Deset nejdůležitějších způsobů manipulace s veřejností

4911x 24. 01. 2013 1 čtenář

Na Exopolitika.cz vyšel velice zajímavý článek s překladem výčtu 10 nejdůležitějších způsobů manipulace veřejnosti.

Myslím si, že je to velice trefný komentář k dnešní mediální realitě. Máme sice spoustu informačních kanálů, ale ty, které lze považovat za tzv. mainstream, lze též považovat za nejméně důvěryhodné. Důvody jsou vždy mnohé. Někomu slouží a ten utváří mediální obraz svém okolí na objednávku těch, kteří ho podporují. Je tedy nemožné se spolehnout na jeden informační zdroj.

Je zase výhodou dnešní doby, že na internetu lze získat informace i z jiných zdrojů. Vznikají alternativní zpravodajství, které se snaží věnovat pozornost i věcem, které jsou důležité a přesto hlavní media o nich nemluví.

Včera například jsem četl několik článků a referencí na téma volby nového prezidenta v USA. Jedním z klíčových favoritů je Ron Paul. Tento člověk je obecně vnímán jako starý poctivec od kosti, tedy někdo říká a skutečně koná to, co říká. To je zjevně něco, co hlavní media a konkurenti neradi vidí. Ve všech průzkumech (ač je v TOP 3 za svoji stranu) se o něm cíleně nemluví. A když se někdo zeptá proč? Odpověď je strohá. My víme, že je v TOP3, ale on nemůže být prezidentem…

Někdo se prostě rozhodně mediálně zničit toho či ono. V českých podmínkách je to běžná praxe. Já tomu říkám hon na čarodějnice. Mezi poslední případy patří bezesporu kauza MegaUpload.com. Jedno z našich klíčových internetových medií (IDnes) se místo snahy zjistit, proč vůbec došlo a hlavně za jakých podmínek k ukončení provozu těchto stránek, zaměřovalo na to, jak moc si jejich majitelé přišli na peníze. Jak kdosi trefně v komentářích poznamenal: Je to jak za komunistů, když Václavovi Havlovi tehdejší media vyčítala zahraniční auto, vlastní chalupu a tuzexové poukázky.

Podobné a bezesporu velmi nepříjemné utváření mediálního obrazu můžeme vidět třeba kolem kauzy alternativních porodů. V některých zemích od nás na západ jsou naprosto přirozené a dokonce je to tak, že porod v nemocnici je něco, čeho se musí rodička domáhat (vyjma případů, kdy jde skutečně o kritický případ). U nás je médii utvářena představa, že rodit doma je neskutečný hazard, a že stát by to měl tvrdě trestat. A hle, našla se dokonce příležitost jak upálit čarodějnici číslo jedna (Ivana Königsmarková), která je největší propagátorkou alternativních porodů v ČR.

A tak bychom mohli pokračovat. Prostě je třeba hledat i alternativní zdroje informací a být zdrženlivý vůči tomu, co se v televizi a nebo jiném běžném médiu dovídáme.

Podobné články

Napsat komentář