Dr. Zahi Hawass: Intriky v pozadí egyptologie (3. díl): Skandál v SCA

5144x 07. 10. 2016 1 čtenář

Takže jak si máme vyložit jednání Dr. Hawasse? Je jasné, že má rád publicitu a světla ramp, až často dělá protichůdná prohlášení. Jde tu ale o něco víc? Někteří pozorovatelé poznamenali, že Hawass má pevně pod kontrolou veškeré archeologické práce v Egyptě. Je to prý logickým důsledkem rozvoje země, která se zoufale snaží zastavit ostudné plenění svého historického dědictví.

Podstata věci je bohužel taková, že nedávný vývoj v rámci SCA (Nejvyšší rada pro památky v Egyptě) ukázal na rozsáhlou korupci, do které byly zapletení i vedoucí vládní činitelé. Ti byli uvězněni za zpronevěru. Dne 08.10.2008 byli bývalí vedoucí restaurátorských prací v Cairo a další dva egyptští představitelé ministerstva kultury uvězněni na 10 let za přijímání úplatků od dodavatelů. Soud v Cairo nařídil pachatelům Ayman Abdel Monem, Hussein Ahmed Hussein and Abdel Hamid Qutb uhradit pokutu v rozmezí 200000 LE až 550000 LE (Egyptská libra).

Abdel Hamid Qutb byl vlastně vedoucím technického oddělení SCA a zodpovídal se přímo Zahi Hawassovi. Nevýhodné smlouvy byly v hodnotě milionů dolarů a týkaly se renovace některých nejznámějších památek v Egyptě. Hawass byl v počátku zatčení v září 2007 připraven hájit Qutba prohlášením, že Qutb nebyl v pozici, kde by mohl uzavírat smlouvy. Hawass uvedl pro BBC Arabic Service, že smlouvy jsou uzavírány na základě přesného postupu a Qutb neměl v této věci žádnou rozhodovací pravomoc. Soud přesto rozhodl jinak.

Hawass pro BBC, v době zatčení Qutb, uvedl, že provedl okamžitá opatření proti jakémukoliv zaměstnanci, nad kterým by visel sebemenší stín podezření a to i v případě, že by se ukázalo, že nakonec nevinný. Vinen dokud se neprokáže opak. To je zjevně modus operadi v rámci SCA. Není proto divu, že Hawass je v Egyptě nepopulární.

… pokračování za týden …

Dr. Zahi Hawass: Intriky v pozadí egyptologie

Další díly ze seriálu

Napsat komentář