných leteckých fenoménů v chilském leteckém prostoru, které získal především od pilotů a leteckého personálu.

Fotografie UFO byly pořízeny v měděném dolu Collahuasi, v nadmořské výšce více než 11 km, na plošině Andean, na dalekém severu Chile. Odlehlá vzdálenost, nízká koncentrace kyslíku a neobvykle čistá obloha dělají tuto oblast opuštěnou a nehostinnou. Důl Collahuasi vyrábí ze tří otevřených ložisek nerostných surovin měděný koncentrát, měděné katody a koncentrát molybdenu.

V dubnu 2013 tam pracovali čtyři technici – profesionálové specializovaní na elektřinu, elektroniku a kontrolu kapalin. Byli svědky toho, jak se přibližoval objekt kruhového tvaru a více než hodinu se vznášel přibližně ve 2 000 stopách a pohyboval se kolem v různých pozicích. Jeden technik objekt vyfotil svým fotoaparátem Kenox Samsung S860. Tento podivný objekt nevydal žádný zvuk a časem se vytratil směrem na východ.

Svědci se rozhodli, že nikomu nic neřeknou, kvůli negativním reakcím, které měly s pozorováním UFO a tak měli v úmyslu navždy udržet tato pozorování v tajnosti. Avšak o pár měsíců později ukázal fotograf letmo své snímky vedoucímu v dolu a ten si chtěl pořídit kopie. Snímky v únoru odeslal CEFAA a zároveň agentuře poskytl informace, které mu sdělil svědek. On si také přál zůstat anonymní.

Meteorologický ústav v Chile pod DGAC potvrdil, že v onen čas byla naprosto čistá obloha s žádnou možností výskytu čočkovitých mraků. Všechny další meteorologické fenomény, které by mohly být možným vysvětlením, byly chilskými úředníky vyloučeny.

Pracovníci CEFAA mi sdělili, že se v blízkosti dolu nevyskytovaly žádné drony. „Lidé v této oblasti vědí o dronech,“ řekl Jose Lay, ředitel vnitrostátních záležitostí pro CEFAA. „Rybářské společnosti používají drony a dělají opravdu velký hluk. Toto rozhodně nebyl dron.“ Pracovníci DGAC také vyloučili experimentální letadla, meteo balóny a cokoliv jiného, co by mohlo incident vysvětlit.

Když se eliminovala všechna možná vysvětlení, zaměstnanci CEFAA rozhodli, že fotografie stojí za analýzu. Výsledky této studie, vedené předním analytikem CEFAA v Meteorologickém úřadu, byly zveřejněny 3. července a jsou k nahlédnutí na webové stránce CEFAA.

Zpráva uvádí, že svědci popsali fenomén jako „zploštělý disk oslnivé barvy, s průměrem 5 až 10 metrů [16 až 32 stop]. Předváděl stoupání, klesání a pohyby na horizontu v krátkých délkách, přibližně 600 metrů nad zemí.“ Svědci měli pocit, že objekt je kontrolován nějakou inteligentní silou.

Zpráva uvádí, že první obrázek, zvětšený a zaostřený, zobrazuje pevný objekt, který reflektuje slunce. Dodává, že objekt také může vyzařovat vlastní energii, kvůli vysoké teplotě, jak vidíme na obrázku (černá oblast na Obr. 2).

Druhá fotografie zachycuje objekt na obloze v jiné pozici. (CEFAA neví jaký je časový rozdíl mezi první a druhou fotografií.)

Text na této druhé zvětšené fotografii naznačuje linie, kde se velmi tenké paprsky odrážely od „extrémně světelné polokoule“. Analytici dospěli k závěru, že objekt „vyzařoval svou vlastní energii, která se neshoduje s přirozeným světlem, které se odráží i mimo objekt.“ V poledne nemohla být záře pod objektem způsobená sluncem, které se odráželo od vrchu.

Studie dospěla k závěru, že „je to objekt nebo fenomén velkého zájmu a může být kvalifikován jako UFO.“

Navzdory přesvědčivosti této analýzy, zaměstnanci CEFAA připustili omezení případu Collahuasi. „Svědci nebyli ochotni spolupracovat,“ sdělil mi Jose Lay. „Pokusili jsme se je kontaktovat, ale nedostali jsme žádnou zpětnou vazbu. Tak jsme s materiálem zacházeli stejně jako jsme zacházeli s několika stejnými nebo podobnými případy: založili jsme je pro budoucí odkazové nebo srovnávací účely. To je vše, co můžeme pro tento případ udělat.“

Generál Ricardo Bermudez, ředitel CEFAA, nyní v důchodu, říká: „Připouštíme, že toto je rozhodnutí pouze jednoho analytika CEFAA mezi několika. Takže musíme být stále opatrní.“ Na příští týden svolal setkání vědecké komise CEFAA, která se skládá z vysoce postavených specialistů z laboratoří a univerzit.

Ačkoliv nejsou experti na fotografie a video, názor této proslulé skupiny, která podporuje práci CEFAA a když je potřeba asistuje s vyšetřováním, by na tento případ mohl vrhnout světlo.

Média v Jižní Americe projevila o tyto fotografie velký zájem. Ve Spojených státech, Bruce Maccabee, námořní vědec a známý foto analytik říká: „Na druhém obrázku se zdá být velmi jasný tvar polokoule, vypoulký směrem dolů… možná UFO zahalené v oblaku páry.“ Poznamenává, že jsou potřeba doplňující data, pokud máme předpovědět více, ale je jasné, že objekt urazil „značnou vzdálenost“ mezi zachycením první a druhé fotografie.

„Toto není čistě normální věc, která se dá na obloze spatřit (pták, letadlo, mrak, atd.)“, dodal Dr. Maccabee v e-mailu. „To z toho dělá buď reálnou věc – UFO – nebo nějaký kanadský žertík, na který to ovšem nevypadá, i když neschopnost výslechu svědků snižuje důvěryhodnost. Tento případ jistě stojí za další zkoumání.“

Je to opravdu nešťastné, že očití svědkové nebyli ochotni mluvit s úřady, které by jim zajistily anonymitu.  Ale i tak, tyto fotografie jsou důležité, protože byly studovány vládní agenturou, která má přístup k příslušným informacím potřebných pro řádnou analýzu. To je samo o sobě neobvyklé.

Chválím CEFAA, že na sebe vzala případ, jako je tento. Experti provedli vážné vyšetřování a poté zveřejnili informace veřejnosti a netajili při tom žádné uznání existenci UFO, což je oprávněné.

Podobné články

Napsat komentář