«« »»

Daniel Sheehan: Svobodný tisk je mýtus

Pracoval jako reprezentant NBC News a New York Times. Pokud se ptáte, zda dokáže vláda utajit informace před veřejností a veřejnými médii, následující příběhy by vám mohly napovědět.

Byl jsem vedoucím konzultantem v případu Karen Silkwood proti Keře McGee jaderné továrny v Oklahomě. Veřejnost vůbec nevěděla, že 98 % čistého radioaktivního plutonia šlo mimo privátní sektor do Izraele, Íránu, jižní Afriky a Brazílie. Tato skutečnost byla známa CIA. Osobně jsem sdělil tuto informaci Peterovi D.H.Stocktonovi, což byl vedoucí vyšetřovatel pro House Commerce komisi a subkomisi Energy a Enviroment. Dále jsem tuto informaci předal osobně kongresmanovi Johnu Dinglemu. Ten si vyžádal u ředitele CIA Stansfielda Turnera přímé vyšetřování. Toto vyšetřování potvrdilo, že je to pravda. Tato informace se nikdy nedostala na americkou veřejnost.

Ve skutečnosti by mi to New York Times nikdy nevytiskly, kdyby to věděly. CIA a NSA mělo své vlastní lidi ve všech hlavních zpravodajských médiích po celých Spojených státech. Popravdě řečeno viděl jsem klasifikovaný dokument, který říkal, že od 1990 kdy jsem se o dokumentu dozvěděl, měli 42 samostatných na plný úvazek zaměstnaných lidí pracujících pro CIA, NSA a Military Intelligence Office. Tito lidé pracovali pro všechna důležitá zpravodajská media ve Spojených státech amerických a jejich úkolem bylo zadržovat publikování informací, které se týkaly národní bezpečnosti.

Skutečně nezávislý svobodný tisk je naprostý mýtus. Keith Schneider byla reportérkou pro New York Times během íránského konfliktu. Měla k dispozici velice dobré informace o číslech letadel, které pomáhaly pašovat drogy. Měla přesné informace o tom, co se dělo. Řekla mi osobně: Já vím, Dane, že my v New York Times máme velmi dobré informace z dobrých zdrojů uvnitř CIA. Odpověděl jsem jí: Ano, Keith, mluvíš přímo s chlápkem, který je generálním konzultantem pro Times.

Upřímně řečeno, i když máme takové informace, tak CIA je nechce oficiálně pro New York Times potvrdit, takže my to nemůžeme vytisknout.

A takto přesně funguje svobodný tisk ve Spojených státech právě teď.

Zdroj: Steven Greer: Unacknowledged
Líbí se vám článek? Podpořte, prosím, překladatele v další práci a nastavte trvalý příkaz na transparentní účet: 2900794933/2010. Do zprávy pro příjemce uveďte prosím "DAR" a název článku nebo vyplňte VS: 12637 a SS: 100.

Napsat komentář

Líbí se vám naše stránky?

Podpořte prosím autory a překladatele trvalým příkazem na transparentní účet: 2900794933/2010
nebo pomozte s překlady.