Duše K: Přicházíme v míru aneb povídání o autismu

3054x 27. 03. 2018 1 čtenář

Povídání Jaroslava Duška a Michala Roškaňuka o světě autismu, o světě autistů. Pojďte si přiblížit jejich svět, který je plný nedokonalostí, odlišností, ale také talentu a neuvěřitelných schopností. Stojí to za to!

Autismus je popsán jako jedna z nejzávažnější poruch dětského mentálního vývoje. Jedná se o vrozenou poruchu některých mozkových funkcí. Důsledkem poruchy je, že dítě dobře nerozumí tomu, co vidí, slyší a prožívá. Duševní vývoj dítěte je kvůli tomuto handicapu narušen hlavně v oblasti komunikace, sociální interakce a představivosti. Existuje ale spousta mýtů:

MÝTUS 1: DĚTI S AUTISMEM SE NEMAZLÍ A NEJSOU KONTAKTNÍ

Většina dětí s autismem má fyzický kontakt ráda a svým rodičům vyjadřuje pozitivní city (přijdou na klín, obejmou, dají pusinku, vyjádří bližší vztah, projeví radost ze shledání, pociťují separační úzkost, mohou být na jednoho z rodičů naopak nadměrně fixováni).

MÝTUS 2: LIDÉ S AUTISMEM NEMAJÍ ZÁJEM O PŘÁTELSTVÍ

Lidé s autismem o přátelství často stojí, ale nevědí, jak přátelství navázat a jak ho udržet. Často se o kontakt snaží velmi neobratným způsobem. Jejich odlišné zájmy a jiný způsob komunikace je staví mimo kolektiv vrstevníků. Při snaze získat si pozornost a přátele se chovají sociálně nevhodně nebo jejich sociální naivity pod příslibem přátelství zneužívají jejich vrstevníci.

MÝTUS 3: LIDÉ S AUTISMEM NENAVAZUJÍ OČNÍ KONTAKT

Řada lidí s autismem oční kontakt navazuje, podstatné pro diagnostiku jsou funkce a kvalita očního kontaktu. Mnozí dospívající či dospělí s autismem uvádí, že se oční kontakt naučili používat, ale není pro ně přirozený. Rozdíl od běžného očního kontaktu tak může být nepatrný či již nepostřehnutelný.

Poznámka editora: měla jsem tu čest nějaký čas spolupracovat s dětmi, které měly poruchu autistického spektra a je to pro mě nezapomenutelný zážitek. Nikdy úplně nepochopím jejich svět, jako oni nikdy úplně nepochopí ten můj, ale stojí za to se pomalu pokoušet do jejich světa nahlížet….

Máte poruchu autistického spektra nebo někdo z vaší rodiny? Chcete se podělit o svůj pohled na život, rozšířit vědomí o tak trochu jiném vnímání světa? Pošlete nám na e-mail (který najdete v sekci redakce – kontakty) svůj příběh, fotografii svých prací, nebo jen popsaný pohled na svět a my ho rádi uveřejníme!

Podobné články

Napsat komentář