Čínské měsíční vozítko Jü-tchu má problémy

35156x 28. 01. 2014 1 čtenář

Čínské měsíční vozítko Jü-tchu má údajně problémy se špatně uzavřenými solárními panely.

Složené panely mají citlivou elektroniku Nefritového králíka chránit před mrazem během ledové měsíční noci, při které teploty klesají až k -180 stupňům Celsia. K potížím došlo v sobotu 25.1.2014 dopoledne, tedy několik hodin před začátkem měsíční noci. Tyto potíže jsou podle informací čínského vesmírného programu způsobeny složitým měsíčním povrchem, na kterém se vozítko pohybuje.  Nemůžeme si být jistí tím, že se problémy povede vyřešit a Jü-tchu svou práci na Měsíci dokončí. Ani Číňané však nejsou velmi optimističtí a podle některých informací se připravují na to, že vozítko ztratí – ať už kvůli vážnému poškození přístrojů na palubě nebo kvůli tomu, že se vozítko z hibernace již nepodaří probudit.

Zdroj: news.xinhua.net

Zpráva přímo od Nefritového králčka….

„Mám pro vás špatnou zprávu.  Měl jsem se dnes ráno uložit ke spánku, ale než jsem usnul, našli moji páni nějaké abnormality v mechanickém řízení.  Některé části mého těla nereagují na jejich povely.  Teď moji páni usilovně přemýšlejí nad tím, jak mě opravit… Původně jsem si myslel, že tu budu moct hopkat tři měsíce,“ pokračuje vzkaz.

„Ale jestli moje cesta má skončit předčasně, nebojím se. Ať mě opraví nebo ne, vím, že i moje porucha jim poskytne spoustu informací a zkušeností.  Slunce zapadlo, teplota rychle klesá.  Dneska jsem toho řekl už hodně, ale pořád mám pocit, že to nestačí. Prozradím všem malé tajemství. Vlastně ani nejsem moc smutný. Prožívám svůj dobrodružný příběh a jako každý protagonista jsem se dostal trochu do problémů. Dobrou noc, Země. Dobrou noc, lidé.“

Podobné články

3 komentářů k "Čínské měsíční vozítko Jü-tchu má problémy"

 • Martin Horus Martin Horus napsal:

  Přesně tak, i kdyby vozítku Jü-tchu už nic nepovedlo, tak i tohle je veliký úspěch. Třeba se jednou lidstvo dočká stálé mezinárodní Měsíční základny.
  Měl by se někdo zaměřit také na Mars, zatím tam má USA monopol a to je obrovský kámen úrazu.

  • S S napsal:

   Mars je o dost problematičtější (=dražší).
   1. Cesta vyžaduje především řádově spolehlivější techniku. Cesta na Měsíc trvá jen dny, cesta na Mars mnoho měsíců.
   2. Pro let na Mars je také třeba o něco silnější nosná raketa (nebo o něco menší sonda).
   3. Pokud je zdrojem energie Slunce, musí mít sonda dvaapůlkrát větší panely, než by stačilo na Zemi nebo Měsíci. I vysílač musí být mnohem silnější (Mars je o dva řády dál, signál slábne s druhou mocninou).

   Obecně je Měsíc dobrým tréningem, Mars bude nejspíš dalším krokem po zvládnutí technologií. Pokud nepřestanou na tohle dávat Číňané peníze.

 • S. S. napsal:

  I přes tenhle částečný neúspěch je vidět obrovský technologický pokrok, který Čína udělala. Rusové i Američané ztratili desítky sond, než jim začalo něco jezdit po povrchu Měsíce.

Napsat komentář