CIA: Odhalení projektu MKUltra na kontrolu mysli

3973x 16. 10. 2018 1 čtenář

Projekt MKUltra je kódové jméno pro projekt CIA s několika cíli, většina z nichž zkoumala metody psychické manipulace lidí. Mezi ně patřily:

  • ovlivňování myšlení pomocí drog
  • hypnóza
  • izolace a senzorická deprivace
  • verbální a sexuální zneužívání
  • různé formy mučení
  • vývoj látek schopných manipulovat lidský mozek a vědomí

Co je MKUltra

Výzkum byl velmi rozsáhlý – vedlo jej 80 institucí, včetně 44 univerzit, stejně jako nemocnice, věznice a farmaceutické společnosti. Byl provozován mezi lety 1953 – 1973. CIA výzkum v těchto institucích ovládala přes organizace působící jako zástěrka za tento program, nicméně někteří jedinci ve vedení těchto zařízení o skutečnosti, že je výzkum řízen CIA, věděli.

Pod dohledem Alana Dullesse jej řídil a měl na starost Sidney Gotlieb. V rámci projektu byl prováděn výzkum na nic netušících osobách v USA a v Kanadě, při němž jim mimo jiné byly podávány drogy, jako např. LSD.

Program byl tajný a z vícero důvodů neústavní a ilegální. Poté, co informace o něm vypluly na povrch, veřejnost byla pobouřena.

Chybějící dokumenty

4358 nepublikovaných chybějících dokumentů projektu MKUltra by mohlo brzy plně vyjít na světlo. Tohle je ta část kdy se konspirační teorie stávají realitou.

MKUltra experimentovalo na lidech za účelem vývoje drog a specifických procedur, které by pomohli v době studené války při výslechu jedince oslabit a dotlačit k přiznání. Projekt byl pod vedením vědeckého oddělení CIA (Office of Scientific Intelligence) se spoluprácí s laboratoří americké armády zaměřené na biologické zbraně a válčení (U.S. Army  Biological Warfare Laboratories).

John Greenwald, zakladatel známého webového portálu Black Vault, specializující se na získávání a publikování odtajněných vládních dokumentů na základě Zákonu o svobodě informací (Freedom of Informatin Act), zveřejnil na svém webu tisíce stránek o tomto projektu už v roce 2004.

Vysvětleno na stránkách Black Vault

Měřítko projektu bylo velice rozsáhlé. Vývoj probíhal v 80 institucích, včetně 44 univerzit, dále v nemocnicích, vězeních a farmaceutických společnostech. CIA v těchto institucích neoperovala otevřeně, přestože někteří nejvyšší úředníci si byli vědomi zapojení tajné vládní složky.

Nejvyšší soud Spojených států se o programu poté zmínil:

„zabýval se výzkumem a vývojem chemického, biologického a radiologického materiálu, který by byl vhodný použít při tajné operaci k manipulaci lidského chování. Program obsahoval nějakých 149 dílčích projektů, kterými agentura kontraktovala univerzity, výzkumné laboratoře a podobné instituce. Nejméně 80 institucí a 185 soukromých výzkumníků se podílelo na programu MKUltra. Jelikož CIA financovala tento projekt nepřímo, mnoho účastníků se nebylo vědomo zapojení tajné vládní složky.“

Kampaň pro záískání chybějících dokumentů

Obsah, ke kterému se Greenwald dostal byl velice obsáhlý. Jenom samotný index obsahoval 85 stran. Ve skutečnosti ale v roce 2016, Oscar Diggs, uživatel Black Vault, objevil nesrovnalosti v dokumentech, které CIA Greenwaldovi poslala na jeho žádost. A tak Diggs vytvořil seznam stran, které podle indexu v celkovém obsahu chyběly. V té době CIA odmítla vydat chybějící stránky s vysvětlením: tato část dokumentu se zabývala “modifikací chování“ a co bylo požadováno, byly dokumenty týkající se kontroly mysli – evidentně pro CIA je v těchto dvou věcech nějaký rozdíl.

Nyní ovšem po dvou letech boje CIA povolila a Greenwald spustil crowdfunding kampaň pro získání požadovaného poplatku k vydání chybějících dokumentů. V předchozích měsících se částka 500 dolarů podařila vybrat a žádost k srpnu 2018 začala být zpracovávána.

Gronewald řekl:

„Neměli bychom se obávat klást otázky. Jestli vládá lže, dokumenty ne.“

Cílem bylo udělat z jedince robota

MKUltra nebyl pouze zaměřen na výzkum procedur pro výslech nepřítele. Mezi jeho prioritními cíly byli experimenty mysli a prozkoumávání potenciálu mimosmyslového vnímání a také nabýt plné kontroly nad jedincem a udělat z něj jakéhosi “robota“, který by mohl vykonávat jisté úkoly. Používali se jak psychologické způsoby experimentace, tak farmaceutické. Drogy, které se používali byly např. amphetamin, extáze, skopolamin, cannabis, šalvěj divotvorná, thiopental sodný, psilocybinové houby a také LSD.

Program obsahoval zhruba 150 projektů. Na čem všem se experimentovalo není úplně jisté. Jisté ale je, že to nebyla věc ani legální ani humánní, a už by se neměla opakovat.

Podobné články

Napsat komentář