Egypt: Al-Mamunův tunel ve Velké pyramidě

5666x 12. 05. 2017 1 čtenář

Pokud jste měli někdy tu úžasnou příležitost vstoupit osobně do Velké pyramidy (Gíza v Egyptě), pak víte, že turisté procházejí tzv. Al-Mamunovým tunelem. Zda tento člověk je skutečně historicky odpovědný za vznik tohoto zlodějského tunelu (Robbers tunnel) je spornou otázkou. Některé zdroje uvádějí, že tunel zde již byl z dávných časů, když jeho výprava k pyramidě dorazila. Jeho kronikáři tehdy zaznamenali, že v pyramidě našli spoustu pokladů – archivy informací, neznámé technologie (stroje) a mumie v zelených sarkofázích.

To vše je dávno pryč pečlivě ukryto v nějaké skrýši nebo utajovaném depozitáři hluboko pod zemí. Zůstal jen ten zvláštní tunel, o kterém se vedou dohady, jak vůbec mohl vzniknout. Je třeba si uvědomit, že pyramida je obrovskou masou a pokud by někdo chtěl náhodně kopat, aby se dostal do systému chodeb, byla by to přímo sázka do loterie s velmi malou pravděpodobností výhry.

Další záhadou je fakt, že skutečný vstup do pyramidy nebyl nikdy velkým tajemstvím. Nachází se 17 metrů nad základnou pyramidy a podobně jako o jiných pyramidy (např. Červená pyramida nebo Lomená pyramida v Dahsur) je vchod jednoduše vidět zvenku. I kdyby vstup do sestupné chodby byl zatarasen mohutným kamenem, bylo by jistě snadnější prokopat se skrz něj, než kopat objížďku, kterou dnes používají i turisté. Její vstup se nachází 7 metrů nad úrovní terénu.

Vstup do vzestupné chodby, a dále do tzv velké galerie, byl původně zatarasen třemi masivními bloky kamenů z granitu. Jeden z nich je dodnes zachován.

Dodatečně vykopaný tunel se těmto kamenům vyhnul. Jak můžete vidět na schématu v úvodu je patrné, že jeho autorem musel být někdo, kdo přesně věděl, co dělá, neboť se obloukem vyhnul trajektorii sestupné chodby a obešel i ony zmíněné kameny, aby se dostal přímo do vzestupné chodby a dále do prostor galerie, tzv. královniny a královské komory.

Ať už sloužila pyramida a systém chodeb k čemukoliv, stavitelům určitě záleželo na přesném provedení. Můžeme si to domýšlet na základě faktu, že klíčové rozvětvení bylo vyrobeno tak říkajíc nanečisto – nejspíše ještě před začátkem stavby samotné pyramidy. Můžeme se o tom dočíst v článku: Zkušební verze chodeb Velké pyramidy.

Mohu potvrdit, že pyramida je i po tolika tisicíletích silným zdrojem energie: Velká pyramida: osobní příběh.

Podobné články

Napsat komentář