Edgar Cayce: duchovní cesta (3. díl): Bůh žije - je aktivní a vnímavý

6259x 16. 01. 2017 1 čtenář

Úvod

Vítám Vás u třetího dílu seriálu o principech štěstí z výkladů Spícího proroka Edgara Cayceho. Moc děkuji všem, kteří sdíleli zkušenosti ze cvičení z minulého dílu. Přišlo neuvěřitelných 20 odpovědí…! Všechna jména jsem napsala na lístečky a vylosovala jsem jednoho člověka, který dostává terapii kraniosakrální biodynamikou zdarma.Jedná se o pana Andreje.

Tímto chci vybídnout i ostatní, kteří váhají, jestli to vůbec někdo čte a není to zbytečné: Mí milí, není to zbytečné. Už jen tím aktem napsání si ujasníte v hlavě tolik věcí, že teď ani netušíte… a možná v sobě objevíte lásku ke psaní, stejně jako já :). Tedy směle do toho, na konci dnešního článku jsou pro Vás opět připravena cvičení i s formulářem.

Princip č.3: Bůh žije – je aktivní a vnímavý
Musím se přiznat, že jsem název kapitoly Bůh je aktivní a vnímavý nezní mým uším zrovna libě. A trochu jsem se divila. Filosofie Edgara Cayceho se totiž nezakládá na duálním vnímání Boha. Nakonec jsem v řádcích našla to, co jsem hledala. Jsem naplněna. Budu tedy psát a Vy můžete číst.

„Bůh je mrtev!“
„Bůh je mrtev!“, prohlásil Friedrich Nietzsche na sklonku 19. století. Jeho tvrzení pak vedlo k vytvoření nového hnutí vedeného spisovateli, umělci a filozofy, kteří sebe sami nazývali existencionalisty. Podle jejich názoru neexistuje, vyjma našeho individuálního úsilí, žádná síla, jež by nám mohla pomoci. Pokud nějaký Bůh existoval, je již dávno mrtev.

Někde uvnitř cítíme, že je to jinak. Stačí se podívat kolem sebe a vidíme, že Bůh žije, skály existují, hvězdy existují, bytí v nás existuje. Když pozorujeme zapadající Slunce, oblohu obarví červánky, naše tělo zaplní zvláštní posvátná atmosféra, která nás ztiší, zjemní, spojí s naší esencí. To je pro Edgara Cayceho Bůh. Spousta lidí věří ale v Boha jiným způsobem, jako ve vzdáleného rodiče, který má nějaká očekávání. Někdo ho vnímá jako neměnnou všemocnou sílu. Zamysleme se nyní nad kvalitami jako tvořivý, vitální, dynamický, aktivní, vnímavý a soucitný. Nejsou toto slova, kterými můžeme popsat sami sebe, když se cítíme být plni života? Neodpovídal by stejný popis žijícímu Bohu?

Bůh je aktivní a vnímavý v našem životě
Se silami, které jsou vnímavé k našemu životu, můžeme navázat velmi osobní vztah. Ať jsme si toho vědomi nebo ne, řadu událostí a situací lze pochopit jako zásahy do našeho života. Kreativní síly si nepochybně přejí, abychom s nimi udržovali intimní vztah. Jak můžeme začít budovat takové dynamické spojenectví s Bohem? Prvním krokem je uvážit, že je to možné.

Jak můžeme dokázat, že Bůh je?
Kde je důkaz?

  1. Jsou to zážitky přicházející jako dary. Občas můžeme postřehnout náznaky jakoby zásahů zvenčí, aniž bychom je očekávali. Tyto situace se obvykle stávají uprostřed ohromných problémů. Uvedu jeden příklad, který je výstižný: Krátce po rozvodu jsem měla doopravdy málo peněz a stěží jsem jen zaplatila nájem.V té době jsem prodávala v obuvi. Jeden den, kdy jsem měla zaplatit nájem, mi chybělo pět set korun. Občas za mnou chodila starší paní na popovídání. V ten přišla do obchodu, jako vždy položila tašky s nákupem, podívala se mi do očí a řekla: „Vy nemáte žádné peníze. Mám u sebe navíc pětistovku. Až ji nebudete potřebovat, dáte mi ji zpět.“ Položila bankovku na regál, vzala své tašky, usmála se a odešla. Ještě krásnější bylo, že si pro ni přišla zrovna v den, kdy mi doopravdy přebývala. Druhý zážitek je úsměvnější: Šla jsem jednoho dne po Palackém náměstí v Praze a zatrhla jsem si nehet, což úplně nesnáším. Věděla jsem, že nemám svůj batoh, kde by byl pilníček na nehty, ale jen malou kabelku a tak jsem si jen tak povzdechla: „Kdyby tady byl teď někde pilník“…udělala jsem tři kroky a přede mnou na dlaždicích ležel v černém obalu pilníček na nehty. Usmála jsem se a poděkovala.
  2. Druhý zdroj důkazů může poskytnout naše víra, jinými slovy „dát Bohu šanci.“ Účinnost léku také nemůžeme dokázat, dokud ho nevyzkoušíme. Stejně se může Bůh projevit v našem životě, jen když mu dáme šanci aby stál při nás, sdílel s námi naše radosti, starosti, poskytoval nám podporu. Když si to dovolíme, ucítíme to.

Píseň o láhvi s vodou a vzkazem od Pouštního Peta
Co znamená v našem životě víra? Je to jako v písni od tria Kingston. Je to píseň o zaprášené studni, láhvi vody a dopisu od záhadného „Pouštního Peta“. V této písni jakýsi muž ztratí svoji cestu v poušti a žíznivý narazí na starou pumpu. Zkouší pumpovat, ale výsledek žádný. Zdrcený se posadí pod strom a tam ke svému překvapení najde láhev vody s lístkem od Pouštního Peta: Tato voda je určena k uvedení pumpy do provozu. Je nutné nalít obsah láhve do studně a poté budete mít tolik vody, kolik si jen přejete. Tento muž je v rozpacích, nejraději by láhev vypil a uhasil tak svou žízeň…nakonec se však přeci jen rozhodne vykonat skutek víry. Samozřejmě, že vodu najde, vypije jí kolik jen může a láhev zase zanechá plnou pro dalšího cestovatele.

Stejně tak i my máme často žízeň. Můžeme pochybovat o existenci neomezeného zdroje úlevy, avšak zjistíme to až tehdy, když dáme Bohu šanci.

Východní filosofie a Bůh
Právě zde se setkáváme s Bohem jako s jednotou veškerého stvoření. Stvořitel je žijící Bůh co stojí za každým projevem hmotného světa. Pojmenování pro tuto všude existující podstatu je TAO, znamenající „správný tok“ života. Bůh je tedy síla usilující o harmonii a vyrovnanost

Našeho života. Jestliže my jako jednotlivci se svobodnou vůlí vytvoříme nerovnováhu v našich životech, harmonizující síla Boha bude směřovat k nastolení rovnováhy nikoli proto, že nějaký „hlavní koordinátor“ se zlobí z mráčků a křičí „styďte se!“, ale proto, že život, jímž je Bůh, usiluje o rovnováhu, krásu a harmonii.

Bůh se však neomezuje na to být jen protiváha proti našim nežádoucím skutkům. Tvořivá síla má plán pro každou část svého stvoření, včetně nás. Díky tomuto plánu nám život přináší zkušenosti, jež právě v daný moment potřebujeme, abychom mohli plně projevit svůj potenciál. „Když je žák připraven, učitel se objeví.“ Učitelem se může stát člověk, kniha, film nebo nějaká životní situace. Příležitostí napravit nerovnováhu, kterou jsme si svým jednáním způsobili, je nespočet. Jen vnímat a s díky přijímat.

Cvičení

Jako pokaždé, i dnes nabízím možnost využít Edgarových cvičení. Kdo má chuť a odvahu sdílet, napište mi během týdne až do pátku 20.01.2017 své zážitky do formuláře přiloženého pod článkem. Opět všechny dopisy slosuji a jeden čtenář dostane ošetření kraniosakrální biodynamikou zdarma. Těším se na Vaše psaní. Posílejte mi i náměty nebo připomínky, vše je ze srdce vítáno.

Toto cvičení se soustřeďuje na rozšíření vašeho vnímání, abyste si byli vědomi vjemů, jež Vám většinou unikají.

  • Snažte se vnímat svůj vnitřní i vnější svět s větší pozorností.
  • Buďte si vědomi „náhodného“ setkání s nějakými lidmi, kteří vám pomohou.
  • Buďte pozorní ke svým snům. Během nich můžete být navedeni na jistou cestu.
  • Snažte se své „intuitivní nápady“ uvádět do praktického života.
  • K čemu vás nabádají? Abyste byli ve svém životě tvořivější nebo soucitnější? Každý jistě objeví na své cestě možnosti potkat se s pocitem vnitřního spojení s Bohem, ať už skrze srdce nebo naplňující zážitek.

Edgar Cayce: cesta k sobě

Další díly ze seriálu

Napsat komentář