Bali: Chrámový komplex Gunung Kawi

17704x 07. 07. 2018 1 čtenář

Gunung Kawi je starobylý hinduistický jeskynní chrám, který se nachází na ostrově Bali v Indonésii. V údolí řeky Pakrisan, poblíž vesnice Tampaksiring a zhruba 25 kilometrů severně od města Ubud. Jedná se soubor jeskyní a do skály vytesaných svatyní.

Cesta ke Gunung Kawi

Abyste mohli navštívit chrám v údolí řeky, musíte sestoupit po 371 schodech. Podél schodiště jsou rozpoložená terasovitá rýžová políčka a převládá tu poklidný zvuk vody ze zavlažovacích kanálů a od řeky.

Když se ocitnete na území komplexu, můžete obdivovat vysekané basreliéfy, vysoké sedm metrů, které nazývají čandí. Čtyři z nich jsou na západním a dalších pět na východním břehu řeky. Jedná se o náhrobky, na kterých jsou nápisy, komu z královské rodiny jsou zasvěceny. Slovo čandí se vztahuje k obydlí bohyně smrti a manželce Šivy Kálí. Podobné stavby svědčí o silném vlivu indické architektury a v samotné Indii můžeme takové komplexy najít na mnoha místech.

Vznik Gunung Kawi

 

Gunung Kawi byl pravděpodobně vytvořen králem Anak Wungsu v 1080 roce n.l. na počest jeho otce, krále Udayana – velkého vládce. V čandí nebyly nalezeny žádné lidské ostatky, ani popel. Existuje proto hypotéza, že se nejedná o náhrobky, ale o symbolické pomníky členům královské rodiny.

Na východní straně řeky se pod čandí nachází vodní výpustě – voda proudí skrze „náhrobky“ již 1000 let a je považována za léčivou. Poněkud výše, nad Gunung Kawi, je posvátný pramen a chrám Tirta Empul. Veškerá posvátná voda na Bali vyvěrá z vysokohorských jezer.

Napravo od čindí, na východní straně, se rozkládá ústřední nádvoří, kolem kterého jsou rozmístěné výklenky, kde se ukládali k spánku poutníci, kteří se museli před vstupem zout.

Pokud se po východním břehu nasměrujeme po toku řeky, najdeme ještě několik výklenků ve skále, jsou dlouhé 8 metrů, 2 – 3 na šířku a na výšku 2,5. Ještě poněkud jižněji je zhruba 30 nevelkých místností, které jsou vytvořené z jeskyní dovysekáním. Mnohé z nich mají neobyčejnou akustiku, ideální pro meditaci a pro nastavení určitých energetických vibrací. Dávné jeskyně sloužily jako prostory pro meditaci.

Gunung Kawi a duchovní rozvoj

Konkrétní účel všech staveb v tomto chrámovém komplexu zůstává dodnes záhadou. Odborníci se ale domnívají, že Gunung Kawi byl vybudován z důvodu duchovního rozvoje – na rozdíl od klasických hinduistických chrámů, které byly hlavně místy pro rituály.

Podobné články

Jeden komentář k "Bali: Chrámový komplex Gunung Kawi"

Napsat komentář