«« »»

Egypt: Osirisova hrobka

Jakmile navštívíte Gízu, měli byste vědět, že kromě třech známých pyramid je tam také mnoho neuvěřitelných věcí k prozkoumání. Jednou z nich je Osirisova hrobka (někdy také nazývána Osirisova šachta). Nachází se pod kamennou cestou Rachefovo pyramidy. Tato tajomná hrobka je složitě vyhloubená ve více úrovních pod povrchom. Přestože její existence byla známá už několik let, až nedávno byla řádně vykopána a zdokumentována. Hrobka byla v minulosti používána na plávání, protože byla naplněná vodou.

Selim Hassan a jeho tým byli jedni z prvních, kteří v třicátých letech minulého století prozkoumali hrobku, ale až v roce 1990 se o její úplné odhalení postaral Zahi Hawass. Hladina vody postupně klesala, v roce 1999 klesla na takovou úroveň, která umožnila detailní průzkum hrobky.

Osirisova hrobka  a její popis Selima Hassana z roku 1933 – 1934

Na náspu nejprve postavili plošinu ve tvaru mastaby, přičemž použili kámen z ruin kryté chodby. Ve středu stavby vybudovali šachtu do hloubky asi 9 metrů, která procházela střechou a podlahou jiné podzemní chodby vedoucí pod náspem. Ve spodní časti této šachty je komora obdélníkového tvaru, ve východní časti je další šachta. Ta klesá a končí v postranní hale obklopené sedmi pohřebními komorami. V každé z těchto komor je sarkofág. Dva ze sarkofágu jsou monolity z čediče a jsou tak obrovské, že jsme si nejdříve mysleli, že obsahují těla posvátných býků.

Zjistilo se, že šachta má tři různé úrovně. První úroveň byla prázdná. Druhou úrovní je tunel, který vede do místnosti se šestmi dalšími komorami vytesanými do kamenných stěn. Uvnitř těchto komor objevili vědci keramické střepiny, keramické korálky a vešebty (malé sošky).

Čedičové sarkofágy jsme nalezli také v komorách C, D a G. Rozložené kosterní pozůstatky se nacházely v sarkofágu v komorách C a G. Na základě stylu se objekty daly zařadit do období 26. dynastie.

Třetí úroveň Osirisovo hrobky se zdá být složitější co se týká designu a architektury.

V nejhlubší časti Osirisovo komory, asi 30 metrů pod povrchem, leží tajemství popsané Herodotem. Čtyři sloupy obklopené zdí. Mezi nimi část žulového sarkofágu. Tento nález odpovídá slovům Herodota, že Cheops byl pochován v žulovém sarkofágu a blízko jeho pyramidy se nacházela voda. Jelikož do hrobky nemohl vstoupit ani samotný Herodotes, aby své zápisky vytvořil na základě svědectví, předpokládá se, že zápisky vytvořil na základě rozhovoru se strážci.

Nejdůležitějším objevem tu byla červená leštěná keramika, obsahující stopy bílé barvy. Odborníci dokázali datovat keramiku do období 6. dynastie (2355-2195 pred n.l.). Znamená to, že je pravděpodobně nejstarším materiálem v celém komplexu.

Hrobka byla prvně otevřená pro veřejnost v roce 2017. Nedávno ji zkoumal spisovatel a badatel Brien Foerster. A výsledek? Jeho pohled na Osirisovu šachtu dokazuje, že i přes to, že už víme něco málo o starověkém Egyptě, existuje stále mnoho detailů, které jsme ještě neodhalili.

Brien Foerster a jeho tým se plánují vrátit do Gízy v dubnu 2019.

Líbí se vám článek? Podpořte, prosím, překladatele v další práci a nastavte trvalý příkaz na transparentní účet: 2900794933/2010. Platby ze zahraničí IBAN: CZ8920100000002900794933, SWITFT: FIOBCZPP. Do zprávy pro příjemce uveďte prosím "DAR" a název článku nebo vyplňte VS: 20379 a SS: 100.

Napsat komentář