Dr. Zahi Hawass: Intriky v pozadí egyptologie (4. díl): Roboti a sluhové

9104x 16. 10. 2016 1 čtenář

Není to poprvé, co se Dr. Zahi Hawass ocitl v kalných vodách. Ve skutečnosti ve stejné době, kdy robot Upuaut 2 vyslaný německým inženýrem Rudolfem Gantenbrinkem, objevil 22.03.1993 ve Velké pyramidě tzv. Tajné dveře v tzv. ventilační šachtě tzv. Královniny komory, byl Dr. Zahi Hawass suspendován ze své tehdejší pozice hlavního inspektora pyramid na Gízské plošině. Synchronicita anebo jen Gantenbrink využil mocenského vákua k oznámení svého objevu s vědomým, že v opačném případě by být utajen?

Enrich von Däniken uvedl v roce 2011(?) na jedné z přednášek v ČR, že od svého přítele Rudolfa Gantenbrinka dozvěděl, že EAO/SCA (Zahi Hawass) na něj vyvíjelo nátlak, aby veškeré informace, které půjdou ven byly verifikovány jejím prostřednictvím. Podle Dänikena chtěl ale Gantenbrink informace poskytnout veřejnosti bez jakékoliv cenzury. SCA další práci Gantenbrinkovi natolik (doslova) znechutilo a zkomplikovalo, že práce na průzkumu dveří na téměř jedno desetiletí ustaly.

Gantenbrinkův robot

Gantenbrinkův robot Upuaut

Co následovalo po té, je též velmi zajímavé a mnohé naznačuje. V době, kdy došlo k oznámení, bylo Gantenbrinkovi zakázáno, aby ve své práci pokračoval. Organizace pro Egyptské památky (EAO), tehdejší předchůdce SCA, uvedl, že Gantenbrink porušil pravidlo archeologie tím, že mluvil (vydal tiskové prohlášení) sám za sebe na místo, aby využil správné kanály, které tu evidentně existují proto, aby kontrolovaly to, co se dostane ven a co ne. Co stalo následně, je též velmi zajímavé a hodně vypovídající. Graham Hancock napal: Následně ředitel Německého archeologického ústavu v Káhiře, Dr. Rainer Stadelmann se přidal na stranu Egypťanů a také odsoudil Gantenbrinka za jeho svévolné oznámení tisku. Dr. Stadelmann byl naprosto neústupný v otázce nálezu: „Tady nejde o dveře. Nic za tím není.“ Prezident EAO, Dr. Muhamad Bakr, zašel až tak daleko, že prohlásil, že oznámení od Gantenbrinka byl jen vlastně žert (hoax). Uvedl: „Otvor je příliš malý, aby jím robot prošel.“. Historie ukázala, že Dr. Bakr se mýlil a to v obou případech.

Byl to právě Dr. Bakr kdo odvolal Hawasse ze své pozice s tvrzením, že v době dohorování Hawasse byly z Gízy ukradeny cenné starověké sochy.

Graham Hancock uvedl: O tři měsíce později, v červnu 1993, byl Dr. Bakr osobně vyhozen z pozice EAO a nahrazen Dr. Nur El Dinem. Během obvinění z nezákonných praktik a podvodů, Dr. Bakr mluvil o mafii, která byla je spojená s pyramidami v posledních 20. letech. Dr. Bakr odmítl uvést konkrétní jména a řekl: „Chtěl jsem, aby celou záležitost vyšetřovalo státní zastupitelství. Moje žádost byla ale zamítnuta.“

Symboly objevené vozítkem Djedi

Symboly objevené vozítkem Djedi

Na počátku roku 1994 byl Dr. Hawass znovu dosazen do své původní pozice. I když Dr. Bakr není zjevně nejvíce důvěryhodným zdrojem, existují tu jasné ozvěny z ARCE. Hawass byl znovu nainstalován do své funkce na základě Americké intervence. Uvedl to Chris Ogilvie-Herald v britském magazínu Quest of Knowledge.

Přinejmenším lze říci, že Dr. Hawass má velké štěstí, když s ohledem na fakt s kradenými sochami, jeho šéf technického oddělení dostane pokutu a vězení, a on sám má stále imunitu.

Gantenbrink se k práci ve Velké pyramidě nikdy nevrátil. A to i přesto, že egyptským autoritám nabízel svého robota, protože jen právě on dokázal projít šachtami vedoucími z komor. Nabízel, že vyškolí egyptské dobrovolníky, aby robota ovládali. Jeho návrhy nebyly brány do úvahy.

Ve skutečnosti bylo vysílání z pyramidy několikrát přerušeno. Informátoři potvrdili, že se vysílalo živě s 5 minutovým zpozděním.
Přesto všechno Dr. Hawass nakonec oznámil, že objev dveří byl nesmírně zajímavý a bude dále zkoumán. V březnou 1996 prohlásil, že dveře budou otevřeny září toho roku. Uvedený měsíc byl správně, jen letopočet neseděl. K otevření došlo až 17.10.2002. Událost byla „živě“ vysílána na televizní stanici Fox TV v Americe a přenášena do dalších 140 zemí světa díky National Geographic Channel. Výsledkem zkoumání bylo, že našli … další dveře, které podle Haswasse budou co nevidět otevřeny. Sedm let (rok 2009) svět stále čeká…

V roce 2015 přednášel Dr. Zahi Hawass v Praze. Ptal jsem se jej, co si myslí o nápisech, které objevilo vozítko Djedi v roce 2014 za druhými dveřmi. Odpověděl, že tam žádné nápisy nejsou, a že nic za dveřmi není, že se teprve chystá průzkum toho, co tam je.

Po přednášce mne na schodech zastavil Prof. Miroslav Verner. Omlouval Dr. Hawasse, že nejspíše úplně nepochopil otázkou. Zeptal jsem se jej, zda si je vědom toho, že vozítko Djedi už dávno něco objevilo. Řekl, že o tom neví a dodal, že si myslí, že tam nic nebude, že to dříve sloužilo jako ventilační šachta.

Projekt měl ještě v roce 2015 vlastní stránky, kde byly výše uvedené fotografie podrobně popsány. Kde jsou teď?

Během vysílání Dr. Hawass učinil několik zajímavých poznámek. Tak například uvedl, že to nebyli otroci, kdo postavili pyramidy, ale úžasní Egypťané. Následně uvedl pro Arabské noviny Al Gomhoreya, že výsledky zkoumání robota vyvrátily tvrzení opakované Židy a některými západními zeměmi, že to byli židé, kdo stavěli pyramidy. Je samozřejmé, že průzkum vzduchové šachty nemá s tímto nic společného. Je ale zajímavé, jak vůbec k něčemu takovému může Dr. Hawass dojít. Pokud bychom měli brát jeho slova vážně jako reálnou historickou událost, pak by podle současného chápání historických souvislostí (na západě), ke stavbě pyramid muselo dojít minimálně až tisíc let po té, co jsou podle mainstream konvencí datovány. Můžeme se jen dohadovat jaký jinotaj se za tak ostrou, a od vůdčího egyptologa nelogickou, averzí skrývá.

Jeden z novinářů mi řekl, že Dr. Hawass velmi často nezužívá nacionalismus, jak můžeme vidět ve výše uvedeném příkladu. Ostatní novináři a pozorovatelé šli ještě dále, když napsali, že podle jejich názoru Dr. Hawass je anti-semitista. Podle mého názoru, Dr. Hawass trpí silnou dávkou slovního průjmu v situacích, kdy je kamera nebo mikrofon zapnutý, což jej vede k tomu, aby dělal různá zajímavá (protichůdná) prohlášení.

… pokračování za týden…

Dr. Zahi Hawass: Intriky v pozadí egyptologie

Další díly ze seriálu

Napsat komentář