Důkazy o životě ve velmi vysokých nadmořských výškách

9998x 08. 10. 2019 1 čtenář

Tým vědců vyšplhal na pohoří Bale v Etiopii a našel důkazy o životě. Zjistil, že v dávné minulosti lidé žili a přežili ve vyšších nadmořských výškách. Dělo se tak mnohem dříve, než se původně myslelo. Už víme, že lidský druh známý jako Denisované strávil nějaký čas v jeskyních s vysokou nadmořskou výškou v Číně před 167 000 lety. Nevěděli jsme však, jak na tom s výstupem a životem ve vyšších nadmořských  výškách byli lidé z našeho vlastního druhu Homosapiens. Nyní máme díky vědcům dobrou představu. Na místě Fincha Havera (11 000 stop nad mořem), kolínský archeolog Götz Ossendorf a jeho kolegové našli důkazy o lidech a lidském osídlení.

Důkazy o životě ve velmi vysokých nadmořských výškách

300 skalních úkrytů se známkami přítomnosti ohně napovídá, že sem přicházelo mnoho lidí po dobu tisíce let, i když vyšší nadmořské výšky byly a stále jsou i pro ty nejlépe vybavené lidi nebezpečné. „Hypoxie (nedostatek kyslíku v těle*) ve vysokých nadmořských výškách přísně omezuje každý aspekt lidského života, zejména v kombinaci s jinými stresory, jako jsou nízké a měnící se teploty, vyprahlost a vyšší úroveň UV záření.“

To však lidem nezabránilo se dostat výše. Poprvé se tak stalo přibližně před 47 000 lety – vědci tento údaj dokázali upřesnit na základě rozboru zbytků uhlí v jeskyních. Zdá se tedy, že těmto lidem se v horách opravdu dařilo, a tak si zajistili dostatek zdrojů k vybudování toho, na co bychom dnes odkazovali, jako na obyvatelnou oblast, „kde velké skupiny – 20 až 25 lidí – spaly, připravovaly jídlo, vyráběly nástroje, dovážely zdroje atd.“ Ještě působivější je, že takto lidé žili i v době, kdy byly hory pokryté ledem.

Zdroje potřebné k životu

Na podobných místech se v době, kdy hory jsou pokryté ledem, obvykle lidé stěhovali do nižších nadmořských výšek. Tato oblast je však jiná. Tady lidé zůstavali. Ačkoliv byl všude led, bylo také teplo, což umožnilo tání a zdroj vody. Lokalita byla také bohatý na sopečné obsidiány, ze kterých lidé vyráběli nástroje a zbraně. Potravou jim byl Rypoš lysý a také Hlodoun velký.

Hlodoun velký

Tento nález nám tedy dává naději, že důležité archeologické objevy nemusíme nacházet pouze v nížinách, ale i v těch nejvyšších místech na Zemi.

Podobné články

Napsat komentář