Draci: skutečnost nebo fikce? | Sueneé Universe
«« »»

Draci: skutečnost nebo fikce?

Encyklopedie: Drak je mytické zvíře, obvykle s hadími nebo ještěřími znaky, který se vyskytuje v mýtech, pověstech, pohádkách a lidových příbězích celé řady kultur. Jeho celosvětová rozšířenost má za následek značnou variabilitu jeho vzhledu, velikosti a vlastností. Draci se liší počtem hlav – například v Číně je zobrazován zásadně jednohlavý, řecká mytologie znala draka stohlavého, v pohádkách mívá zpravidla lichý počet hlav, nejčastěji tři nebo sedm – i v počtu nohou (nejčastěji dvě, čtyři nebo žádné) a také ve schopnosti létat a dštít oheň (případně mráz nebo jed).

Draci se objevují též v současné kultuře ať v novodobé literatuře nebo filmech. Výše uvedená ilustrace je z filmu Dračí srdce z roku 1996.

Je ale vše jen výplod něčí fantasie a smyšlenka? Podstata jakékoliv mytologie je založena na tom, že obsahuje pravdivé jádro. Následující scifi dokument si pohrává s myšlenkou, že by draci mohli skutečně existovat. Film se jmenuje Svět draků a jde o opravdu o neobvyklý formát kombinující prvky hraného scifi s reportážním formátem dokumentárního filmu. I když jde o smyšlený příběh, jeho autor velmi zajímavým způsobem popisuje možnosti a podmínky, za kterých by draci na naší planetě mohli existovat.

Ve filmu zazní mnoho zajímavých myšlenek. Jedna za všechny. Jednohlavý drak je jediným velkým tvorem, který má celkem 6 končetin. Kromě čtyř končetin, má ještě dvě křídla.

Že je téma draků hluboce zakořeněno v našich vzpomínkách a pocitech můžeme vidět i v následujících dvou dokumentech. Tentokrát skutečně jen dokumentech, které zkoumají historické souvislosti, ze kterých mýty o dracích vycházejí.

Dodejme nakonec, že novodobá interpretace některých historických textů naznačuje, že lidé z nedostatku terminologie, přirovnávali mimozemské lodě k drakům. Tedy pro ně neznámou technologii přirovnávali k něčemu, co zjevně znali z dřívější doby.

Váš názor na draky

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...
Líbí se vám článek? Podpořte, prosím, autory v další práci a nastavte trvalý příkaz na transparentní účet: 2900794933/2010. Platby ze zahraničí IBAN: CZ8920100000002900794933, SWITFT: FIOBCZPP. Do zprávy pro příjemce uveďte prosím "DAR" a název článku nebo vyplňte VS: 12543 a SS: 100.

Napsat komentář