Chystá se vzkaz mimozemšťanům: Ať ho vytvoří děti, chtějí astronomové

16843x 02. 04. 2019 1 čtenář

16. listopadu 1974 poslali zakladatelé Institutu pro výzkum mimozemské civilizace (SETI) Carl Sagan a Frank Drake radiovou zprávu mimozemšťanům. Stalo se tak z observatoře Arecibo v Portoriku, tehdejšího největšího radioteleskopu svého druhu. Binární zpráva byla zaslána do Messieru 13 (M13), což je seskupení přibližně 300 000 hvězd, vzdálených cca 25 000 světelných let. Nyní, po více než 40 letech, se připravuje „nová zpráva z Areciba“.

Děti a studenti tvoří obsah zprávy mimozemšťanům

Děti a studenti byli požádáni, aby navrhli její znění. O možnost podílet se na vytvoření zprávy s týmem vědeckých mentorů mohou soutěžit děti od mateřských škol až po vysokoškoláky. Nejdříve musí každé dítě rozluštit binární kód z původní Arecibo zprávy.Kromě vytvoření obsahu zprávy pro mimozemšťany, kteří mohou nebo nemusí být k životu na Zemi přátelští, má soutěž má několik dalších cílů.

„Hlavním cílem této aktivity je seznámit mládež s radioastronomickou technikou a špičkovou exoplanetární vědou a představit jedinečné možnosti Arecibo observatoře. Chceme také poukázat na možná rizika spojená se zasíláním vzkazů neznámým pozemšťanům (prostřednictvím sociálních médií) nebo mimozemským civilizacím (prostřednictvím rádiových vln).“

Mladé mozky dokáží vytvořit smysluplnější sdělení

Podle vědecké pracovnice Areciba, Alessandry Abe Pacini, dokáží právě děti se svojí představivostí a otevřeností vytvořit nejsmysluplnější sdělení vzdáleným formám života. Sdělila to agentuře Space.com.

Abe Pacini napsala:

„Jsme si jisti, že mladé mozky z celé naší planety naleznou chytrý, kreativní a bezpečný způsob, jak pozdravit naše možné galaktické sousedy! Nemůžeme se dočkat prvních návrhů.“

Alessandra Abe Pacini studuje slunce a zemskou atmosféru na @NAIC observatoři. Mimo jiné prosazuje rovnost žen a mužů ve vědě.

Jak Abe Pacini řekla serveru Vox, vědci se mohou příliš soustředit na detaily, zatímco děti uvažují v širších souvislostech. Vědci jsou někdy tak zahloubáni do detailů své práce, že nevidí celý obraz. Rozličné, byť spíše povrchní znalosti studentů umožnují širší náhled na věc. Děti určitě mohou navrhnout mnohem důležitější znění zprávy. Poznamenala, že vítězná verze musí brát v úvahu rizika, související se zasláním zprávy neznámým civilizacím. Tato rizika musí být řešena ještě před tím, než se bude uvažovat o jejím odeslání.

V roce 1974 jsme už odeslali pozdrav do Vesmíru

Dokonce i Frank Drake posléze litoval svého rozhodnutí odeslat první zprávu z Areciba, napsal Vox. Observatoř Arecibo přežila nedávný zničující hurikán Maria jen s menšími opravami na 305 m širokém reflektoru. Přenos nové zprávy z Areciba pomůže místním výzkumníkům také zvýšit povědomí o jejich práci. Původní zpráva Sagana a Drakea obsahovala kódované informace o existenci lidské rasy, o naší průměrné výšce, vzhledu, struktuře DNA a o našem umístění ve sluneční soustavě. Když byla zpráva v roce 1974 do Vesmíru odeslána, dohnalo to diváky k slzám. Nicméně Drake a Sagan věděli, že její význam je z velké části symbolický. Trvalo by totiž tisíce let, než bychom vůbec mohli dostat nějakou dopověď.

Nápad přenášet tyto informace do Vesmíru se ale některým lidem nelíbí, protože podle nich může umožnit napadení cizími nepřátelskými civilizacemi a způsobit katastrofu pro lidstvo. Jedním  ze skeptiků je například fyzik a kosmolog Stephen Hawking. Myšlenka odeslání nové zprávy s úmyslem oslavit 45. výročí prvního přenosu je doprovázena kritickou reakcí lidí, kteří upozorňují na přehlížení odpovědi zaznamenané 14. srpna 2001.

Odpověď z Vesmíru

V tento den se obilném lánu nedaleko observatoře Chilbolton v britském Hampshiru objevily dva kruhové obrazce. Jeden z obrazců přezdívaný „Odpověď Arecibo“ připomínal piktogram, obsažený ve zprávě odeslané před 27 lety Carlem Saganem. Odpověď ale přišla nečekaně brzy vzhledem k předpokladům, že jen doručení zprávy k M13 bude trvat 25 000 světelných let, pokud vůbec bude zachycena. V obrazci v obilí byly několik ohromujících rozdílů od toho původního: například mezi atomová čísla chemických prvků přibyl namísto uhlíku nový prvek, křemík, a lidská postava se změnila v hlavu mimozemšťana s velkou hlavou a očima.

Podívejte se na video s více informacemi o rozdílech v Arecibo odpovědi:

Podívejte se také na vysvětlení Franka Drakea, proč se rozhodl poslat zprávu Arecibo a co si myslí o obilných obrazcích u Chilboltonu:


							

Podobné články

Jeden komentář k "Chystá se vzkaz mimozemšťanům: Ať ho vytvoří děti, chtějí astronomové"

Napsat komentář