Egypt: Legendární podzemní komplex TT33

6493x 07. 04. 2014 1 čtenář

Jedná se o obrovský podzemní systém chodeb a místností nebývalých rozměrů!

Komplex TT33 se nachází nedaleko El-Assasif, což je část Thébské Nekropole na západním pobřeží Nilu, naproti Luxoru. Toto místo se stalo pohřebním místem Egypťana z dávných dob jménem Pediamenopet. Ten byl věštcem a nejvyšším knězem během 26. dynastie.

Přestože tento komplex byl objeven již v roce 1737 Richadem Pocokem, komplexní výkopové práce začaly až mnohem později v roce 1881 pod vedením Johannese Dümichena z Strasbourgské university. (Mimochodem Richad Pocoke měl za to, že objevil podzemní palác, nikoliv pohřební místo!)

Komplex se nachází nedaleko Der el-Bahari. Je to rozhodně o mnohem větší komplexy, než-li ty nejznámější podzemní komplexy z nekropole Údolí králů. Komplex TT33 je složen z 22 místností propojených dlouhými chodbami a celé se to nachází ve třech podlažích až do hloubky 20 metrů pod úrovní terénu.

Ten, kdo zde byl pohřben, sloužil jednomu a nebo dvěma panovníkům z 25. až 26. dynastie.

Celý komplex je pokryt stovkami metrů fresek a hieroglyfů. Je zde mnoho místností, které jsou propojeny mnoha schodišti, vertikálními šachtami a rampami.

Během let 2004 až 2005, profesoři Dr. Claude Traunecker a Annie Schweitzer z Strasbourgské university prozkoumali obrovské komory s hroby. Oficiálního znovuotevření se zúčastnili i významní úředníci z egyptské nejvyšší rady pro památky a další archeologové pracujících v oblasti. Mezi nimi i Francesco Tiradritti.

Další plánované práce se zaměří na čištění, restaurování a konzervace komplexu, kde jsou vytvořeny nápisy s mnoha významnými skripty, jako je například Kniha mrtvých.

 

Zdroj: Facebook

Podobné články

Napsat komentář