Další zkoumání NASA na Marsu

6345x 04. 12. 2018 1 čtenář

Mars právě přijal svého nejnovějšího robotického obyvatele. NASA prozkoumá vnitro pomocí seizmického průzkumu, geodézie a přepravy tepla (InSight). Modul úspěšně přistál na červené planetě po téměř sedmiměsíční cestě ze Země, dlouhé 300 milionů mil (458 milionů kilometrů).

NASA – Mise na Marsu

InSightova dvouletá mise bude studovat hluboký vnitřek Marsu, aby se dozvěděla, jak vznikla všechna nebeská tělesa se skalnatými povrchy, včetně Země a Měsíce. InSight startoval z letecké základny Vandenberg v Kalifornii 5. května 2018. Modul přistál v pondělí 26. listopadu v blízkosti rovníku Marsu, na západní straně ploché, hladké lávové oblasti Elysium Planitia se signálem potvrzujícím dokončenou sekvenci přistání v 11:52 PST (2:52 EST).

Administrátor NASA Jim Bridenstine říká:

„Dnes jsme úspěšně přistáli na Marsu již poosmé v lidské historii. InSight bude studovat vnitřek Marsu a naučí nás, jak připravíme astronauty na vyslání na Měsíc a později na Mars. Tento úspěch představuje vynalézavost Ameriky a našich mezinárodních partnerů a slouží jako důkaz odhodlání a vytrvalosti našeho týmu. To nejlepší z NASA přichází a bude to brzy.“

Přistávací signál byl přenášen do laboratoře Jet Propulsion Laboratory (JPL) společnosti NASA v Pasadeně, Kalifornie, prostřednictvím dvou malých experimentálních modelů CubeSats Mars Cube One (MarCO CubeSats). Ty byly vypuštěny na stejné raketě jako InSight a následoval přistávací modul na Mars. Jsou to první CubeSats poslané do hlubokého vesmíru. Po úspěšném uskutečnění několika komunikačních a experimentálních navigačních letů, dvojčata MarCO byly nastaveny do pozice přijímat přenosy během vstupu, sestupu a přistání InSight.

NASA InSight Mars kosmický modul, získal tento obrázek oblasti před modulem pomocí své přistávací přístrojové kamery (ICC). Tento snímek byl pořízen dne 26. listopadu 2018, Sol 0 v misi InSight, kde místní průměrná doba slunečního záření pro snímky byla 13:34:21. Každý obrázek ICC má zorné pole 124 x 124 stupňů.

Od rychlé k pomalé

Projektový manažer společnosti InSight Tom Hoffman říká:

„Narazili jsme na atmosféru  Marsu rychlostí 19 800 km/h a celá sekvence, přistávání na povrchu, trvala jen šest a půl minuty. Během této krátké doby musel InSight samostatně provádět desítky operací a provádět je bezchybně – a podle všeho to bylo přesně to, co naše kosmická loď dělala.“

Potvrzení úspěšného přistání není konec výzev přistání na červené planetě. InSightova povrchová fáze začala minutu po přistání. Jedním z prvních úkolů je nasazení dvou dekagonálních solárních panelů, která zajistí napájení. Tento proces začíná 16 minut po přistání a trvá dalších 16 minut. Skupina InSight očekává potvrzení v pondělí, že modul úspěšně rozvinul solární panely. Ověření bude pocházet z kosmické lodi NASA Odyssey, která v současné době obíhá kolem Marsu. Očekává se, že tento signál dosáhne řízení kontroly InSight v JPL asi pět a půl hodiny po přistání.

„Jsme poháněni solární energií, takže roztažení panelů a provoz je velký problém. Ale poprvé jsme na dobré cestě důkladně prozkoumat, co je uvnitř Marsu.“

Členové týmu Mars InSight Kris Bruvold vlevo a Sandy Krasner reagují poté, co obdrželi potvrzení, že modul Mars InSight se v pondělí 26. listopadu 2018 úspěšně přistál na povrchu Marsu, uvnitř podpory mise (MSA) v laboratoři Jet Propulsion NASA v Pasadeně, Kalifornie.

Společnost InSight začne shromažďovat vědecké údaje během prvního týdne po přistání, ačkoli týmy se zaměří především na přípravu nastavení nástrojů InSight na marťanské půdě. Nejméně dva dny po přistání začne inženýrský tým nasazovat robotické rameno InSight o délce 1,8 metru, aby mohl snímat krajinu.

Hlavní výzkumný pracovník InSight Bruce Banerdt říká:

„Přistání bylo vzrušující, ale těším se na vrtání.“

Když přijdou první snímky, naše inženýrské a vědecké týmy se dostanou do terénu a začnou plánovat, kam nasadit naše vědecké přístroje. Během dvou až tří měsíců bude rameno nasazovat hlavní vědecké nástroje mise, seismický experiment pro vnitřní struktury (SEIS) a nástroje pro měření tepelného toku a souboru fyzikálních vlastností (HP3). InSight bude fungovat na povrchu po dobu jednoho roku plus 40 dní nebo do 24. listopadu 2020.

Cíle mise

Cíle mise těchto dvou malých MarCo, které přenášely telemetrii InSight, byly dokončeny po jejich přesídlení.

Joel Krajewski, manažer MarCO projekt v JPL říká:

„To je obrovský skok. Myslím, že CubeSats má velkou budoucnost mimo oběžnou dráhu Země a tým MarCO je šťastný, že se touto neprobádanou cestou vydává. Experimentální MarCo CubeSats také otevřely nové dveře pro menší planetární kosmické lodě. Úspěch těchto dvou jedinečných misí je poctou stovkám talentovaných inženýrů a vědců.“

Ti, kteří podporují tento projekt

JPL spravuje InSight pro ředitelství NASA . InSight je součástí programu Discovery, který spravuje agentura Marshall Space Flight Center v Huntsville v Alabamě. MarCO CubeSats byly postaveny a spravovány společností JPL. Lockheed Martin Space v Denveru postavil kosmickou loď InSight včetně výletní fáze a přistávacího modulu a podporuje operace kosmických lodí pro misi.

Projekt také podpořila řada evropských partnerů:

  • Francouzské středisko National d’Études Spatiales (CNES) – CNES a Institut of Physique du Globe de Paris (IPGP) poskytly nástroj SEIS s významným příspěvkem Max Planck Institute pro výzkum solárních systémů Research (MPS) v Německu
  • Německé středisko pro letectví a kosmonautiku (DLR)
  • Švýcarský technologický institut (ETH) ve Švýcarsku
  • Imperialní vysoká škola a Oxfordská univerzita ve Spojeném království a Japonsku.
  • DLR poskytla nástroj HP3 s významným příspěvkem z Centra výzkumu vesmíru (CBK) Polské akademie věd a Astroniky v Polsku.
  • Španělská Centro de Astrobiología (CAB) dodala senzory větru.

Další informace o InSight naleznete na adrese: https://www.nasa.gov/insight/

Další informace o MarCO naleznete na adrese: https://www.jpl.nasa.gov/cubesat/missions/marco.php

Další informace o NASA mise na Mars naleznete běžte na: https://www.nasa.gov/mars

Podobné články

Napsat komentář