Čínský Nefritový králík nachytal Američany při lži

4147264x 29. 12. 2013 1 čtenář

Čínský lunární vozítko zvané Yuytu nebo též Nefritový králík je prvním umělým pohybujícím se tělesem po povrchu Měsíce od roku 1972, kdy zde přistála poslední mise Apollo 17 s posádkou ve složení: Eugene Cernan a Harrison Shmit.

V prosinci 2013 nám králík, po úspěšném přistání, zaslal první snímky z povrchu Měsíce. Ty oživly vášnivou debatu na téma, jakou barvu povrchu má Měsíc? Čínské snímky totiž ukazují, že povrch je hnědý a obloha stříbrná. Naproti tomu fotografie, které údajně pořídili astronauti na povrchu Měsíce (nebo i umělé sondy z dílny NASA) ukazují Měsíc jako fádně šedý nebo stříbrný a ve stínu úplně tmavý.

První, kdo upozornil na to, že je s barvami Měsíce něco v nepořádku, byl výzkumník Joseph Skipper, který se specializuje na anomální jevy. Tehdy obvinil NASA z podvodu. Z nějakého záhadného důvodu NASA upravila finální vzhled fotografií, které pak zpřístupnila na svých oficiálních stránkách volně ke stažení. Ze všech fotografií tak Měsíc působí fádně a černobíle.

Podezření Joseph Skippera se potvrdilo, když upozornil na fotografii, která měla být pořízena během poslední mise (Apollo 17) v prosinci 1972. Na snímku je vidět astronaut Eugene Cerman, jak instaluje americkou vlajku a nataženou rukou fotí sám sebe. Přitom kolega Harrison Schmitt zrovna prochází zrovna kolem lunárního modulu. Vlajka i astronauti jsou normálně barevní, ale Měsíc samotný je opět černobílý.

Doporučuji pro připomenutí článek Nudný šedý Měsíc.
Když ale zaměříme pozornost na astronautův čelní průzor, vidíme v něm odlesk obrazu lunárního modulu a povrchu Měsíce. Ten je ale stejně hnědý, jak nám ukazuje Čína na snímcích z prosince 2013. Zdá se, že je to skutečně reálná barva povrchu.

Joseph Skipper: „Nechápu, proč NASA fotky odbarvuje. Asi něco chce skrýt.“. Tím, že se odstraní přirozené barvy, lze maskovat skutečnou podstatu a strukturu Měsíce. Podle názoru vyšetřovatele, jsou fotky z dílny NASA manipulovány. Díky čínským fotografiím byl podvrh potvrzen.

 

Měsíc má všechny odstíny čokolády, ale rozhodně není šedý!

Ve prospěch teorie, že je Měsíc šedý měla svědčil mise posádky Apollo 10. V té v květnu 1969 pilotoval lunární modul Eugene Cernan, velitelem mise byl Thomas Stafford a pilotem velitelské kabiny byl John Zouny. Cílem mise bylo zdokumentovat budoucí místo přistání pro Neila Armstronga a Buzze Aldrina, kteří měli jako první vkročit na povrch Měsíce.

Sernan a Stafford měli za úkol manévrovat s lunárním modulem na povrchem Měsíce ve výšce 100 metrů. Z této výšky měli pořídit detailní fotografie a také vypracovat následně podrobnou zprávu. Ve zprávě posádka Apollo 10 uvedla, že na černobílém Měsíci jsou i světle hnědá, a nebo i červenohnědá místa… Z některých snímků Apollo 10 je jasně patrný nádech do červena nebo do zelena.

Cernan, Stafford a Zouny byli také na dlouho posledními, kteří přinesli na veřejnost nějaké alespoň částečně barevné fotografie z Měsíce. Z dalších misí pak už totiž přicházely jen jasně černobílé scenerie.

Mimochodem, krátce po přistání Apollo 17 astronauti údajně komentovali místo přistání (povrch země) výkřiky: „Nemůžu uvěřit, že… Je to neuvěřitelné… Bylo to jako kdyby … rezavé do oranžova, nebo tak něco.“. Řeč byla půdě na místě přistání, kterou se snažili astronauti shromáždit do kontejnerů na vzorky. Je dost pravděpodobné, že to bylo přivezeno na Zemi, ale o výsledných analýzách nejsou žádné zprávy.

 

Zdroj: paranormal-news.ru

 

Podobné články

41 komentářů k "Čínský Nefritový králík nachytal Američany při lži"

 • Sando napsal:

  Bol som prekvapený, keď som pozeral dokument o Apolo a tam jeden z astronautov povedal, že keď pristáli, tak im nešiel otvoriť poklop. On vtedy povedal, že to bolo preto, že vo vnútri bol nižší tlak,ako von a poklop nedokázali odlepiť, nakoľko ho podtlak držal. Z toho som vydedukoval, že ak naozaj boli na mesiaci, tak tam je potom aj atmosféra, čiže tlak vzduchu. Ten musel byť väčší, než mali oni v module.

 • otmar plocica napsal:

  Hmmmmm.no kdyz uz nic jineho tak seda barva vypada ze by tam nic nemohlo prezit : ) kdezto hneda a zelena uz evokuje predstavivost o moznosti pestovani a tezby cehokoliv.seda kdyz se zamyslim brzdi dostatecne fantazii, alespon u me.seda-nuda, nezajem.ze by lehka manipulace pomoci barev?

 • S S napsal:

  Mimochodem: Pro ty, kdož věří, že NASA ve všem lže, by mělo být podezřelé, že potvrdila přistání čínské sondy. Vizte foto:

  http://lroc.sese.asu.edu/news/uploads/chang_e3_FI_opening.png

  ;-)

  • Sueneé napsal:

   Hezké tečky ;)
   Připomíná mi to, jak před pár lety NASA ukazovala úžasné fotky pořízené z oběžné dráhy Měsíce, na kterých bylo místo přistání A11 (startovací základna od LM) a vlajka. Ve skutečnosti na fotce byly tři světlé tečky, kde dvě z toho představovaly základnu LM a třetí o kus vedle vlajku. :D
   Opět je to kontroverze. Máme technologie, které dokáží z oběžné dráhy Země vidět hořící sirku a nebo číst lidem noviny přes rameno. Jinými slovy, jestli NASA vydala jen takové potvrzení, je to alespoň pro mne fraška stejně jako v případě jako „úžasných fotografií z místa přistání A11″…

   • M napsal:

    Nemyslím si, že by to bylo kontroverzní, spíš to svědčí o neznalosti.
    LRO rozliší půl metru, což mi nepřijde úplně špatné a navíc pomíjíte zcela zcela zásadní rozdíly v zaměření těchto družic.
    Kamery na LRO jsou jedněmi z mnoha přístrojů. Hrají tam spíše vedlejší roli a měly pomoci dále zmapovat Měsíc ve vyšším rozlišení.
    Špionážní satelity jednak nerozliší písmenka, to přeháníte, spíše centimetry a jednak to jsou dalekohledy s velkými zrcadly podobné spíše Hubbleovu teleskopu. To LRO zcela jistě není, protože něco takového dostávat k Měsíci by bylo jednak nákladné a jednak pro fotky Měsíce v rozlišení na centimetry nemáme moc využití.

   • S S napsal:

    Sueneé napsal: „Ve skutečnosti na fotce byly tři světlé tečky, kde dvě z toho představovaly základnu LM a třetí o kus vedle vlajku.“

    Jste si jist, že jen TŘI tečky a nic víc?
    Nechcete to zkusit znovu přepočítat?

    http://www.collectspace.com/review/lrolcross_apollo07.jpg

    případně ve čtyřnásobném zvětšení (počet pixelů pak vydělte číslem 16):
    http://www.collectspace.com/review/lrolcross_apollo08.jpg

    • Martin Horus Martin Horus napsal:

     Souhlas s tím co píše Sueneé..rozmazané fotky s několika tečkami není to, co by někoho přesvědčilo, spíše jde o trapnost od NASA vydávat to jako ofic. důkaz, což jen ukazuje jak NASA mlží.
     Apropo, jestli NASA opravdu na Měsíci byla je její problém a lidé se to jednou dozví, spíše zarážející jsou mlžné, lživé a zavádějící informace které vydává. Zatím z konspiračních teorií nevyvrátila nic, dokonce ani takovou základní otázku, jakou skutečnou barvu má Měsíční povrch.

     • M napsal:

      Já mám za to, že všechny (alespoň ty nejznámější) námitky byly vyvráceny, což ani nemusí dělat NASA, ale dokážu to sám na základě vlastních znalostí.
      O barvě už tu snad řeč byla, ne? Koukněte se na oblohu a uvidíte pravou barvu.

     • S S napsal:

      Sueneé napsal: „Ve skutečnosti na fotce byly TŘI světlé tečky, kde dvě z toho představovaly základnu LM a třetí o kus vedle vlajku.“

      Martin Horus napsal: „Souhlas s tím co píše Sueneé..“

      Takže souhlasíte s prohlášením Suené, že na fotce jsou právě TŘI světlé tečky?

      (pro kontrolu:

      Zjevně se neshodneme ani na jednoduchém počtu teček na obrázku.

      To možná vysvětluje, proč máme problém se shodnout i v ostatních probíraných tématech …

      • Martin Horus Martin Horus napsal:

       S, vytrhuješ záměrně myšlenky z kontextu. Tebe zajímají nějaké pixel tečky, ale podstata ti zcela uniká.

       • S S napsal:

        Jak se kontext projeví na tvrzení o třech tečkách, z nichž jedna je vlajka?

        Když to tvrzení dám do kontextu s fotkami LRO, tak se to jeví jako nepravdivé (bez ohledu na to, zda jsou ty fotky pravé nebo ne).

        Oč mi jde: Myšlenky, které mají jejich šiřitelé potřebu podkládat nepravdami, vypadají přinejmenším podezřele.

        Snažím se vás proto otázkami a připomínkami motivovat k tomu, abyste ta nepravdivá tvrzení (jež mohou být třeba omyly) zkusili opravit do stavu, kdy budou pravdivé. Teprve na pravdě se podle mne dá stavět nějaká smysluplná a použitelná teorie (například o návštěvě mimozemšťanů).

        Ale třeba to vidíte jinak. Pokud ano, jak?

 • Martin Horus Martin Horus napsal:

  Jak by řekl klasik “ tak tady něco nehraje “ a myslím, že NASA obelhávala lidstvo po 40 let. A teď je potřeba zjisti proč tomu tak je.

  Už v 70-letech bylo dost pochyb o Americké měsíčním programu..
  viz-prapodivná videa a fotky
  kontroverzní prohlášení bývalých zaměstnanců NASA i odborníků z řad vědecké obce
  Hollywoodský film Capricorn One /česky Kozoroh 1 /
  či údajnou fingovanou ztrátu originálních nahrávek přistání Apolla 11 na Měsíci
  nedávné horečné shánění údajných „hornin z měsíce“ od těch, kterým NASA tyto kousky hornin dala

  Je toho dost, resp. už je toho dost !

  zde ještě vypuštění Nefritového králíka na měsíční povrch v pěkné kvalitě
  http://aldebaran.cz/animace/Kralik_2.mp4

  ps pro S : hlavně nepiš, že měla Čínská kamera několik hnědých filtrů :-)

  • S S napsal:

   O filtrech na čínské kameře nic nevím. Proto jsem se ptal, jak vysvětlujete rozdíl v barevném podání mezi fotkami u tohoto a předchozího článku.

   • Martin Horus Martin Horus napsal:

    Rozdíl je v tom na jakého webu je foto uloženo
    zde stejný snímek asi v nejlepším rozlišení
    http://jto.s3.amazonaws.com/wp-content/uploads/2013/12/p5-w1-s3-rover-b-20131217.jpg
    tady neřešíme román 40 odstínů šedi, ale to, jak NASA oblbuje lidstvo, leda že by nám měsíc po těch letech změnil barvu, nebo NASA vidí jiné barvy, než lidé

    • S S napsal:

     Navrhoval bych těd NASA vynechat, když jejich informace považujete za oblbující. Pojďme se věnovat fotkám a pozorování Měsíe ze zdrojů, které považujete za věrohodnější. Až dořešíme, jakou barvu Měsíce lidé skutečně vidí, můžeme posoudit, kdo a jak oblbuje.

     Jakou barvu Měsíce vidíte například Vy? Mám na mysli pozorování za jasné bezmračné oblohy vysoko nad obzorem, nejlépe v co největší výšce. Pokud své pozorování doplníte neupravenou fotkou, tím lépe. Sám sebe snad z oblbování vinit nebudete.

     • Martin Horus Martin Horus napsal:

      Tvá otázka je hodně zavádějící, uhýbá od podstaty a odvádíš pozornost jinam.
      Měsíc pozorovaný ze Země má barvu v závislosti na mnoha aspektech.
      V jedné diskuzi jsem se tě ptal, na tvůj názor na U.F.O. a s tím spojené možné mimozemské aktivity . . nic podstatného jsi nenapsal, jen nějaké klišé o špionáži . . proč?
      Chápu, že tisíc lidí může mít tisíc názorů.
      Neustále odkazuješ na něco konkrétního, ale v podstatě na nic, neustále hájíš NASA jako pravdomluvnou nadnárodní společnost.
      Garantuji ti, že ti co hýbají lidskou společností, nejsou žádní Santové.
      Trochu se zamysli . . já např. skoro 50 let pátrám po původu a podstatě lidstva . . a své děti učím, ať se na svět dívají nejenom očima, ale i svou myslí.

      • S. S. napsal:

       Pokud máte pocit, že jsem na nějakou konkrétní otázku neodpověděl, klidně ji zopakujte. Mohla mi ve víru diskuse uniknout, nebo jsem ji mohl pominout jako něco, co nesouvisí s tématem diskuse. K UFO bych se ale vrátil pod nějakým článkem, který se jich týká aby se diskuse netříštila.

       Co se týče mé otázky na barvu Měsíce: Podle mne to je naopak návrat k tématu, navozenému článkem. A to jsou barvy Měsíce a jejich pravost na fotkách.

       Souhlasím s Vámi, že pozorovaná barva Měsíce závisí na mnoha aspektech. Zkusme si je tedy konkrétně vyjmenovat, vyčíslit a pozorování o ně opravit. To je čistě technický pohled, jejž podle Vašich vlastních slov také používáte.

       Další část Vašeho příspěvku je bohužel logický klam, zvaý „strašák“ (straw man). Vymyslítte si něco, co netvrdím či nezastávám, přiřknete mi to, a vítězně si svůj výmysl popřete.

       Konkrétně zde nehájím NASA jako pravdomluvnou společnost, natož abych to dělal neustále.
       Jsem naopak přesvědčen, že je jejich informace je třeba brát případ od případu s kritickým nadhledem. Koneckonců i proto jsem navrhl, ať NASA prozatím z úvah (neboli dívání se myslí) o barvě Měsíce vynecháme, a nejprve vyjdeme z pozorování, která si můžeme sami ověřit.

   • M napsal:

    Vzhledem k tomu, že každý ví, jak si může měnit vyznění barev nastavováním různých režimů i na levném digitálním foťáku, nebo za 5 sekund v jakémkoliv grafickém editoru, tak mě zaráží, že tomuto někdo přikládá váhu. I v té zdejší galerii amerických snímků si lze všimnout, že jednou je Měsíc šedý, jednou zelený, jednou taky hnědý.
    K zamyšlení je zmiňované existence různě barevně laděných fotek v posledních článcích, které jsou oba ze stejné mise. Stejně tak již bylo zmíněno, že pokud na některých fotkách má ten povrch vyznění bližší reálnému vnímání, tak to jsou ty americké z přistání Apollo, jak jsi lze snadno ověřit vlastním pohledem na Měsíc.

    • Martin Horus Martin Horus napsal:

     M, jestli-že napíšeš, svůj názor, že ..Stejně tak již bylo zmíněno, že pokud na některých fotkách má ten povrch vyznění bližší reálnému vnímání, tak to jsou ty americké z přistání Apollo, jak jsi lze snadno ověřit vlastním pohledem na Měsíc…

     Dle mého názoru, nelze posuzovat barvu Měsíčního povrchu podle pozorování ze Země. Při různých podmínkách a konstelacích vyzařuje různé barvy . . např. někdy je bílý, šedý, jindy do oranžova, atd. což určitě neprezentuje jeho skutečnou barevnost. Jestli-že NASA, podváděla se snímky, tak právě ta šedá jim asi přišla co nejvěrohodnější.

     • S S napsal:

      Zkuste popřemýšlet, kdy má Měsíc jinou barvu než šedou nebo bílou (připomínám, že šedá a bílá se liší jen jasem, nikoliv barvou). Není to náhodou jen tehdy, když je Měsíc nízko nad obzorem nebo není jasná obloha?

     • M napsal:

      Jak již bylo naznačeno nickem „S.“, definujme si ty jevy, co tu barvu mohou zkreslit, jinak se dál nepohneme.

      Náš pohled na Měsíc se od pohledu astronauta na něm liší v tom, že mezi námi a Měsícem je zemská atmosféra.
      Kromě toho, že se na ten Měsíc můžeme občas koukat přes nějakou řídkou vysokou oblačnost či mlhu, je pro barvu nejzásadnější poloha objektu nad obzorem. Nízko nad horizontem světlo samozřejmě prochází přes mnohem silnější vrstvy vzduchu a nečistot, kdy dochází k již citelnému zbarvení vlivem refrakce a rozptylu. Nejlépe to je asi vidět u zapadajícího červeného Slunce. Pokud však ten Měsíc pozorujeme vysoko nad obzorem při jasné obloze (což už „S.“ sám takto podal), pozorujeme pravou barvu Měsíce bez nějakého markantního barevného zkreslení atmosférou.
      Pokud jsem na nějaký jev zapomněl (pominu-li třeba zatmění Měsíce), můžeme jej doplnit a zhodnotit, mě nic dalšího nenapadá.

      Ideální stav by samozřejmě byl se na ten Měsíc koukat v zenitu někde ve vysokých horách, kdy by to množství vzduchu mezi okem a Měsícem bylo eliminováno na minimum, ale citelnější změnu to přinese spíš v kvalitě obrazu než v barvě. K viditelné změně barvy dochází až v extrémně nízkých polohách nad obzorem.

     • Sueneé napsal:

      ad okdaz – z mého pohledu to potvrzuje fakt, že my ze Země nemáme šanci vidět Měsíc v přirozených barvách.

      • M napsal:

       Ne, ten obrázek ukazuje barevné zkreslení nízko nad obzorem. Ve větší výšce vidíme barvy pravé, protože tam už to relativní málo vzduchu s barvou neudělá skoro nic.

       • hmmh napsal:

        Ak posvietiš silným reflektorom na hocijakú farbu, tak vybledne až tak, že bude vypadať ako biela, čiže bude preexponovaná svetlom. To sa stane ak je Mesiac ožiarený slnečným svetlom pod ostrým uhlom. Preto my zo Zeme vážne nemáme možnosť poznať skutočnú farbu. A to NASA zneužíva na kamuflovanie čiernobielymi fotkami, čím menej farieb, tým horšia schopnosť rozlíšiť detaily…

        • Standa Standa napsal:

         – Proti přeexpozici stačí zkrátit čas expozice, nebo zvýšit clononové číslo. Pak je expozice správná a je i správná barva.

         – Během několika dnů je Měsíc Sluncem  ozářen jak pod ostrými tak pod tupými úhly, protože se otáčí. Jestli si myslíte, že má ostrost úhlu vliv, tak stačí pár dnů počkat a pak cvaknout znovu.

         • hmmh napsal:

          Informácia o farbe je už na povrchu Mesiaca stratená, do objektívu sa už nedostane a preto nastavovanie prístroja nijak nepomôže. Vzájomná hodnota farieb je zničená a preto nerozoznateľná a to znemožní pozorovať detaily…

          • Standa Standa napsal:

           Váš způsob fyziky zdá se mi býti pokud zvláštním. Jak se může ztratit informace o barvě?

           Barva Sluncem osvětlených neprůsvitných předmětů je způsobena tím, že ten předmět odrazí zpět fotony některých vlnových délek více a jiné méně.  To se děje vždy ve stejném poměru prakticky bez ohledu na úroveň osvětlení. Takže i barva na fotkách je vždy stejná, pokud je podle intenzity toho světla upravena expozice.

           Expozice (přeexpozice, podexpozice) je jen a pouze otázkou nastavení fotoaparátu a snímače vůči dopadajícímu světlu. Moderní fotoaparáty na ní upozorní.

         • hmmh napsal:

          Pri zvyšovaní intenzity svetla dochádza k zvyšovaniu odrazeného svetla, to susedné tmavšie oblasti prebije a dochádza k desaturacii farieb.

      • S S napsal:

       Ten obrázek dává možnost zjistit vliv atmosféry. Pokud údaje přepočteme na tloušťku vzduchu o tlaku při zemi, tak první z obrázků ukazuje puhled skrz asi 60 km vzduchu, druhý asi 30 km, třetí asi 20 km. Až bude nejbližší zimní úplněk, můžeme se kolem půlnoci dívat skrz vrstvu, odpovídající méně než 10 km (údaje zaokrouhleny na jednu platnou číslici).
       barva, k níž směřuje postupné snižování vlivu atmosféry, je z těch obrázků snad jasná. Dala by se ale samozřejmě i exaktně vypočítat.

 • S. S. napsal:

  V posledních dvou článcích jsou na fotkách čínského vozítka dvě různá barevná ladění povrchu. Které je podle Vás správné a proč? A proč vzniklo to druhé?

  K helmě A17 a odrazu v ní: jeden z vysouvacích průzorů bylpodle dobových materiálů zlatavý. Pro vysvětlení hnědavého odstínu odrazu tedy možná stačí složit zlatou a šedivou.

  Dále:
  Není pravda, že z dalších misí nebyly barevné scenerie. Konkrétně Vámi zmíněná narudlá hornina z APOLLA 17 byla nafocena, zveřejněna a analyzována. Jednu tu „žádnou zprávu“, o níž píšete, najdete třeba zde: http://www.geochem.geos.vt.edu/fluids/pdf/roedder/122_HI.pdf Navíc tu barevnou horninu nenalezli krátce po přistání, ale zhruba v polovině pobytu a poměrně daleko od modulu. Kde jste našel a ověřil údaj, že to bylo na místě přistání krátce po něm?

Napsat komentář