Čína vybudovala v poušti marťanskou základnu

2677x 19. 03. 2019 1 čtenář

Čína postavila komplex budov za 150 milionů jüanů (22 milionů dolarů), který je určen maximálně pro 60 lidí a je dostupný nejenom čínským tajkonautům, ale i turistům. Základna je vybudována blízko vesnice Mangaj ve vyprahlé poušti na severovýchodě Tibetské náhorní plošiny, v provincii Čching-chaj. Přírodní podmínky tohoto místa byly vybrané pro simulaci stanice na Marsu, kde Čína plánuje přistání sondy v roce 2020.

Podobné podmínky jako na Marsu

Vyprahlá pustina má napodobit podmínky na Marsu. Kromě kamenité pouštní krajiny, mají společné i prudké změny teplot. Stejně jako na Marsu jsou i tady velmi citelné výkyvy mezi denními a nočními teplotami.

Jak sděluje Čínská kosmická agentura, CNSA, budou na základně prováděny různé vědecko-výzkumné experimenty, ale současně ji mohou navštívit i „zvědavci a dobrodruzi“. Hlavním úkolem komplexu je řešení zásadních problémů, se kterými se může střetnout první posádka vyslaná na Mars.

Výstavba byla zahájena v červnu 2018, rozkládá se na území o velikosti 53 330 m2 a v kontejnerech (kabinách) může žít až 60 lidí a dalších 100 ve speciálních stanech.

Profesor fyzikální kosmologie z Pekingské univerzity, Jiao Wei Xin, v rozhovoru pro Global Times sdělil, že je velmi obtížené vytvořit na zemi simulaci marťanských přírodních podmínek vzhledem k jejich odlišnosti od pozemských a agresivitě prostředí – velmi řídká atmosféra, silné kosmické záření, časté písečné bouře a značné výškové rozdíly povrchu.

Čína se opravdu vážně zaměřila na Rudou planetu a plánuje do roku 2030 vypravit čtyři mise za účelem průzkumu vzdálenějšího vesmíru. Včetně vypuštění sond na Mars, asteroidy a Jupiter, informuje agentura Sin-chua.

Podobné články

Napsat komentář