Dr. Ken Johnston, Sr.: Životopis

5917x 07. 01. 2017 1 čtenář

Toto je příběh Kena Johnstona, archiváře NASA, whistle blowera, muže, který poodhalil oponu skrývající pozadí některých tajných aktivit NASA.

Dr. R. Ken Johnston senior, jeden ze čtyř civilních astronautů, poradců pilotů z Měsíčního programu Apollo (nyní v důchodu), bývalý letecko-astronautický inženýr a mariňák a také NASA whistleblower. Zásadně odmítl splnit příkaz shora a zničit tak archivní materiály z programu Apollo s téměř celou kolekcí snímků o velikosti 21 x 25 cm. Fotografií, které v současnosti nejsou od NASA veřejnosti dostupné a jsou ve vyšším rozlišení, než které je obvykle k dispozici on-line na internetu.

Ken Johnston se narodil na armádní letecké základně Fort Sam Houston v San Antoniu v roce 1942. Vystudoval Oklahomskou univerzitu a v srpnu 1962 vstoupil do námořnictva americké armády. V září 1964 nastoupil do Pensacoly jako námořní kadet pro letecký trénink a aktivní službu u námořnictva opustil v srpnu 1966.

Se svými pilotními zkušenostmi začal pracovat pro firmu Grumman Aircraft Corp. jako hlavní dodavatel pro testy Lunárního Modulu Apollo. Pracoval na vývoji a zdokonalování leteckých přístrojů, a jako civilní astronaut – pilot konzultant se podílel na výcviku astronautů v Manned Space Center, později přejmenovaném na Johnson Space Center v Houstonu v Texasu. Během programu Apollo pracoval Johnston v letech 1966 až 1972 jako dodavatel pro firmu Brown & Root Northroup, která byla hlavním dodavatelem NASA  pro řízení Speciální Lunární Laboratoře (Special Lunar Laboratory). Ta spravovala a skladovala všechny získané kameny a vzorky z Měsíce, katalogizovala je a dokonce v několika případech je rozesílala vědcům, kteří úspěšně zažádali o možnost provedení analýz v jejich vlastních laboratořích.

Důležitou částí Johnstonovy práce bylo provádění fotografických a jiných předběžných analýz u lunárních vzorků, které byly zasílány vědcům po celém světě. Fotografická dokumentace spočívala v zaznamenání přesného umístění a orientace měsíčního vzorku na jeho původním umístění na povrchu Měsíce. Jako doplněk k fotografiím zajišťoval vědcům i dodání kopií katalogových informací o měsíčním vzorku. Johnston měl ve své kanceláři několik sérií fotografií, které nafotili astronauti z mise Apollo svou na hrudi namontovanou kamerou Hasselblad. Když byla distribuce měsíčních vzorků ukončena, nařídil mu jeho šéf Bud Laskawa zničit celý zbytek fotografického archívu, ale Johnston to odmítl a jeden set si ponechal jako osobní sbírku na památku na tuto práci a jednu sadu věnoval místní universitě.

Johnston se toužil stát opravdovým astronautem a když v roce 1977 probíhal výběr astronautů, podal si žádost k NASA. Byl ale odmítnut, protože ideální astronaut podle NASA měl mít požadovaný vědecký titul PhD. a ne být jen nějakou rychlokvaškou, nějakým  tryskovým džokejem (jet-jock). A při následujícím výběru astronautů byl shledán jako už příliš starý. Pracoval poté pro NASA v sekci pro styk s veřejností  jako vzdělávací Poradce pro Sluneční Soustavu, který cestoval a pořádal přednášky pro veřejnost a mládež o zkoumání vesmíru a možné kariéře v inženýrství a vědě.

Exkluzivní rozhovor: Ken Johnston NASA whistleblower

Další díly ze seriálu

Napsat komentář