Edgar Cayce: duchovní cesta (7. díl): Zlé bylo kdysi dobrem

4994x 13. 02. 2017 1 čtenář

Úvod

Milí čtenáři, vítám Vás u sedmého dílu seriálu o Edgaru Caycem, tentokrát si budeme povídat o dobru a o zlu. Stejně jako v každé pohádce je hodná skromná princezna a ošklivá zlá ježibaba, tak i náš život  se skládá ze skvělých čistých momentů, které rádi odhalujeme druhým, a pak z těch, o kterých raději mlčíme. Ještě než začnu se sdílením, ráda bych vyhlásila výherce ošetření kraniosakrální biodynamikou, tentokrát je to opět žena, paní Zdena. Gratuluji a těším se na další Vaše dopisy… nemám sice moc prostoru pro odpověď, ale vždy se snažím napsat alespoň pár řádků. Zkuste to také. Pod článkem je odpovědní formulář, který mi přijde rovnou na mail, a já už budu v obraze, co Vám dané cvičení přineslo. Jaké to bylo minulý týden žít v pravdě? A jaké bude tento týden vidět na dně všech svých nedostatků semínko dobra?

Princip č 7: Zlé bylo kdysi dobrem

Je čas na Televizní noviny, tisíce lidí usedají k obrazovce a sledují zprávy o tom, co se za den událo. Většinou se jedná o nedobré zprávy, podvody, krádeže, korupce, násilí…s těmito vlastnostmi se ovšem potýkáme i uvnitř nás samotných a nezbavíme se jich tím, že vypneme televizi. Sama ji nemám a doopravdy to tím nekončí. Vnitřní rozhovory na téma: „Udělala jsem dobré rozhodnutí? Jaké bude mít dopady? Někomu jsem tím jistě ublížila a ten člověk má právo se na mne zlobit. Z ukvapenosti jsem urychlila něco, co se mělo odvíjet pomaleji a teď to za mě musí někdo opravit. Něco se děje jinak než bych si představovala, a už hledám viníka, nejčastěji sebe.“

Není jednoduché zůstat s těmito dialogy, neodsuzovat se za ně a naslouchat. Zpětně se totiž vždy ukáže, že každé naše rozhodnutí bylo myšleno dobře. Nikdo nepřišel na svět se záměrem škodit a přesto to tak někdy navenek vypadá. Zažili jsme protivnou sousedku, která si při sebemenším hluku v domě jde stěžovat k vám? Měli jste někdy pocit, že šéf si vás vybírá na ty nejsložitější úkoly, za které jste ohodnocen stejně jako pomalý kolega? Máte někdy pocit, že se celý svět spiknul a dělá jeden naschvál za druhým? Zažili jsme to všichni a žijeme to každým dnem. Dokud si nedovolíme malý luxus:

„Není na světě člověka, který by záměrně škodil.“ Dalo by se to napsat ještě jinak:

„Co se jeví jako zlo, je pouze semenem pravdy, které čeká na to, až bude moct ukázat svou pravou podstatu.“

Neznáme celý příběh

I v největším zlu je obsažen impulz pro dobro. V jednom z výkladů byl Edgar dotázán: „Co je větší skutečností, láska Boha manifestovaná v Kristovi, anebo podstata lásky, která vzniká v hloubi nejdivočejší vášně?“ Odpověď byla překvapivá:  „Obě reality jsou stejné. Věřte, že dokonce i to nejhorší lidské chování v sobě obsahuje semeno lásky a pravdy.“

Podobenství sekyry a stromu

Rudolf Steiner byl současník Edgara Cayceho. Narodil se roku 1861 v Rakousku. Stal se jedním z nejvlivnějších duchovních učitelů začátku minulého století, přispíval k duchovnímu pojetí v oblasti medicíny, zemědělství, umění a vzdělávání. Těsně před 1. Světovou válkou Steiner napsal čtyři mimořádné hry o duchovním vývoji. V jedné z nich se zabýval otázkou zla prostřednictvím následujícího podobenství.

Žil jednou jeden člověk, kterého trápila otázka zla. Uvažoval: Vše pochází od Boha, a protože Bůh může být pouze dobrý, odkud se potom vzalo zlo? Muž se s touto otázkou potýkal delší dobu, dokud neslyšel rozhovor mezi sekyrou a stromem. Sekyrka se chlubila stromu: „Mohu tě porazit, ty však nade mnou takovou moc nemáš!“ Této pyšné sekyrce strom odpověděl: „Před rokem ke mně přišel dřevorubec, usekl mi jednu větev a z té vyrobil tvoje topůrko. Jak vidíš, tvoje schopnost mě porazit je odvozena ze síly, kterou jsem ti dal.“

Když muž slyšel tuto konverzaci, pochopil okamžitě, jak je zlo zakořeněno v dobru. Cayce se na zlo díval stejným způsobem, tedy jako na něco, co doopravdy existuje, avšak jeho energie je zakořeněna v jedné dobré kreativní síle – Bohu. Je proto nemožné ho zničit. Abychom s ním mohli pracovat, musíme ho transformovat. Prvním krokem k tomu je vidět jádro dobra, z něhož pochází.

Jak vidět dobro uvnitř chyby

Místo toho, abychom viděli dobro ve zločinu nejvyššího kalibru, zkusme mírnější přístup. Předpokládejme, že náš přítel příliš mnoho mluví. Kdykoli si s ním povídáme, musíme ho přerušit, abychom se vůbec dostali ke slovu. Vydáme se teď po stopě zla uvnitř nás a našeho známého.

  1. Uvědomme si, jak se cítíme. Buďme upřímní: považujeme tento zvyk za špatnost. Čestnost je důležitá, když se pokoušíme prohlédnout si zlo uvnitř nás samých. Cayce popisuje klamání a podvod jako základní kvalitu zla. Zlo je svojí povahou nečestné.
  2. Podívejme se hlouběji. Hledejme původní pulz, který je dobrý, přestože byl přetvořen v nedostatek. Možná nám to bude chvíli trvat, začněme uvažovat: Co může být podstatou dobroty v našem užvaněném příteli? Jeho zvyk nadměrně mluvit může mít své kořeny v touze mít přátele, má pocit, že tak ho budou mít víc rádi. Možná někde uvnitř cítí, že dialog je cenný a chce nám dát to nejcennější. Anebo chce upřímně pomáhat lidem tím, že s nimi bude sdílet své názory a zkušenosti. Nutkavé jednání maskuje skutečnou touhu dávat.
  3. Zkusme pochopit, jak tento původní impulz pro dobro byl překroucen v nedostatek. Možná se náš přítel obává, že kdyby přestal mluvit, byl by nepopulární. Žene ho tedy strach.
  4. Necháme náš vhled s porozuměním pracovat uvnitř našeho těla. Jakmile jsme změnili na kamaráda názor, překvapující změny se můžou stát jak u nás, tak u kamaráda.
  5. Jeho mluvení se nám najednou může zdát méně iritující, porozumíme mu. Náš nový postoj může nastartovat změnu i v jeho chování.

„Zlo je jednoduše dobro, které sešlo z cesty“

Cvičení:

Cílem tohoto cvičení je uvidět dobro ve vašich nedostatcích. Neodsuzujte se, ale také své nedostatky neomlouvejte. Místo toho se snažte je změnit.

  • Upřímně si přiznejte jeden z rysů vaší osobnosti, který považujete za slabost. Věnujte čas tomu, abyste objevili dobro v tomto ryse.
  • Potom přemýšlejte nad tím, jak se to vlastně stalo, že se původní dobro stalo časem vaším nedostatkem. Nechali jste se vést sobectvím? Anebo je toto vrozené dobro poznamenáno strachem a pochybnostmi?
  • Sledujte, kdy se tento rys projevuje záporně a kdy kladně.
  • Snažte se vědomě projevovat jen ten čistý a pozitivní přístup.
  • Kdykoli si uvědomíte, že to tak není, zastavte se a změňte své chování.

Moc se těším na sdílení. Není nutné zpytovat dlouze své svědomí, napište mi pár vět o tom, co zrovna z tohoto tématu žijete, Vy, nebo někdo z Vašeho okolí. A možná se potkám při hluboké dotykové terapii kraniosakrální biodynamikou v mé pracovně v Radotíně právě s vámi.

Přeji Vám krásný den.

Vaše Edita

Edgar Cayce: cesta k sobě

Další díly ze seriálu

Napsat komentář