Dvě slunce

69490x 30. 03. 2013 1 čtenář

Zvláštní jev byl pozorován na několika místech kolem světa. Stalo se tak v roce 2011, ale pokud vím, tak tento jev není ojedinělý. Na videu uvidíte, že z nějakého záhadného důvodu to vypadá jako, kdybychom měli dvě slunce. Dva silně zářící kotouče světla. Rozhodně nejde o odlesk Měsíce. Druhé slunce na různých záběrech různě velké. Někdy je malinké a blízko Slunce. Jindy je stejně velké a nebo dokonce větší a ve vzdálenosti cca 90°, ale ve stejné výšce nad obzorem.

Osobně se mi vysvětlení pomocí odlesku Slunce v atmosféře moc nezamlouvá. Dovedu si to představit ještě v případě, když druhé slunce je od Slunce vzdálené opravdu na krátkou vzdálenost. Podobně jako když zachytíte odlesky světla třeba na fotografiích. Pokud je ale rozdíl mezi originálem a druhým sluncem více jak čtvrtina polokoule, přijde mi to divné. Nechápu to.

Zajímavostí může být, že tento jev jsme mohli vidět ve filmu Hvězdné války, když Luk Skywolker znuděně pohlíží na západ sluncí na své domovské planetě. :) Tam to byl bezesporu filmařský trik na krátkém statickém záběru. Nepředpokládám, že by lidé po celém světe trávili hodiny u počítače trikováním pozadí na rozetřesených kamerách, aby udělali velké haló na internetu.

 

Podobné články

6 komentářů k "Dvě slunce"

Napsat komentář